Sedíte hodiny pri počítači?

Máte pocit nepohodlia a prítomný pocit celkového napätia? Tak Vám vieme s tým poradiť. 🙂

Pravdepodobne viete, že najlepším riešením tohto problému je postaviť sa zo stoličky čo najčastejšie a poprechádzať sa. Vaše telo miluje pohyb a najmä variabilitu pohybu.

Ak však časté premiestnenie zo stoličky u Vás nie je možné, ďalším riešením je hýbať sa aspoň na nej. Treba sa však naučiť, ako správne sedieť, skĺbiť svoj sedací rituál s pohodlím a uvedomenie si svojho tela.

Mnohé z týchto rôznych činností predstavujú jemné pohyby, ale rozdiel rozpoznáme, ak sa pohybujeme pomaly, s presnosťou a s uvedomením. Ak sa naučíte viac rôznych spôsobov, ako usporiadať svoj postoj v sede, môže sa stať sedenie na dlhší čas pre Vás pohodlnejšie a menej stresujúce.

Pokyny:

Pohyby vykonávame v takom rozsahu, aby nám nevyvolávali bolesť. Každú časť opakujte päť až osemkrát. A nezabúdajte, cvičiť treba pomaly, plynulo a cielene.

Cviky:
1. Sadnite si na prednú časť stoličky, nohy sú celou plochou na zemi, ruky na kolenách.

2. Precíťte kontakt Vašich sedacích kostí so stoličkou. Pre lepšie uvedomenie si svojho tela použite ruky a nahmatajte si ich.

3. Dajte si panvu dopredu, dozadu na sedacej kosti. Precíťte daný pohyb a všimnite si časti, ktoré sú okrúhle, špicaté, úzke, hrubé, šikmo nahor alebo nadol. Porovnajte hmotnosť vľavo v porovnaní s pravou stranou. Snažte sa ich vyrovnať.

4. Zistite svoj rozsah pohybu, ako ďaleko sa môžete pohybovať dopredu a dozadu.

20170529_123654

5. Pokračujte v nakláňaní panvy. Položte si jednu ruku na dolnú časť chrbta. Všimnite si, že keď sa panva posúva dopredu, dolné zadné oblúky a stavce sa dostanú dopredu. Keď sa pohybujete dozadu, spodné zadné stavce sa tlačia späť do prstov. Nastavte umiestnenie prstov tak, aby ste cítili rôzne pohyby rôznych segmentov v dolnej časti chrbta.

6. Pokračujte v rolovaní a položte si prsty na pupok. Keď sa panva pohybuje dopredu, nechajte brucho expandovať a pupok sa posúva dopredu. Keď sa panva nakloní dozadu, vťahujeme brucho a pupok sa posúva dozadu.

7. Synchronizujte svoj dych s pohybmi brucha tak, aby ste vdychovali, keď sa brucho vydvihuje hore a vydychuje, keď sa bruško zmenšuje.

8. Oddychujte a položte ruky na kolená.

9. Pokračujte v rolovaní. Keď sa panva vracia späť, presuňte hlavu a oči, aby ste sa pozreli na pupok.

20170529_123947_001

10. Všimnite si, že sa výška mení pri pohybe dopredu a dozadu. Keď sa vrátite späť, panva stráca výšku a budete menší. Keď sa budete pohybovať dopredu, budete na chvíľu stúpať, až kým nezostanete úplne posadení na sedacích kostiach a potom sa znova začnete znižovať.

Ak sa Vám uľaví, zopakujte niektoré pohyby z tejto lekcie niekoľkokrát počas celého dňa, aby ste obnovili variabilitu vo Vašom sedení. Dbajte na to, aby ste si naplno uvedomovali Váš pohyb.
 
Autor: Barbora Šišovská

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Bratislava-Rača


Bude vás zaujímať:
Ktoré svaly potrebujú strečing? Svaly v ľudskom tele majú tendenciu ochabovať alebo skracovať sa. Svaly, ktoré majú vzpriamovaciu ...Čitať viac...
Ťažkosti s chrbticou Ak ste už niekedy mali ťažkosti s chrbtom, viete si aspoň čiastočne predstaviť aké problémy ...Čitať viac...
Veľa ľudí sa sťažuje na bolesť, napätie a spazmus. Čo to ale je svalový spazmus, ako vzniká a ...Čitať viac...
Syndróm karpálneho tunela Syndróm karpálneho tunela je najčastejším úžinovým syndrómom. Ide o súbor ťažkostí vyvolaných kompresiou stredného nervu ...Čitať viac...
Čo je Breussova masáž? Breussova masáž je terapeutická masáž chrbtice, ktorá uvoľňuje tlak na platničky, uvoľňuje šľachy aj ...Čitať viac...
Nedostatok pohybu a nesprávne stravovanie spomaľuje lymfu a zanáša telo škodlivými látkami. Pomocou lymfodrenáže zbavujeme telo opuchov, ovplyvňujeme ...Čitať viac...
SM systém / Spirálna stabilizácia chrbtice - SPS SM systém, alebo podľa novej terminológie spirálna stabilizácia chrbtice (SPS) ...Čitať viac...
Problémy krčnej chrbtice Celý náš pohyb je závislý práve na krčnej chrbtici. Tí, ktorí nikdy nezažili bolesť krčnej ...Čitať viac...