História pilates
Autorom metódy Pilates je Nemec J. H. Pilates (1883-1967). Ako malý chlapec býval často chorý a to mu nedovoľovalo sa zúčastňovať akýchkoľvek fyzických cvičení. Presvedčený prekonať svoju slabú fyzickú kondíciu sa rozhodol posilniť svoje telo. Mladý Pilates študoval telo a začal vymýšľať rôzne cvičebné pomôcky. Napr. použil pružiny z postele, ktoré pripevnil na stenu nad postel, ktoré neskôr slúžili na precvičovanie tela v ľahu. Tento svoj vynález neskôr nazval – reformer.
V súčasnosti je Pilates známy najmä kvôli tancu a baletu. Práve medzi tanečníkmi a baletkami sa táto metóda rozšírila až do celého sveta.
Prečo si zvoliť pilates na posilnenie tela?
Hlavný dôvod, prečo robiť pilates je ten, že pilates pracuje s hlbokými svalmi, ktoré sú potrebné na udržanie stabilného tela – čiže našej chôdze, postoja, behania. Na aktívnom držaní tela sa podieľajú bránica, svaly brušnej dutiny a panvového dna, hlboké driekové svaly a hlboké priťahovače krku. Svaly poskytujú väčšiu podporu chrbtici a vytvárajú priestor medzi oboma stavcami, čím zabraňujú degeneratívnym problémom. Pilates nezaťažuje vaše kĺby ani neopotrebováva chrupavky, naopak stabilizuje telo a zapája svaly vyváženým spôsobom. Zlepšením postoja sa odstraňuje napätie a tým aj bolesť. Pilates tvrdil, že silné centrum tela a správne dýchanie zabezpečí správne držanie tela. Počas správneho držania tela je človek schopný vykonávať každodenné pohyby a správne zapojiť svaly počas cvičenia.
Pilates je pre každého
Jedným z najzaujímavejších aspektov pilates je to, že ho môže robiť ktokoľvek a každý môže dosiahnuť úžasné výsledky. Vzhľadom na to, že pilates nie je skákajúce, prudké alebo stresujúce cvičenie pre telo, ponúka pilates ideálnu formu pohybu pre ľudí, ktorí sa kvôli bolesti kĺbov alebo svalovej slabosti vyhýbajú cvičeniu. Nepotrebujete žiadne ťažké či drahé zariadenia. Toto cvičenie môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek. Nezaberá veľa času, takže je perfektnou formou cvičenia pre každého.
Okrem všetkého pozitívneho pilates prináša aj emocionálne zdravie. Hladké, rovnomerné pohyby upokojujú myseľ i telo. Keď predlžujete a posilňujete svaly, zlepšujete svoj krvný obeh a napätie sa rozpúšťa. Každé cvičenie pilates prináša pocit pokoja a rovnováhy.
Cvičenie pilates v Rehab Klinik Bratislava
V našej klinike v Bratislave sa venujeme pilates od samého začiatku kliniky a prinášame vám tipy na 2 základné cviky.
Prvý základný cvik pilates
Začiatočná poloha ľah na chrbte, hlava na podložke, horné končatiny vedľa tela, dolné končatiny od seba na šírku panvy a v kolenách pokrčené. S výdychom nadvihnutie hornej časti trupu po spodný okraj lopatiek, zdvihnutie hlavy a nasmerovanie očí v smere pohybu, horné končatiny do úrovne bedrových kĺbov. Výdrž v pozícii, pomaly si dýchať a s výdychom návrat do začiatočnej pozície.
Druhý cvik pilates
Začiatočná poloha ľah na bruchu, hlava na podložke, horné končatiny natiahnuté nad hlavu, dolné končatiny vystreté na podložke mierne od seba, lopatky stiahnuté smerom k panve. Nádych pred cvikom, s výdychom nadvihnutie rúk, nôh a následne hlavy nad podložku. Opäť výdrž v pozícii, pomaly si dýchať a s výdychom návrat do začiatočnej polohy.
Pilates môžete bezpečne cvičiť každý deň bez preťaženia svalov. Ale kľúčom je cvičiť precízne, pomaly a cielene. A to vám ukážeme u nás v Rehab Klinik Bratislava. Cvičením pilates budete na sebe zmeny nielen cítiť ,vidieť, ale získate úplne nové telo.
Autor: Barbora Šišovská
Barbora študovala Strednú zdravotnícku školu v Trenčíne odbor masér. Ďalej pokračovala v štúdiu ako fyzioterapeut na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne kde získala 1. stupeň vysokoškolského vzdelania. Po ukončení si spravila niekoľko kurzov ako SM systém, Kinesio Taping, Blackroll trainer a najnovšie svoje vzdelanie obohatila získaním certifikátu inštruktor pilates I. kvalifikačného stupňa.
V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!