Diagnostika podľa tradičnej čínskej medicíny

Naša západná medicína sa rýchlo rozvíja a napreduje, ale i tak je pomerne mladá v porovnaní s tradičnými spôsobmi liečenia, ktoré sa uplatňovali už pradávno v Číne, Egypte či Indii.
Systém tradičných liečebných metód sa zakladá najmä na pohľade na ľudské telo ako na celok. Tým pádom sa terapeut nezameriava na jednu časť tela, ale hľadá súvislosti. Diagnostika teda spočíva v hľadaní príčiny ťažkostí a nie len v odstraňovaní následkov. Hoci už aj v dnešnej dobe lekári často priraďujú zdravotné ťažkosti tzv. psychosomatickým príčinám a to najmä vtedy, keď prídu ľudia s problémom avšak diagnostikou sa neodhalí príčina. V praxi to znamená, že napríklad ani z krvi, z RTG alebo MRI sa nenájde príčina bolestí či nadmernej únavy.

Diagnostika podľa tradičnej čínskej medicíny je proces spoznávania a pátrania.
 

Čo môže človek očakávať, keď sa objedná na konzultáciu či diagnostiku k terapeutovi?

Najčastejšie diagnostika prebieha vo viacerých úrovniach. Jednou so základných metód je veľmi podrobné dotazovanie. V praxi to znamená, že sa terapeut pýta na mnoho oblastí aj takých, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať, že nesúvisia s vašimi ťažkosťami ako napr. pri častých bolestiach hlavy sa bude pýtať na vašu stravu či gynekologickú anamnézu. Čím podrobnejšie informácie, tým môže byť presnejšie odhalená príčina tzv. koreň ťažkostí.

Bežne sa teda terapeut zaujíma o stravovanie, vyprázdňovanie, pitný režim, pocity tepla či chladu, spánok, bolesti a ich intezita či čas, ale aj o životný štýl či vzťahy.
Následne sa robí tzv. pulzová diagnostika a diagnostika z jazyka. V Číne sa uplatňuje princíp, že systém nášho tela sa zrkadlí na niektorých častiach tela napr. na chodidle či ruke o čo sa opiera práve reflexná terapia. Tak isto je mapa oblasti na jazyku, ktoré prislúchajú orgánom v tele.

Po podrobnom rozhovore, odčítavaní pulzu a diagnostike jazyka si terapeut „skladá mozaiku“ informácií.

Obr1
 

Následne sa dá stanoviť odporúčaná terapia. Tá spočíva vo využití rôznych techník ako sú masáže, bankovanie, trakcie, tlakové techniky – akupresúra, či akupunktúra. Využíva sa aj vplyv tepla v podobe nahrievacích tyčiniek tzv. moxovanie. Klient často dostane aj nejaké stravovacie odporúčanie vzhľadom na jeho konštitúciu. bylinné produkty na podporu návratu do stavu rovnováhy.
 
 

Obr2-scaled
 

Prepojenie poznatkov

O prepojenie celostného prístupu a západného pohľadu sa snaží mnoho lekárov a preto sa niektorí rozhodnú následne študovať tradičnú čínsku medicínu. Prepojenie fyzioterapie a tradičnej čínskej medicíny je obľubou aj Renáty Zemin. V prípade akýchkoľvek otázok či ťažkostí môžete využiť u nás v Rehabklinik novú službu a to „Terapiu podľa tradičnej čínskej medicíny“, kde prvá konzultácia zahŕňa práve spomínanú diagnostiku.

obr3

 
 

Autor: Renáta Zemin

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača