Obsah článku:
Diagnostika podľa tradičnej čínskej medicíny
Naša západná medicína sa rýchlo rozvíja a napreduje, ale i tak je pomerne mladá v porovnaní s tradičnými spôsobmi liečenia, ktoré sa uplatňovali už pradávno v Číne, Egypte či Indii.
Systém tradičných liečebných metód sa zakladá najmä na pohľade na ľudské telo ako na celok. Tým pádom sa terapeut nezameriava na jednu časť tela, ale hľadá súvislosti. Diagnostika teda spočíva v hľadaní príčiny ťažkostí a nie len v odstraňovaní následkov. Hoci už aj v dnešnej dobe lekári často priraďujú zdravotné ťažkosti tzv. psychosomatickým príčinám a to najmä vtedy, keď prídu ľudia s problémom avšak diagnostikou sa neodhalí príčina. V praxi to znamená, že napríklad ani z krvi, z RTG alebo MRI sa nenájde príčina bolestí či nadmernej únavy.
Diagnostika podľa tradičnej čínskej medicíny je proces spoznávania a pátrania.
Čo môže človek očakávať, keď sa objedná na konzultáciu či diagnostiku k terapeutovi?
Najčastejšie diagnostika prebieha vo viacerých úrovniach. Jednou so základných metód je veľmi podrobné dotazovanie. V praxi to znamená, že sa terapeut pýta na mnoho oblastí aj takých, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať, že nesúvisia s vašimi ťažkosťami ako napr. pri častých bolestiach hlavy sa bude pýtať na vašu stravu či gynekologickú anamnézu. Čím podrobnejšie informácie, tým môže byť presnejšie odhalená príčina tzv. koreň ťažkostí.
Bežne sa teda terapeut zaujíma o stravovanie, vyprázdňovanie, pitný režim, pocity tepla či chladu, spánok, bolesti a ich intezita či čas, ale aj o životný štýl či vzťahy.
Následne sa robí tzv. pulzová diagnostika a diagnostika z jazyka. V Číne sa uplatňuje princíp, že systém nášho tela sa zrkadlí na niektorých častiach tela napr. na chodidle či ruke o čo sa opiera práve reflexná terapia. Tak isto je mapa oblasti na jazyku, ktoré prislúchajú orgánom v tele.
Po podrobnom rozhovore, odčítavaní pulzu a diagnostike jazyka si terapeut „skladá mozaiku“ informácií.
Následne sa dá stanoviť odporúčaná terapia. Tá spočíva vo využití rôznych techník ako sú masáže, bankovanie, trakcie, tlakové techniky – akupresúra, či akupunktúra. Využíva sa aj vplyv tepla v podobe nahrievacích tyčiniek tzv. moxovanie. Klient často dostane aj nejaké stravovacie odporúčanie vzhľadom na jeho konštitúciu. bylinné produkty na podporu návratu do stavu rovnováhy.
Prepojenie poznatkov
O prepojenie celostného prístupu a západného pohľadu sa snaží mnoho lekárov a preto sa niektorí rozhodnú následne študovať tradičnú čínsku medicínu. Prepojenie fyzioterapie a tradičnej čínskej medicíny je obľubou aj Renáty Zemin. V prípade akýchkoľvek otázok či ťažkostí môžete využiť u nás v Rehabklinik novú službu a to „Terapiu podľa tradičnej čínskej medicíny“, kde prvá konzultácia zahŕňa práve spomínanú diagnostiku.
Autor: Renáta Zemin
Renátka sa od r. 2010 venuje rôznym manuálnym technikám najmä masážam, ktoré vždy prispôsobuje potrebám a zdravotnému stavu klienta. V masérskej škole Remas v Piešťanoch absolvovala viacero kurzov ako Masáž lávovými kameňmi, Kobido – Chumpi masáž hlavy a tváre, Liftingovú masáž. V r. 2014 úspešne ukončila vzdelanie na 1. škole Tradičnej čínskej medicíny v Prahe v odbore Liečebná masáž TUINA. V r. 2017 získala titul Bakalár na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch. Vo svojej praxi rada využíva bankovanie a poznatky z kurzu SM systému a základy DNS.
V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!