Liečebná masáž


Liečebná masáž

Masáž je činnosť, pri ktorej pôsobíme rukami na povrch tela. Jej cieľom je priaznivo ovplyvniť zmeny vyvolané chorobou alebo námahou, posilniť zdravie a zvýšiť celkovú odolnosť organizmu. Dotyk a masáž patria medzi najstaršie liečebné metódy pretože sa dajú jednoducho a bezprostredne aplikovať. Používajú sa pri príprave na telesný či športový výkon alebo ako prostriedok na osvieženie a odstránenie únavy. Špeciálnou masážou je Breussova masáž, ktorá sa vykonáva pomocou ľubovníkového oleja, ktorý zlepšuje hĺbkové uvoľnenie svalstva a regeneráciu medzistavcových platničiek.

Mäkké techniky


Mäkké techniky

Alebo manipulácia mäkkých tkanív predstavuje liečbu pretiahnutím kože v riase, uvoľnením fascie v podkoží a ovplyvnenie jej reflexných zmien. Technika je nebolestivá a nepoužíva sa tu žiadny olej. Táto terapia sa používa na uvoľnenie poruchovo uložených svalov, skrátených svalov a šliach, jaziev a uľahčenie následnej mobilizácie alebo manipulácie. Metóda je vhodná pri akútnych a bolestivých stavoch.

Mobilizačné techniky


Mobilizačné techniky

Mobilizačnými technikami ovplyvňujeme pohyblivosť kĺbov končatín chrbtice, vrátane Jointplay (kĺbovej vôle). Pod pojmom mobilizácia rozumieme postupné obnovenie pohyblivosti kĺbu pri jeho funkčnej poruche. Vykonáva sa opakovanými, nenásilnými pohybmi v smere obmedzenia pohybu. Pri mobilizácii využívame aj vplyv dychu a pohyb očí na svalový systém.