Fyzikálna terapia

Fyzikálna terapia je liečebný systém, ktorý využíva svoje účinky rôznych fyzikálnych javov na ľudský organizmus. Úlohou fyzikálnej terapie a jej podnetov je vyvolať požadované zmeny, a tým aj uľaviť od ťažkostí. V Rehab Klinik Bratislava vám naši špecializovaní fyzioterapeuti poskytnú nasledovné druhy fyzikálnej terapie.

Pulzná magnetoterapia

Liečebné využitie biologických účinkov magnetického poľa – v magnetoterapii sa využíva buď ako stále, striedavé alebo pulzné. V praxi sa používajú rôzne elektromagnetické prístroje, ktoré produkujú predovšetkým pulzné magnetické pole určitého tvaru, frekvencie a intenzity. Aplikátory v magnetoterapii majú tvar dutých solenoidových valcov či tvar prstenca, plochých aplikátorov či dvojdielnych stojanových aplikátorov. Magnetoterapiu je vhodné aplikovať pri poúrazových bolestiach, chronické zápalové stavy, bolestivé vertebrogénne syndrómy. Absolútne kontraindikácie : ľudia s kardiostimulátorom, hyperfunkcia štítnej žľazy, myasthenia(chorobná svalová slabosť(, krvácavé stavy s akýmkoľvek pôvodom, zhubné nádory, aktívna tuberkulóza, virózy, tehotenstvo. Relatívne kontraindikácie: záchvatové neurologické ochorenia, ťažká atheroskleróza, menštruácia atď.

Magnetoterapia Bratislava

Ultrazvuk

Ultrazvuk funguje na premene elektrickej energie vysoko frekvenčných prúdov na teplo a mechanickú energiu v ožarovanom tkanive. Ide o pozdĺžne mechanické vlnenie s frekvenciou 0,75-3 MHz a intenzitou maximálne do 3W/cm2. Základnou aplikačnou formou je kontinuálna alebo pulzná aplikácia. Kontakt hlavice prístroja s tkanivom musí byť udržovaný kontaktným médiom, parafínovým olejom alebo vodivým gélom. Ultrazvuk má analgetický a dispenzárny účinok, pri ktorom sa gél mení na tekutú zložku, čo zlepšuje rezorpciu a zlepšuje prekrvenie so zvýšením metabolizmu a urýchlením regenerácie. Ultrazvuk aplikujeme na konkrétnu problematickú oblasť. Indikácie aplikovania ultrazvukovej terapie sú: Chronické zápalové ochorenia, všetky typy osteoartrózy ( gonartróza, koxartróza), vertebrogénne problémy , jazvy, poranenia.

Ultrazvuk Bratislava

TENS prúdy

TENS je moderná fyzioterapia na zmiernenie a odstránenie chronických a akútnych bolestí chrbta, končatín a kĺbov bez vedľajších účinkov, liečbu porúch prekrvenia, spevnenie a posilnenie ochabnutého svalstva, zväčšovanie objemu svalovej hmoty, lokálne chudnutie, ošetrenie celulitídy a masáž. Princíp TENS prúdov spočíva v stimulácií nervu a svalu striedavým elektrickým prúdom rôznej frekvencie a priebehu. Podporuje chod fyziologických procesov v tkanivách, uvoľňuje od bolesti, ovplyvňuje krvný obeh a látkovú výmenu, uvoľňuje alebo stimuluje svalstvo a zmierňuje opuchy.

Interferenčné prúdy

Veľkou prednosťou tohto typu elektroliečby je, že nezaťažujú kožu ale ľahko prenikajú do hĺbky organizmu vďaka kapacitným vlastnostiam tkaniva. Pôsobia na princípe využitia interferencie dvoch stredno-frekvenčných prúdov priamo v tkanive, pričom jeden okruh má frekvenciu konštantnú a druhý voliteľne kolísavú.

Pôsobí priamo na svaly, nervy, zlepšuje prekrvenie a výživu tkaniva. Na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkaniva. Veľmi vhodné sú pri chronických zápalových, degeneratívnych a reumatických ochoreniach, pri neuralgií, a pod. Na efekte sa podieľa predovšetkým vazodilatácia, analgézia a tonizácia tkaniva.
Kontraindikácie: Parkinsonová choroba, zápaly žíl, infekcie kože, kardiostimulátor, kovové implantáty, tehotenstvo.

Interferenčné prúdy, elektroliečba Bratislava

Laseroterapia

Tento druh terapie môže byť používaný samostatne alebo v spojení s tradičnými terapiami. Je vhodný pre nasledovné oblasti: analgetická terapia, reumatológia, športové lekárstvo, ortopédia, dermatológia. Laser je jednou z procedúr zo skupiny svetloliečby. Laseroterapia využíva biostimulačný efekt lúča, pôsobiaceho ako spúšťací mechanizmus na urýchlenie regenerácie tkanív a aktiváciu činnosti buniek. Liečba laserom sa indikuje hlavne pri chorobách svalov, kostí, kĺbov, šliach. Kontraindikácie laseroterapie sú u pacientov s kardiostimulátormi, tehotné ženy alebo epileptických pacientov.

Laseroterapia Bratislava

Termoterapia

Termoterapia využíva pôsobenie tepla na udržanie a zlepšenie zdravia alebo len na relaxačné účely. Používame tepelné a chladové vrecúška, ktoré sa využívajú už 20 rokov. Zameraná je na zníženie svalového napätia, bolesti. Aplikuje sa k ošetreniu svalových tonusov, bolesti chrbta, reume a ďalších oblastiach, kde je indikované suché sálavé terapeutické teplo. Termoterapia ma analgetický účinok kde teplo tlmí bolesť. Takisto dochádza k resorpčnému účinku , kde dochádza k zlepšeniu vstrebávania metabolitov látkovej výmeny. Termoterapia sa často krát používa aj na zvýšenie prekrvenia organizmu, kde dochádza k prísune obranných látok, a tým povzbudzuje imunitný systém.

Termoterapia

Objednajte sa na fyzioterapiu v Bratislave:

Rezervujte si termín u nás

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača