Ťažkosti s chrbticou

Ak ste už niekedy mali ťažkosti s chrbtom, viete si aspoň čiastočne predstaviť aké problémy a bolesti je táto porucha schopná spôsobiť. Asi 80% populácie má skúsenosti s bolesťou krížov, bolesťou chrbta v strede, medzi lopatkami, či bolesťou krčnej chrbtice. Momentálne ide asi o najčastejší dôvod práce neschopnosti.

80% populácie má skúsenosti s bolesťou krížov, bolesťou chrbta v strede, medzi lopatkami, či bolesťou krčnej chrbtice.

Bolesti chrbta, krížov a ich príčiny

Bolesti chrbta sú ako časovaná bomba, ktorá zvyčajne vybuchne vtedy, keď to najmenej čakáme. Môže ísť o miernu, prípadne krátkodobú bolesť spôsobenú nesprávnym sedením či chôdzou alebo seknutím a inokedy o výraznejšiu bolesť spôsobenú zápalom chrbtice. Bolesť sa môže vyskytovať v hornej časti chrbta (krčná chrbtica), v strede, medzi lopatkami, či dole v oblasti krížov. Príčiny tejto bolesti môžu byť rôzne. Najčastejšia príčina akútnej bolesti chrbta je napríklad nesprávne dvíhanie bremena, rotácie alebo preťaženie pri športe.

Bolesť chrbta v hornej časti, v strede a v dolnej časti

Seknutie v krížoch, ktoré vzniklo náhle, je ako pretečený pohár. Jednoducho vysvetlené, pacient si doňho prikvapkával chorobné zmeny postupne po celý život. To znamená nesprávnym preťažovaním chrbtice, nedostatkom pohybovej aktivity alebo nadmerným jednostranným zaťažením napríklad pri športe alebo v práci.

Takéto dlhodobé preťažovanie vedie k poruchám funkcie pohybového aparátu až následne dochádza k degeneratívny zmenám na medzistavcových platničkách. Takýto tlak na nervový koreň spôsobuje bolesť, tŕpnutie, mravenčenie, ktoré sa pohybuje, alebo vyžaruje do iných častí tela.

Bolesti chrbta vyvoláva tiež abnormálne zakrivenie chrbtice, ochorenie vnútorných orgánov, úrazy, nádorové ochorenie atď. Rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú bolesti chrbta sú hlavne vek, telesná kondícia, nadváha a zamestnanie ale aj napr. genetika, tehotenstvo a psychika človeka.

Chronický spazmus

Chronické svalové kŕče môžu znamenať významnejší základný zdravotný stav súvisiaci s toxickými metabolickými, nutričnými, žilovými alebo hormonálnymi problémami. Tie si vyžadujú diagnostiku lekárom. Vo svaloch vznikajú tzv. spúšťové body.

Základný liečebný postup, ktorý sa pri týchto ťažkostiach chrbta vykonáva, hovorí, že najdôležitejšie je odstrániť bolesť. Keď sa to podarí, obyčajne snahy pacientov zlepšiť svoj zdravotný stav končia. Pacient, ktorý prestane mať akútne bolesti sa považuje za zdravého.

Čo na bolesť chrbtice?

Existuje veľa terapeutických postupov, metodík, cvičení pri bolestiach chrbtice. Či už to je SM systém, DNS, metóda Brunkow, Pilates alebo Yoga, každá si vyžaduje aktívny prístup pacienta, ak sa chce skutočne uzdraviť. Všetky spomenuté možnosti ponúkame aj u nás, v rehabilitačnom centre Rehab Klinik Bratislava. Ak vás teda trápi chrbtica, neváhajte sa zastaviť u nás v Rači a urobíme všetko pre zastavenie bolesti a uzdravenie vašej chrbtice.

Autor: Ľubomír Mišút

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Bratislava-Rača