Ak ste už niekedy mali ťažkosti s chrbtom, viete si aspoň čiastočne predstaviť aké problémy a bolesti je táto porucha schopná spôsobiť. Asi 80% populácie má skúsenosti s bolesťami krížov, krk, hlavy alebo bolestami medzi lopatkami. Momentálne ide asi o najčastejší dôvod práce neschopnosti. .

Bolesti chrbta môžeme definovať ako časovanú bombu, ktorá zvyčajne vybuchne vtedy keď to najmenej čakáme. Príčiny takejto bolesti môžu byť rôzne. Najčastejšou príčinou akútnej bolesti chrbta (krížov) je napríklad pri nesprávnom dvíhaní bremena, rotáciách alebo preťaženia pri športe. Seknutie v krížoch, ktoré vzniklo náhle, je ako pretečený pohár. Jednoducho vysvetlené pacient si doňho prikvapkával chorobné zmeny postupne po celý život. To znamená nesprávnym preťažovaním chrbtice, nedostatkom pohybovej aktivity alebo nadmerným jednostranným zaťažením napríklad pri športe alebo v práci.


Takéto dlhodobé preťažovanie vedie k poruche funkcie pohybového aparátu až následne dochádza k degeneratívny zmenám na medzistavcových platničkách. Takýto tlak na nervový koreň spôsobuje bolesť, tŕpnutie, mravenčenie, ktoré sa pohybuje, alebo vyžaruje do iných častí tela.

Bolesti chrbta vyvoláva tiež abnormálne zakrivenie chrbtice, ochorenie vnútorných orgánov, úrazy, nádorové ochorenie atď..
Rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú bolesti chrbta sú hlavne vek, telesná kondícia, nadváha a zamestnanie ale aj napr. genetika, tehotenstvo a psychika človeka.


Chronický spazmus

Chronické svalové kŕče môžu znamenať významnejší základný zdravotný stav súvisiaci s toxickými metabolickými, nutričnými, žilovými alebo hormonálnymi problémami. Tie si vyžadujú diagnostiku lekárom. Vo svaloch vznikajú tzv. spúšťové body.


Základný liečebný postup, ktorý sa pri týchto ťažkostiach chrbta vykonáva hovorí , že najdôležitejšie je odstrániť bolesť. Keď sa to podarí, obyčajne snahy pacientov zlepšiť svoj zdravotný stav končia. Pacient, ktorý prestane mať akútne bolesti sa považuje za zdravého.
Existuje veľa terapeutických postupov, metodík, cvičení pri bolestiach chrbtice. Či už to je SM systém, DNS, metóda Brunkow, Pilates alebo Yoga, každá si vyžaduje aktívny prístup pacienta ak sa chce skutočne uzdraviť a U nás v Rehab-klinik ponúkame všetky spomenuté možnosti. 🙂

 
Autor: Ľubomír Mišút
 

My v Rehab Klinik vám pomôžeme!

Rezervujte si termín u nás

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Rača

About the author: Erik Ondrejkovic