Veľa ľudí sa sťažuje na bolesť, napätie a spazmus. Čo to ale je svalový spazmus, ako vzniká a ako ho liečiť?

Svalový spazmus je normálna odpoveď svalu na preťaženie, únavu alebo bolesť. Je to náhla, neovplyvniteľná kontrakcia jedného alebo viacerých svalov. Môže postihnúť ako malý sval na ruke, tak aj veľký sval stehna alebo chrbta bez rozdielu funkcie. Takýto spazmus je buď akútny alebo chronický. Spazmus môže vzniknúť aj na chodidle, nachádzajú sa po celom tele.

Spazmy

Akútny spazmus

Akútny spazmus môže byť výsledkom svalového poškodenia alebo nadmerného užívania, napr. na chrbtici alebo krčnej chrbtici. Môžu sa vyskytnúť napríklad vtedy, keď sa športovec pred intenzívnym anaeróbnym cvičením, ako je napríklad šprint alebo skákanie, nezohrieva alebo nerozťahuje. Môžu sa vyskytnúť aj počas vytrvalostného tréningu, keď športovec neudržiava správnu rovnováhu tekutín a elektrolytov a svaly so zvýšeným metabolickým dopytom sú vyčerpané živinami.

Rovnako ako športovci sa môžu do svalového spazmu dostať aj ľudia so sedavým, stereotypne alebo jednostranne zameraným zamestnaním. Tieto typy spazmov sa vyriešia odpočinkom, hydratáciou a miernym natiahnutím svalstva.

Samozrejme platí, že najlepšou terapiou je prevencia. To znamená dobre sa rozcvičiť pred výkonom a po skončení uvoľniť (strečing) a dodržiavať pitný režim.


Chronický spazmus

Chronické svalové kŕče môžu znamenať významnejší základný zdravotný stav súvisiaci s toxickými metabolickými, nutričnými, žilovými alebo hormonálnymi problémami. Tie si vyžadujú diagnostiku lekárom. Vo svaloch vznikajú tzv. spúšťové body.


Spúšťový bod

Spúšťový bod (Trigger point): termín sa vzťahuje na jemné body nachádzajúce sa v „napnutých skupinách“ bolestivých svalov spôsobených skrátenou skupinou svalových vlákien. Spúšťacie body získali svoj názov na svoju schopnosť produkovať bolesť na vzdialenejších miestach.

Na riešenie problémov s trigger pointmi sú vhodné aj mäkké a mobilizačné techniky. Zmierniť sa dajú aj elektroliečbou, najlepšie výsledky dosahujeme pri ultrazvuku. Ďalej využívame aj pohybovú liečbu, statický a dynamický strečing.

 
Autor: Eva Slamová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača