Veľa ľudí sa sťažuje na bolesť, napätie a spazmus. Čo to ale je svalový spazmus, ako vzniká a ako ho liečiť?
Svalový spazmus je normálna odpoveď svalu na preťaženie, únavu alebo bolesť. Je to náhla, neovplyvniteľná kontrakcia jedného alebo viacerých svalov. Môže postihnúť ako malý sval na ruke, tak aj veľký sval stehna alebo chrbta bez rozdielu funkcie. Takýto spazmus je buď akútny alebo chronický. Spazmus môže vzniknúť aj na chodidle, nachádzajú sa po celom tele.
Akútny spazmus
Akútny spazmus môže byť výsledkom svalového poškodenia alebo nadmerného užívania, napr. na chrbtici alebo krčnej chrbtici. Môžu sa vyskytnúť napríklad vtedy, keď sa športovec pred intenzívnym anaeróbnym cvičením, ako je napríklad šprint alebo skákanie, nezohrieva alebo nerozťahuje. Môžu sa vyskytnúť aj počas vytrvalostného tréningu, keď športovec neudržiava správnu rovnováhu tekutín a elektrolytov a svaly so zvýšeným metabolickým dopytom sú vyčerpané živinami.
Rovnako ako športovci sa môžu do svalového spazmu dostať aj ľudia so sedavým, stereotypne alebo jednostranne zameraným zamestnaním. Tieto typy spazmov sa vyriešia odpočinkom, hydratáciou a miernym natiahnutím svalstva.
Samozrejme platí, že najlepšou terapiou je prevencia. To znamená dobre sa rozcvičiť pred výkonom a po skončení uvoľniť (strečing) a dodržiavať pitný režim.
Chronický spazmus
Chronické svalové kŕče môžu znamenať významnejší základný zdravotný stav súvisiaci s toxickými metabolickými, nutričnými, žilovými alebo hormonálnymi problémami. Tie si vyžadujú diagnostiku lekárom. Vo svaloch vznikajú tzv. spúšťové body.
Spúšťový bod
Spúšťový bod (Trigger point): termín sa vzťahuje na jemné body nachádzajúce sa v „napnutých skupinách“ bolestivých svalov spôsobených skrátenou skupinou svalových vlákien. Spúšťacie body získali svoj názov na svoju schopnosť produkovať bolesť na vzdialenejších miestach.
Na riešenie problémov s trigger pointmi sú vhodné aj mäkké a mobilizačné techniky. Zmierniť sa dajú aj elektroliečbou, najlepšie výsledky dosahujeme pri ultrazvuku. Ďalej využívame aj pohybovú liečbu, statický a dynamický strečing.
Autor: Eva Slamová
Navštevovala strednú zdravotnícku školu v Banskej Bystrici v odbore rehabilitačný pracovník. Po ukončení štúdia sa zamestnala v Národnom rehabilitačnom centre Kováčová, kde pôsobila 13 rokov a získala bohaté skúsenosti s rôznymi diagnózami. Získala špecializáciu v odbore Fyzioterapia vo vybraných systémoch. Absolvovala vysokú školu v odbore fyzioterapia na Slovenskej Zdravotníckej Univerzite, kde jej bol udelený titul Bc. V súčasnosti sa venuje diagnostike a terapii funkčných pohybových ochorení. Svoje vzdelanie obohatila o certifikát SM-systém I-IV a absolvovala základný kurz Spiraldynamik Basic.
V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!