Čo je vertigo?
Vertigo sa prejavuje ako točenie hlavy alebo závrat. Udržiavanie stability a rovnováhy je zložitý dynamický dej, nevyhnutný pre vykonávanie základných denných činností. Porucha rovnovážneho systému sa prejavuje nepríjemným pocitom točenia prostredia a závratmi tzv. vertigom. Závrat a porucha rovnováhy je aktuálne druhý najčastejší subjektívny príznak v medicíne.
V súčasnosti existuje mnoho vyšetrovacích postupov ako správne oddiferencovať jednotlivé poruchy rovnováhy. Lekári sa snažia zistiť či sa jedná o vestibulárny alebo nevestibulárny pôvod obtiaží a v prvom rade či sa nejedná iba o obyčajný fyziologický závrat z napr. veľkej výšky, ktorý je spôsobený konfliktom jednotlivých senzorických vstupov.
Vestibulárne vertigo
Vestibulárne vertigo rozdeľujeme na poruchy centrálneho pôvodu (mozoček, mozgová kôra, talamus a mozgový kmeň) a periférneho pôvodu (sluchový nerv, labyrint ucha – tri drobné kanáliky s bunkami citlivými na pohyb hlavy).
Nevestibulárne vertigo
Medzi nevestibulárne príčiny veriga patrí: tlak krvi, arytmia, neuropatia, hypoglykémia, ortostatická hypotenzia, hyperventilačné syndrómy, liekovo navodené závraty- hypnotiká, psychofarmaká, hypotenzíva, antiepileptiká, karbamazepín.
BPVV vertigo
Vo fyzioterapii dokážeme účinne pracovať hlavne s vestibulárnymi poruchami rovnováhy periférneho pôvodu, ktoré sú najčastejšie spôsobené otrasom vestibulárneho aparátu v dôsledku napr. pádu na zem, pri ktorom dôjde k presunu rovnovážnych buniek (otokonii) z membrány otolitových vačkov do jedného alebo viacerých polokruhovitých kanálikov.
V takomto prípade pri rýchlych pohyboch hlavy spôsobuje otokonie pohyb endolymfy v kanálikoch aj po dokončení pohybu hlavy a následné dráždia vláskové bunky kanálika aj po skončení pohybu hlavy, čo je vnímané ako rotačné vertigo/závrat. Tento stav sa nazýva Benigne paroxysmálne polohové vertigo (BPPV).
Pohyb hlavy pri BPPV vyvoláva vždy ilúziu až halucináciu pohybu priestoru, v ktorom sa nachádzate spojenú s pocitom straty rovnováhy alebo naozajstnú stratu rovnováhy. Jedná sa väčšinou o špecifický pohyb hlavy na jednu stranu, ktorému sa tým pádom pacient vyhýba. Pocit závrate trvá spravidla niekoľko sekúnd a môže byť sprevádzaný pocitom na zvracanie.
Diagnostika
Počas diagnostiky hľadáme u pacientov typické príznaky BPPV akými sú nystagmus – rýchly horizontálny alebo vertikálny pohyb očí s rotačnou zložkou pri náhlej zmene polohy zo sedu do ľahu, tzv. Dix-Hallpike test.
V sede vyšetrujeme pomocou Halmagyiho pulzného testu reakciu očí na rychlý pohyb hlavy zo strany na stred.
Dôležitými vyšetreniami sú vestibulo-spinálne testy tzv. Rombergov test stability v stoji a vyšetrenie chôdze.
Počas diagnostiky a odoberania anamnézy sa pýtame na dĺžku trvania závratu, ich frekvencie, okolnosti výskytu a či sú prítomné aj vegetatívne príznaky, napr. pocit na zvracanie. Medzi nemenej dôležité vyšetrenia patrí vyšetrenie taxie či prítomnosť intenčného tremoru.
Liečba vertiga
V prípade pozitívnych reakcii na Dix-Hallpike test a Halmagyiho pulzného testu sa spravidla vykonáva Epleyho manéver, ktorý potvrdí a zároveň eliminuje príznaky BPPV. Jedná sa o účinný manéver pri ktorom sa snažíme presunúť otokonie v polokruhovitých kanálikov cez celý priebeh kanálika spät do utricula. Tento manéver volíme pri otokaniach prítomných v zadnom vertikálnom kanalíku ľavého alebo pravého ucha.
Pri postihnutí laterálneho resp. horizontálneho kanálika labyrintu a preukázanej prítomnosti geotropnej zložky horizontálneho nystagmu, volíme „barbeque“ manéver pri ktorom pacienta polohujeme v ľahu na chrbte s hlavou otočenou k postihnutej strane o 360 stupňov. Pri prítomnosti apogeotropnej zložky nystagmu volíme najskôr Gufóniho manéver a následne barbeque manéver. Pri postihnutí predného vertikálneho kanálika sa vykonáva jednoduchý extenčno – flekčný manéver v ľahu na chrbte.
Autor: Dávid Danáč
Dávid sa špecializuje na odstránenie akútnych i chronických bolestí chrbtice, úpravu svalových dysbalancií a nesprávnych stereotypov pohybu. Využiva metodiky McKenzie, SM Systém a Pilates. Pred začatím terapie sa zameriava na komplexné zhodnotenie stavu pohybového aparátu človeka.
V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!