Skolióza

Problém so skoliózou

Chrbtica predstavuje oporu pre celé telo, zabezpečuje jeho pohyb a tvorí ochranné púzdro pre celú miechu. Z toho nám samozrejme vyplýva, že akákoľvek porucha chrbtice znamená problém, ktorý ovplyvňuje náš organizmus.

Jedným z dôvodov, prečo chrbtica nemusí fungovať tak, ako by mala, je skolióza. Tá sa zvyčajne definuje ako deformita chrbtice, pri ktorej dochádza k vychýleniu chrbtice do strany na jednom alebo viacerých miestach naraz. Takéto vychýlenie spôsobuje najmä bolesti chrbta a iné zdravotné problémy.

Vznik skoliózy

Keď príčina vzniku skoliózy nie je presne definovaná, vznikajú pri diagnostike, prognóze a taktiež aj pri samotnej liečbe rôzne nejasnosti. Skolióza je vždy tvorená dvoma oblúkmi:

  1. Jeden oblúk vychyľuje chrbticu do strany.
  2. Druhý oblúk vracia chrbticu späť, aby bola zachovaná rovnováha.

Pomerne často sa vyskytuje aj skoliotické držanie tela, kedy je chrbtica ovplyvnená okolitým svalstvom, kvôli ktorému ostáva v nesprávnom bočnom zakrivení.

Ďalšie typy zakrivenia chrbtice

  1. Krčná lordóza 20 až 40 stupňov
  2. Hrudná kyfóza 20 až 40 stupňov
  3. Drieková lordóza 40 až 60 stupňov
  4. Krížová kyfóza
Zakrivenia chrbtice - lordóza, kyfóza

Čo robiť proti skolióze?

Problematika skoliózy nie je verejnosti cudzia. Práve naopak, je veľmi známym fenoménom, avšak je zahalená množstvom otázok. Fyzioterapia je pri liečbe skoliózy veľmi dôležitým faktorom, pretože správnym uvoľňovaním svalov a cvičením dokážete v rámci svojich možností napriamiť chrbticu a následne ju aj stabilizovať.

Zdravý chrbát
 

V Rehab Klinik vám radi pomôžeme!

Rezervujte si termín u nás

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Rača

About the author: Radko Marcin