Deti s viacnásobným postihnutím
Patria sem deti s DMO (detskou mozgovou obrnou), genetickými poruchami, autizmom, ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou).Pri rehabilitácii detí s viacnásobným postihnutím je dôležité vedieť, aký postup je pre konkrétne dieťa ten správny. Záleží to na jeho veku, diagnóze a spolupráci rodičov.
Každé dieťa je jedinečné a preto dbáme nato, aby malo každé jedno individuálny prístup. Je dôležité nielen vybrať ten správny rehabilitačný plán, ale získať si dôveru dieťaťa a dôveru rodičov, pretože práve oni sú mostom k ich uzdraveniu.
🙄

20180315_215550
Vojtova terapia je veľmi účinná u detí s DMO alebo podozrením na centrálnu koordinačnú poruchu, u detí s motorickými a pohybovými poruchami a u detí s chybným držaním tela.

Čo vlastne Vojtova terapia je? 🤕
Je to metóda, ktorá deťom pomôže vytvoriť správne pohybové stereotypy. Vďaka nej môžu deti s DMO lepšie používať ruky (hrubá a jemná motorika), chodiť, zlepšuje kvalitu ich života a života rodičov. Samozrejme, je veľmi dôležitý správny postoj rodičov, práve oni sú cestou k ich uzdraveniu. Fyzioterapeut ich naučí správne cvičiť, pravidelne kontroluje ,ako sa dieťa vyvíja, pridáva nové cvičenia.

vojta
Profesor Václav Vojta v r. 1950 a 1970 vytvoril základy svojej terapie.
Jeho metóda je založená na včasnej diagnostike motorických porúch podľa polohových testov, kedy opakovanými podnetmi v určitej pozícii dieťaťa zistil jeho podvedomú reakciu trupu a končatín.

Deti začali chodiť a rozprávať.
Profesor Vojta im dal šancu na kvalitnejší život.V rámci terapie terapeut aktivuje určité reflexné zóny v polohách na chrbte, boku alebo na bruchu. Z polohy na bruchu vyvolávame reflexné plazenie, reflexné otáčanie stimulujeme z polohy na boku a chrbte.

Cieľ reflexnej lokomócie v terapii:
a) posturálne riadenie – rovnováha tela pri pohyboch
b) vzpriamenie proti gravitácii
c) cielené uchopovacie a krokové pohyby – fázická hybnosť
Nastáva tu aktivácia vegetatívnych funkcii a automatických reakcii ako motorika očí, pohyb jazyka, regulácia močového mechúra a čriev, dýchanie, prehĺtanie,…
Pravidelnou terapiou dosiahneme prebudenie centrálnej nervovej sústavy Takže čo aktivujeme, vydrží aj po terapii a nastáva ovplyvnenie spontánnej hybnosti u dieťaťa.

Najlepšie výsledky dosiahneme, ak sa u detí ešte nevyvinuli náhradné motorické stereotypy.
Ak sa už zafixovali, je naším cieľom zachovanie a aktivácia fyziologických pohybových stereotypov, prepracovanie nezafixovaných abnormálnych pohybových stereotypov a snaha o navodenie správnej pohybovej motoriky.

Prečo deti plačú?
Častou otázkou je, prečo deti pri Vojtovej terapii plačú. Plač je výrazným komunikačným prostriedkom. Samozrejme dieťa nerozumie čo sa deje = komunikuje plačom. Horšie
by bolo, keby neplakalo. Je to len zdravá súčasť procesu a hneď ako dieťa komunikuje, už neplače. Tu je dôležitý správny postoj a emočné nastavenie rodiča, keďže
dieťa je s mamou emocionálne spojené.

Kontraindikácie sú

– horúčkovité ochorenia
– očkovanie
– tehotné ženy
– ochorenie srdca a niektoré druhy epilepsie.

Vďaka Vojtovej terapii dochádza k pozitívnym zmenám

– správna koordinácia pohybov – úchop, vzpriamovanie, chôdza a reč.
– štúdie dokázali že z psychologického vývinu neexistujú žiadne
negatívne účinky na psychiku pacienta.

Dôležité je
– cvičiť pravidelne
– správne
– využívať vzory, motivovať dieťa po terapii k pohybu.

Najdôležitejšia Ideomotorika je ak je dieťa motivované chytiť hračku, dostať sa k mame bližšie, využíva vložené pohybové vzory ktoré sa fixujú a dieťa sa začne správne
motoricky pohybovať.

Yogová terapia je ďalšou terapiou…

20180308_202845

“Veľmi rada kombinujem Vojtovu terapiu, ktorá dieťa správne motoricky nastaví a yogovú terapiu, ktorá úžasne podporuje motiváciu, relaxáciu, komunikáciu…šancu cítiť sa vo svojom tele ako doma a byť s nim aj s okolitým svetom v kontakte.” Janka Lukačovičová, Rehabklinik.
 
Autor: Janka Lukačovičová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Bratislava-Rača


[related_post]