Parestézia – tŕpnutie rúk a nôh, mravčenie

V našom tele sa nachádza množstvo krvných ciev a nervových zakončení, ktoré sú vláknami spojené s mozgom. Zabezpečujú prenos živín, ale aj nervových vzruchov.

Odborne sa tŕpnutie končatín nazýva parestézia. Pri väčšine prípadov ide iba o neškodný jav, ktorý neznamená žiadne iné ochorenie. Ale existujú aj ochorenia, ktoré sú sprevádzané práve týmito nepríjemnými pocitmi. Najčastejšou príčinou, ktorá nie je život ohrozujúca je tá, kedy ide o útlak nervov.

Stáva sa to na miestach, kde nerv prechádza pod kožou veľmi blízko a je zároveň blízko kosti. Najčastejšie tento útlak býva na krčnej chrbtici. Z krčnej chrbtice tŕpnutie prechádza najčastejšie do horných končatín, vyskytuje sa tŕpnutie pravej i ľavej ruky, prípadne oboch. Inokedy z chrbtice

Parestéza

Tŕpnutie, mravčenie, brnenie, pichanie v končatinách či znecitlivenie. Stav, ktorý sa vyskytne, keď dlho sedíme v jednej polohe, v noci si priľahneme ruku alebo ju necháme len tak „visieť“ z postele. Preto sa napríklad uprostred noci zobúdzame na brnenie rúk, prstov či nôh. Cítime mravčenie v nohách i rukách, tŕpnutie rúk či pálenie chodidiel. Brnenie je vlastne „prebúdzanie“ sa utlačeného nervu, do ktorého sa opäť dostáva kyslík a živiny, ktoré mu pomáhajú pracovať.

Karpálny tunel

Ak dochádza ku dlhodobému stlačeniu nervov, to môže spôsobiť rôzne ochorenia Asi najznámejší je syndróm karpálneho tunela. Ten sám o sebe nevzniká len „priľahnutím“, alebo držaním horných končatín v nesprávnej pozícii. Pri syndróme karpalného tunela ide tiež o stlačenie nervov, ku ktorému príde pravidelnou činnosťou, napríklad pri práci na klávesnici a s počítačovou myšou, práca s vibračnými nástrojmi.

Ak je spôsobené iba dočasným útlakom nervu, postačí postihnuté miesto pomasírovať aby sa obnovil krvný obeh.
 

Syndróm karpálneho tunela

Za stŕpnutie môže často iba dočasný tlak. Karpálny tunel postihuje stredový nerv, ktorý prechádza celou ľudskou rukou a nachádza sa v priestore zvanom karpálny tunel.
Medzi najčastejšie dôvody patrí dlhodobý tlak alebo preťaženie. Syndrómom trpia ľudia, ktorí používajú vibrujúce nástroje ako vŕtačky či zbíjačky. Vyšší výskyt je aj u tých, ktorí hrajú na hudobný nástroj alebo často píšu na počítači.

Príznaky syndrómu dočasne zmierni pohyb ruky. Z dlhodobého hľadiska pomôže oddych, rehabilitácia, kde si fyzioteraput ruku vyšetrí, pouvoľňuje zápästie mäkkými technikami, mobilizačnými technikami, ukáže individuálne cvičenia zamerané na karpálny tunel a tŕpnutie rúk. Avšak tak isto treba vyšetriť aj krčnú chrbticu, uvoľňovať individuálnymi cvičeniami a masážami, ale aj elektroliečbou ako laseroterapia alebo magnetoterapia, ktorá sa využíva ako doplnková liečba. Pri rehabilitácií treba aj edukovať o správnom polohovaní hlavne pri spánku, aby chrbtica bola fyziologicky zakrivená a neprišlo k väčšiemu útlaku nervov. Správne nastavenie tela prispôsobené na danú prácu je tiež dôležitou súčasťou liečby. Existujú rôzne pomôcky, ktoré sú nápomocné. Najmä pre ľudí pracujúcich v kanceláriách sú to ergonomické pomôcky, ktoré zmierňujú napätie a tlak pri dlhodobom písaní za počítačom. Sú to napríklad podložky pod zápästie alebo lakeť. Pomôže aj správna výška stoličky. V niektorých prípadoch je však jediným riešením operácia.

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

    Vaše meno (povinné)

    Váš email (povinné)

    Telefónne číslo

    Vaša správa

    Nájdete nás…

    • +421 905 205 009
    • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
    • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

    …v mestskej časti Bratislava-Rača