Parestézia – tŕpnutie rúk a nôh, mravčenie

V našom tele sa nachádza množstvo krvných ciev a nervových zakončení, ktoré sú vláknami spojené s mozgom. Zabezpečujú prenos živín, ale aj nervových vzruchov.

Odborne sa tŕpnutie končatín nazýva parestézia. Pri väčšine prípadov ide iba o neškodný jav, ktorý neznamená žiadne iné ochorenie. Ale existujú aj ochorenia, ktoré sú sprevádzané práve týmito nepríjemnými pocitmi. Najčastejšou príčinou, ktorá nie je život ohrozujúca je tá, kedy ide o útlak nervov.

Stáva sa to na miestach, kde nerv prechádza pod kožou veľmi blízko a je zároveň blízko kosti. Najčastejšie tento útlak býva na krčnej chrbtici. Z krčnej chrbtice tŕpnutie prechádza najčastejšie do horných končatín, vyskytuje sa tŕpnutie pravej i ľavej ruky, prípadne oboch. Inokedy z chrbtice

Parestéza

Tŕpnutie, mravčenie, brnenie, pichanie v končatinách či znecitlivenie. Stav, ktorý sa vyskytne, keď dlho sedíme v jednej polohe, v noci si priľahneme ruku alebo ju necháme len tak „visieť“ z postele. Preto sa napríklad uprostred noci zobúdzame na brnenie rúk, prstov či nôh. Cítime mravčenie v nohách i rukách, tŕpnutie rúk či pálenie chodidiel. Brnenie je vlastne „prebúdzanie“ sa utlačeného nervu, do ktorého sa opäť dostáva kyslík a živiny, ktoré mu pomáhajú pracovať.

Karpálny tunel

Ak dochádza ku dlhodobému stlačeniu nervov, to môže spôsobiť rôzne ochorenia Asi najznámejší je syndróm karpálneho tunela. Ten sám o sebe nevzniká len „priľahnutím“, alebo držaním horných končatín v nesprávnej pozícii. Pri syndróme karpalného tunela ide tiež o stlačenie nervov, ku ktorému príde pravidelnou činnosťou, napríklad pri práci na klávesnici a s počítačovou myšou, práca s vibračnými nástrojmi.

Ak je spôsobené iba dočasným útlakom nervu, postačí postihnuté miesto pomasírovať aby sa obnovil krvný obeh.

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Bratislava-Rača


Bude vás zaujímať: