Problémy krčnej chrbtice

Celý náš pohyb je závislý práve na krčnej chrbtici. Tí, ktorí nikdy nezažili bolesť krčnej chrbtice ani nevedia, že ju majú a naopak tí, čo ňou trpia, by sa jej radi rýchlo zbavili.

krčná chrbtica príznaky


Problémy krčnej chrbtice sa môžu prejavovať z dôvodu stuhnutia svalstva v okolí krku a šije. Zvýšenie napätia svalstva spôsobuje zvýšenie bolestivosti krčnej chrbtice. Ak sa nezačnú tieto bolesti riešiť čo najskôr ako je to možné, bolesti sa zväčšujú a liečba tak môže byť oveľa zdĺhavejšia, ako pri samotnom začiatku problému. Ak Vás trápia bolesti tohto typu, je nevyhnutné, aby ste navštívili niekoho z trojice rehabilitačný lekár – neurológ – fyzioterapeut.
bolesti krčnej chrbtice - liečba


Práca v kancelárii a bolesti krčnej chrbtice

Pri práci v kancelárií je dôležité vyvarovať sa nesprávnym pohybovým stereotypom a dávať pozor na správne držanie tela. I ten najmenší nesprávny pohyb môže dostať vaše svaly krku a šije do zvýšeného napätia, ktoré vedie k preťaženiu a následne k bolestiam. Riziko získania bolesti krčnej chrbtice súvisí s mierou stresu, ktorá je na pracovisku v kancelárii často vysoká. Odporúča sa preto strečing a častý pohyb a sedavú prácu prerušovať postavením sa.

Príznaky problémov krčnej chrbtice a sprievodné javy

Bolesť vychádzajúca z krčnej chrbtice môžete pociťovať na viacerých miestach: v ramene, v predlaktí alebo na ruke. Môžu sa tiež vyskytovať príznaky ako: pichanie špendlíkom, mravčenie alebo necitlivosť v oblasti krku.

Ignorovať tieto príznaky a začínajúcu bolesť krčnej chrbtice sa určite nevypláca. Bolesti môžu negatívne ovplyvniť celé telo človeka. V mnohých prípadoch vystreľujú do hlavy, ramena alebo hornej končatiny.Čím dlhšie budú problémy pretrvávať, tým dlhšie sa budeme musieť venovať ich liečbe. Preťaženie svalstva môže byť sprievodným prejavom pri vyskočenej platničke – hernii disku.

cvičenie na krčnú chrbticu

Ako odstrániť bolesť krčnej chrbtice a šije?

Bolesti krčnej chrbtice nie je vhodné liečiť tabletkami. Existuje široká škála terapií, ktoré Vám dokážu pomôcť zbaviť sa nepríjemných bolestí:

  1. Cielené individuálne cvičenie – patria sem rôzne strečingové cvičenia, ale aj cvičenia na napriamenie krčnej chrbtice s cieľom úľavy preťažených svalov.
  2. Správne držanie tela – chôdza, sed, stoj… všetky statické, ale aj dynamické pohyby vedia pozitívne ovplyvniť stav chrbtice.
  3. Správna životospráva – ak sa rozhodnete cvičiť, je vhodné v tejto aktivite pokračovať kvôli prevencii.

 
Autor: Barbora Šišovská

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Bratislava-Rača


[related_post]