Ako správne sedieť pri počítači?

To, ako sedíme za počítačom, sa môže výrazne podieľať na tom, v akom telesnom stave sa náš organizmus nachádza. Ak budeme dodržiavať všetky hlavné princípy správneho sedenia za počítačom, môžeme sa vyvarovať bolestiam krku, chrbtice, bolestiam kolien, či tŕpnutia v oblasti hornej končatiny. V prípade, že máte sedavé zamestnanie, určite naše tipy v článku o správnom sedení oceníte.

Sedenie pri počítaši

Postup, ako správne sedieť pri počítači

 1. Nohy je vhodné mať položené na tvrdej podložke, najlepšie na zemi. Ak ste nižšieho vzrastu a dĺžka vašich dolných končatín Vám nedovoľuje pokojne položiť nohy na zem, podložte si ich.
 2. Kolenné kĺby by mali smerovať od seba. Ako keby ste so stoličkou vytvárali pomyselný trojuholník. Bedrové kĺby zasa musia byť o niečo vyššie ako kolená. Zhruba v 100° uhle.
 3. Neseďte na stoličke príliš vzadu, aby Vás táto poloha nelákala k zhrbeniu. Veď práve tomu sa chceme vyhnúť…
 4. Správna vzdialenosť trupu od klávesnice je tiež veľmi dôležitá. Lakťové kĺby preto odporúčame mať položené na stole pred vami. Váš trup získa potrebnú oporu pre udržanie napriamenia pri sedení.
 5. Poloha ruky, v ktorej držíte myš, by mala byť zabezpečovaná správnym vytočením zápästia smerom za malíčkom.
 6. Uvoľnením ramenných kĺbov predídete bolestiam v oblasti krku, šije a hlavy. Dbajte o to, aby ste mali svoje šijové svaly a ramená stále uvoľnené. Opak spôsobí ich preťaženie.
 7. Na odľahčenie chrbtice v sede môžeme použiť mäkkú, pružnú loptu, tzv. overball, ktorú vkladáme za chrbát medzi driek a operadlo. Toto odľahčenie nám slúži hlavne pri dlhodobom sedení buď v kancelárii alebo pri jazde autom.
 8. Aby ste sa vyvarovali preťažovaniu svalov v oblasti krku a šije, nastavte si svoj monitor do úrovni očí. Dôležité je aj mať monitor umiestnený pred sebou.
 9. Počas pracovnej doby, ktorú väčšinu času strávite za počítačom, si pokojne zacvičte. Existuje množstvo jednoduchých cvikov, ktoré Vám pomôžu v akútnom stave bolesti natiahnuť či zmobilizovať Vašu chrbticu.

 10. Rehabilitácia v Rehab Klinik vám ukáže správne stereotypy.

  Rezervujte si termín u násVenujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

 • +421 905 205 009
 • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
 • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Rača

About the author: Radko Marcin