Artroskopia
Artroskopia patrí medzi endoskopické metódy. Umožňuje z minimálneho prístupu vizuálnu diagnostiku a operačné riešenie vnútrokĺbnych poranení a dalších patologických stavov. Metóda sa osvedčila hlavne u veľkých kĺbov.
Vysoká klinická presnosť v kombinácii s krátkodobým pobytom v nemocnici spôsobila, že artroskopia je výhodná voľba pri diagnostike s určením prognózy a následnej terapie.
Medzi najčastejšie artroskopické zákroky patrí artroskopia kolena (artroskopia menisku) artroskopia ramena a artroskopia bedrového kĺbu.
Úrazy mäkkých tkanív kolena sú typickým úrazom pri športe. K najčastejším patrí distorzia kolenného kĺbu, poranenie skríženého väzu, ruptúry meniskov, poškodenie kolaterálnych ligament a v neposlednom rade taktiež kombinované poranenia.
Fyzioterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečebnej terapie po artroskopii. Správne vedená fyzioterapia vracia rýchlejšie pacienta do bežného života a je taktiež prevencia pred ďalšími úrazmi pohybového aparátu.
Artroskopia kolena / menisku
Poranenia meniskov kolena je z hľadiska poranenia kolenného kĺbu veľmi časté. Dôvodom je pravdepodobne rastúci záujem populácie o pohybové aktivity, napr. squash, skating, snowboarding, atď. Súčasne s týmto rastúcim rizikom sa rozširujú ortopedicko-traumatologické, diagnostické a terapeutické (zvlášť artroskopické) možnosti. Poranenie menisku sa vie pomerne presne diagnostikovať hneď po úraze a to znamená že ho vieme i včasne operatívne riešiť.
Do relatívne nedávnej doby prevládal názor, že najvhodnejšou liečbou poranení meniskov je chirurgický výkon s nízkymi nárokmi na včasnú mobilizáciu operovaného kĺbu. To znamená, že kĺb pacienta bol dlhodobo znehybnený z dôvodu ochrany a hojenia meniskov po operačnom výkone. Takáto prax viedla často k kĺbnym kontraktúram v okolí kĺbu.
V súčasnosti sa z ortopedického hľadiska liečia poranenia meniskov prevažne artroskopickým zásahom. Dĺžka rehabilitačného programu je variabilná trvá týždne až mesiace a je závislá od typu úrazu, operačnej techniky a motivácii pacienta.
Na začiatku po operácii sa zameriavame sa na ošetrenie mäkkých tkanív v oblastí kolenného kĺbu, používame cvičenia na udržanie rozsahu pohybu v kolene. Terapiu môžeme doplniť o fyzikálnu terapiu alebo kryoterapiu na zníženie opuchu. Zaťaženie dolnej končatiny volíme podľa druhu operácie a stavu pacienta.
Poranenie predného skríženého väzu je závažným poranením, ktoré výrazne zasahuje do funkcie kolenného kĺbu. Úraz je často spojený so športovou aktivitou – lyžovanie, futbal, tenis… Liečba sa rieši zvyčajne operačne – artroskopiou, nakoľko odkladanie operácie alebo trvalé ponechanie kolena bez predného skríženého väzu vysoko zvyšuje riziko ďalšieho vnútrokĺbného poranenia.
Artroskopia ramena
K artroskopii ramena prichádza vtedy ak má pacient napríklad dlhodobo bolesť ramena alebo má funkčnú poruchu v oblasti ramenného kĺbu. Indikácia k artroskopii je najčastejšie pri III. stupni impigementu, kedy dochádza k výrazným štrukturálnym zmenám šľachy m. supraspinatus, tvorbe osteofytov a atrofii svalov rotátorovej manžety.
Ďalej napríklad pri problematike ruptúr rotátorovej manžety alebo ako stabilizácia pri opakovaných luxáciách ramenného kĺbu.
Autor: Barbora Šišovská
Barbora študovala Strednú zdravotnícku školu v Trenčíne odbor masér. Ďalej pokračovala v štúdiu ako fyzioterapeut na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne kde získala 1. stupeň vysokoškolského vzdelania. Po ukončení si spravila niekoľko kurzov ako SM systém, Kinesio Taping, Blackroll trainer a najnovšie svoje vzdelanie obohatila získaním certifikátu inštruktor pilates I. kvalifikačného stupňa.
V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!