Čo je to artróza
Artróza (osteoartróza) je nezápalové degeneratívne poškodenie kĺbu, ktoré z pravidla vzniká na podklade chronického preťaženia. Primárne postihuje kĺbnu chrupavku, kosť, kĺbne púzdro a kĺbne väzy.
Osteoartróza
Osteoartróza je najčastejšie kĺbové ochorenie, ktoré postihuje mužov i ženy a u ľudí nad 75 rokov sa nachádza vo viac než 80% prípadov. Ide o bolesti kĺbov, v ktorých prebieha súčasne proces degenerácie a zápalu. To znamená, že primárne prebieha proces degenerácie a zápal je sekundárnym prejavom, čiže komplikáciou, ktorú môžeme liečbou zmierniť alebo odstrániť.
Keďže je osteoartróza kĺbové ochorenie, prejavuje sa zmenou mechanických vlastností chrupavky. Postihuje predovšetkým:
- drobné kĺby rúk (artróza prstov, artróza ruky),
- váhonosné kĺby (koxartróza – artróza bedrového kĺbu, gonartróza – artróza kolena / kolenného kĺbu),
- chrbticu (artróza chrbtice, artróza krčnej chrbtice).
Priebeh artrózy je sprevádzaný bolesťou, obmedzením hybnosti, nestabilitou kĺbov a ich osovou odchýlkou. Charakteristická je predovšetkým námahová bolesť ktorá sa zlepšuje v kľude. Vo vyššom štádiu ochorenia sa objavuje aj kľudová bolesť. V diagnostike osteoartrózy sa používajú RTG snímky.
Koxartróza
Koxartróza je degeneratívne ochorenie bedrového kĺbu. Sekundárna artróza nie je dôsledkom starnutia organizmu, ale poruchy funkcie. Porucha funkcie vedie k štrukturálnym zmenám v oblasti bedrového kĺbu.
Veľa ľudí sa domnieva, že pri tomto ochorení sa vyskytuje ostrá bolesť v bedrovom kĺbe ale subjektívnym príznakom pri koxartóze predovšetkým bolesť, ktorá býva v oblasti inguiny a šíri sa po vnútornej strane stehna až po koleno. Bolesť bedrového kĺbu od chrbtice cítime skôr v oblasti sedacích svalov, boku až po zadnú časť stehna.
Gonartróza
Gonartróza predstavuje artrózu kolenného kĺbu. Subjektívne pacient pociťuje bolesť kolena pri záťaži, pri chôdzi po nerovnom teréne a pri chôdzi zo schodov. V pokročilejšom štádiu je kľudová bolesť. Objavuje sa nestabilita kolena až náhle, nekontrolovateľné poklesnutie dolnej končatiny s tendenciou k pádu. Ďalej sa objavuje opuch kĺbu, svalová dysbalancia a obmedzenie pohybu v kĺbe.
Liečba artrózy, rehabilitácia
Ochorenie artrózy vedie k terapii farmakologickej alebo je indikované na operačný výkon. Rehabilitačná liečba artrózy taktiež zaujíma významné miesto vo forme fyzikálnej terapie s dôrazom na pohybovú liečbu.
Voľba rehabilitačnej liečby je závislá predovšetkým na štádiu a aktivite choroby. V začiatočnom štádiu sa zameriavame ma polohovanie, izometrické cvičenia brušného, gluteálneho a stehenného svalstva. Uvoľňujeme skrátené svalstvo a postupne rozširujeme aktívne cvičenia. Platí dôležitá zásada nepreťažovať kĺb a nie sú vhodné ani švihové pohyby.
U osteoartrózy je zásadné naučiť sa správne pohybové stereotypy aby sme sa vyvarovali preťažovaniu postihnutého kĺbu.
Autor: Barbora Šišovská
Barbora študovala Strednú zdravotnícku školu v Trenčíne odbor masér. Ďalej pokračovala v štúdiu ako fyzioterapeut na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne kde získala 1. stupeň vysokoškolského vzdelania. Po ukončení si spravila niekoľko kurzov ako SM systém, Kinesio Taping, Blackroll trainer a najnovšie svoje vzdelanie obohatila získaním certifikátu inštruktor pilates I. kvalifikačného stupňa.
V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!