Čo je to artróza

Artróza (osteoartróza) je nezápalové degeneratívne poškodenie kĺbu, ktoré z pravidla vzniká na podklade chronického preťaženia. Primárne postihuje kĺbnu chrupavku, kosť, kĺbne púzdro a kĺbne väzy.

Osteoartróza

Osteoartróza je najčastejšie kĺbové ochorenie, ktoré postihuje mužov i ženy a u ľudí nad 75 rokov sa nachádza vo viac než 80% prípadov. Ide o bolesti kĺbov, v ktorých prebieha súčasne proces degenerácie a zápalu. To znamená, že primárne prebieha proces degenerácie a zápal je sekundárnym prejavom, čiže komplikáciou, ktorú môžeme liečbou zmierniť alebo odstrániť.

Keďže je osteoartróza kĺbové ochorenie, prejavuje sa zmenou mechanických vlastností chrupavky. Postihuje predovšetkým:

 • drobné kĺby rúk (artróza prstov, artróza ruky),
 • váhonosné kĺby (koxartróza – artróza bedrového kĺbu, gonartróza – artróza kolena / kolenného kĺbu),
 • chrbticu (artróza chrbtice, artróza krčnej chrbtice).

Priebeh artrózy je sprevádzaný bolesťou, obmedzením hybnosti, nestabilitou kĺbov a ich osovou odchýlkou. Charakteristická je predovšetkým námahová bolesť ktorá sa zlepšuje v kľude. Vo vyššom štádiu ochorenia sa objavuje aj kľudová bolesť. V diagnostike osteoartrózy sa používajú RTG snímky.

Artróza kolenného kĺbu

Koxartróza

Koxartróza je degeneratívne ochorenie bedrového kĺbu. Sekundárna artróza nie je dôsledkom starnutia organizmu, ale poruchy funkcie. Porucha funkcie vedie k štrukturálnym zmenám v oblasti bedrového kĺbu.

Veľa ľudí sa domnieva, že pri tomto ochorení sa vyskytuje ostrá bolesť v bedrovom kĺbe ale subjektívnym príznakom pri koxartóze predovšetkým bolesť, ktorá býva v oblasti inguiny a šíri sa po vnútornej strane stehna až po koleno. Bolesť bedrového kĺbu od chrbtice cítime skôr v oblasti sedacích svalov, boku až po zadnú časť stehna.

Koxartróza - artróza bedrového kĺbu

Gonartróza

Gonartróza predstavuje artrózu kolenného kĺbu. Subjektívne pacient pociťuje bolesť kolena pri záťaži, pri chôdzi po nerovnom teréne a pri chôdzi zo schodov. V pokročilejšom štádiu je kľudová bolesť. Objavuje sa nestabilita kolena až náhle, nekontrolovateľné poklesnutie dolnej končatiny s tendenciou k pádu. Ďalej sa objavuje opuch kĺbu, svalová dysbalancia a obmedzenie pohybu v kĺbe.

Liečba artrózy, rehabilitácia

Ochorenie artrózy vedie k terapii farmakologickej alebo je indikované na operačný výkon. Rehabilitačná liečba artrózy taktiež zaujíma významné miesto vo forme fyzikálnej terapie s dôrazom na pohybovú liečbu.

Voľba rehabilitačnej liečby je závislá predovšetkým na štádiu a aktivite choroby. V začiatočnom štádiu sa zameriavame ma polohovanie, izometrické cvičenia brušného, gluteálneho a stehenného svalstva. Uvoľňujeme skrátené svalstvo a postupne rozširujeme aktívne cvičenia. Platí dôležitá zásada nepreťažovať kĺb a nie sú vhodné ani švihové pohyby.

U osteoartrózy je zásadné naučiť sa správne pohybové stereotypy aby sme sa vyvarovali preťažovaniu postihnutého kĺbu.

Autor: Barbora Šišovská

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača