Detské chodidlá

Priestor je kľúčovým slovom vo vývoji detskej nohy. Novonarodené deti reagujú na voľný priestor nekľudom, preto sa balia do zavinovačiek. Dávame im oporu, dotyk, orientáciu. Vedieme ich postupne do priestoru rozvinutím tak, ako by mali byť vedené aj detské nôžky. Tie často obliekame do dupačiek, ponožiek, ba dokonca malých „zlatých“ topánočiek, kde sa detská nôžka nemôže rozvíjať.

Postavenie kĺbikov sa obmedzuje v pohyblivosti, prsty sú stiahnuté. Dieťa nemá správne podnety a vnemy z okolia prostredníctvom receptorov chodidla, a teda mozog nemôže vnímať dostatočné informácie z okolia.
 

Rozvoj detských nôh - topánky
 
Dieťa vo vývoji potrebuje priestor, či v ľahu na brušku, na chrbte, či v súhre ruka-noha-ústa, v plazení, v štvornožkovaní, v stavaní na chodidlá. Prvé kroky sú veľmi dôležité v rozvoji detského chodidla, ktoré by malo byť voľné a vôbec nemusí mať pevnú topánočku.
 
Rozvoj detských nôh
 

Detská noha je prispôsobená na mäkké povrchy

Avšak pozor, musíme prihliadať na dnešnú „dobu kamennú“. Rozvoj detského chodidla nikdy nebude prebiehať správne, ak dovolíme dieťaťu chodiť po tvrdej podlahe, dlaždiciach, betóne v detských parkoch, či po chodníkoch. Ľudská noha nie je prispôsobená svojim vývojom na tvrdé, umelo vytvorené povrchy. Skúste vy, ako dospelý človek s vyvinutým chodidlom kráčať po chodníku bosý aspoň hodinu. Prirodzene vás to bude bolieť (bolesť nikdy nie je prirodzená), tak prečo k tomu nútime naše deti?
 

Detské chodidlá - topánky
 

Aká je vhodná obuv pre moje dieťa?

Častou a veľmi diskutovanou otázkou je: „Aká je vhodná obuv pre moje dieťa?“. V dnešnej „dobe betónovej“ musí mať detská topánka či topánka dospelého podrážku, ktorá má byť mäkká. Nemusí byť značková ani ortopedická (časté názory rodičov), radi Vám ukážeme, ako sa testuje. Typ a výška topánky, či výška opory členkového kĺbu závisí od postavenia kĺbov na chodidle, od svalového napätia, s ktorým sa narodíme.

Existuje množstvo získaných alebo vrodených anatomických variácií chodidla. Preto len umenie fyzioterapeuta vám ušije presný plán cvičenia pre nohy vášho dieťaťa.
 

chodidlo-hřiště-zmenšené2
 
Autor: Veronika Maková

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača