Pulzná magnetoterapia

Využíva generovanie elektromagnetických pulzov, ktoré prenikajú cez odev a ľudské tkanivá do miesta pôsobenia. Podľa frekvencie, tvaru a intenzity ovplyvňujú rôzne zdravotné stavy. Aplikácia magnetoterapie môže pôsobiť analgeticky (proti bolesti), vazodilatačne (rozšírenie ciev = zlepšenie prekrvenia), myorelaxačne (uvoľňuje spazmy), antiedematózne (proti opuchom), hojivý a regeneračný efekt.

 • Analgetický efekt – vznikom prúdu v nervových vláknach spôsobuje blokovanie prechodu bolestivých vnemov z miesta bolesti do mozgu.
 • Vazodilatácia – aplikáciou pulznej magnetoterapie dochádza k aktivácii parasympatika a k refluxu Ca2 + iónov, čo vedie k uvoľneniu svaloviny ciev.
 • Myorelaxačne – urýchlením odplavovania kyslých metabolitov, ktoré spôsobujú bolestivé dráždenie v svaloch a v miestach chronických zápalov. K tomu dochádza zlepšenou perfúziou (zlepšený prietok tkanivami) a zvýšenou aktivitou laktát-dehydrogenázy, ktorá podmieňuje odbúravanie kyseliny mliečnej.
 • Antiedematózne – hromadením tekutiny medzi bunkami následkom poruchy krvného obehu na kapilárnej úrovni vzniká opuch. Aplikácie pulznej magnetoterapie pôsobí proti zvýšenému tlaku krvi vo vlásočniciach (kapiláry), proti poruchám odtoku tekutín z tkaniva a tiež proti prípadnému zvýšeniu priepustnosti stien vlásočníc. Zlepšuje sa prietok tkanivami a zrýchľuje sa látková výmena. Toto všetko podporuje vstrebávanie opuchov a tým dochádza aj k protizápalovému a analgetickému efektu.
 •  

  magnetoterapia
   
  Zrýchlenie látkovej výmeny po aplikácii pulznej magnetoterapie umožní rýchlejšie vstrebávanie opuchov a v danej oblasti zároveň dochádza k výraznému proti zápalovému a proti bolestivému pôsobeniu.

 • Proti opuchový efekt pulznej magnetoterapie vychádza z kombinácií efektov vazodilatačného a regeneračného a je nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia.
 • Hojivý a regeneračný efekt – je vysvetľovaný nešpecifickým podráždením cytoplazmatickej (bunkovej) membrány. Aplikácia na kosti vedie k zvýšeniu aktivácie osteoklastov a k následnému naštartovaniu procesu obnovy kostného tkaniva.
 •  

  magnetoterapia
   
  Pulzná magnetoterapia výrazne zrýchľuje hojenie a aktivuje tvorbu nového tkaniva. Lepším prekrvením tkanív a zásobovaním kyslíkom napomáha k rýchlejšiemu ústupu zápalov vo všetkých tkanivách. Významne sa urýchľuje aj hojenie poškodených periférnych nervov. Pokiaľ trpíte niektorým z týchto problémov neváhajte nás v Rehab-Klinik kontaktovať.

  Kedy sa magnetoterapia neodporúča alebo aké sú kontraindikácie jej použitia?

  Medzi absolútne kontraindikácie patrí tehotenstvo, kardiostimulátor, hyperfunkcia nadobličiek a štítnej žľazy, krvácavé stavy, ochorenie hypotalamu a hypofýzy, ťažké plesňové ochorenia, aktívne vírusové ochorenia, zhubné nádory, psychózy, aktívna tuberkulóza.
  Relatívne kontraindikácie sú napríklad menštruácia u žien, záchvatové neurologické ochorenia a ťažká ateroskleróza.
   

  Autor: Ľubomír Mišút

  V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

  Objednajte si termín u nás


  Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

   Vaše meno (povinné)

   Váš email (povinné)

   Telefónne číslo

   Vaša správa

   Nájdete nás…

   • +421 905 205 009
   • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
   • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

   …v mestskej časti Bratislava-Rača