Vytknutý členok

Vytknutý členok je pomerne častým problémom. Skoro každý už aspoň raz v živote mal vytknutý členok.
 
Najčastejšie vytknutý členok trápi športovcov, predovšetkým bežcov, ale prihodiť si takéto zranenie môžeme aj pri chôdzi. Stačí len nesprávne došlapnúť. Aj keď vytknutý členok nezaraďujeme medzi závažné úrazy, ale práve naopak medzi tie ľahšie zranenia, treba ho liečiť správne, aby ste sa vyhli zbytočným bolestiam a opuchom.

Ako zistíme, že máme vytknutý členok?

Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť. Bolesť je okamžitá pri pohybe. Či už pri chôdzi alebo pri športe. Bolesť je veľmi intenzívna, niekomu sa môže zdať, že ide o zlomeninu.
Medzi druhé najčastejšie príznaky patrí nepríjemný opuch. Ak sa bolesť a opuch nedostaví hneď po nesprávnom nášlape, pôjde o ľahší spôsob vytknutého členka. Bolesť je pretrvávajúca pri chôdzi, stoji ale aj v pokoji. Častokrát je chôdza obmedzená práve kvôli opuchu.
 

Vytknuty clenok

Prvá liečba vytknutého členka

V prvom rade treba priložiť ľad, chladivé obklady. Ľad pomôže na zníženie opuchu a bolesti. Využiť môžete aj syntetický ľad v spreji. Ten sa aplikuje na konkrétne miesto. Je vhodný, keď potrebujete cestovať. Medzi ďalšiu prvú pomoc patrí vyložiť si nohu nad úroveň srdca. Pomôžete tým proti zväčšovaniu sa opuchu.
Ak pociťujete naozaj veľkú bolesť a opuch neustupuje alebo sa zväčšuje, treba navštíviť lekára. Lekár členok vyšetrí a vylúči ďalšie diagnózy.

Vytknuty clenok

Liečenie vytknutého členka

Ak vyšetrenie potvrdilo, že sa nejedná o zlomeninu ale “len” o vytknutý členok, je nutné zranenie šetriť. Počas prvých dní od zranenia stále prikladáme studené obklady, ľad, aby sme opuch čím skôr znížili.
Nohu by sme mali mať počas dňa čo najviac vyloženú a čo najmenej ju zaťažovať. Pri chôdzi a v stoji sa noha opuchu nezbaví.
V liečbe nám je nápomocná aj elektroliečba, ktorú by mal predpísať rehabilitačný lekár a následne po elektroliečbe začať rehabilitovať. Z elektroliečby napríklad magnetoterapia, laseroterapia, ultrazvuk . Tieto druhy elektroliečby pomáhajú k zrýchlenému procesu regenerácie a zotavujú poškodené tkanivá.
Z rehabilitácie odporúčame mäkké techniky, mobilizácie, nastavenie chodidla, pri vyššom opuchu aj lymfodrenáž. Pri rehabilitáciách sa postupne naučíte správne zaťažovať chodildo, aby ste sa opäť nedostali do ďalšieho zranenia. Rehabilitáciu by mal vykonávať fyzioterapeut, ktorý bude terapiu viesť deň po dni. Zabezpečí edukáciu a opatrenia, aby ste sa dostali zo zranenia a aby sa súčasné nezopakovalo.

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača