Termoterapia

Termoterapia predstavuje liečebnú metódu, pri ktorej sa teplo alebo chlad aplikujú v rôznej forme. Aplikácia chladu –kryoterapia– sa nazýva negatívna termoterapia, aplikácia tepla je pozitívna termoterapia. Pri pozitívnej termoterapii je do tela privádzané teplo, pri negatívnej termoterapii je teplo z tela odvádzané pôsobením chladnými podnetmi.

Pozitívna termoterapia sa využíva na uvoľnenie svalového napätia pri akútnych problémoch s pohybovým aparátom, väčšinou pred zahájením terapie. Významný vplyv je na vazomotorické funkcie, nastáva rozšírenie ciev. Zlepšuje sa výživa a látková výmena, tlmí sa bolesť a dochádza aj k stimulácií imunitnej reakcie organizmu. Analgetický účinok je podmienený zvýšeným prekrvením príslušnej svalovej oblasti a zvýšeným prísunom kyslíka do tejto oblasti. Tieto základné zmeny podmienené aplikáciou termoterapie sprevádzajú aj niektoré ďalšie zmeny, ako sú zmeny pľúcnej ventilácie zvýšením inspíria, zvýšenie obranyschopnosti organizmu a zvýšenie metabolizmu v tkanivách organizmu.
 

termoterapia
 
Negatívna termoterapia má analgetický účinok, spomalí vedenie vzruchov nervovými vláknami a znižuje tým dráždivosť receptorov. Následkom spomalenia metabolizmu tlmí zápaly a znižuje opuch.

Termoterapia sa stala jednou z dôležitých liečebných metód súčasnej rehabilitačnej medicíny. Jednotlivé formy termoterapie sa využívajú nielen v kúpeľných zariadeniach, ale aj v nemocničných a poliklinických fyziatricko-rehabilitačných oddeleniach. Stávajú sa súčasťou komplexnej terapie a predstavujú moderný spôsob využitia tepla a chladu v súčasnej medicíne. Všetky procedúry musí indikovať, predpisovať a správne dávkovať lekár.

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača