Obsah článku:
Obsah
-
- Ťažkosti s chrbtom
- Chrbtica, stavce, skolióza… Ako to celé funguje?
- Chrbtica
- Medzistavcové platničky
- Kyfóza, lordóza, skolióza
- Držanie tela u novorodenca
- Bolesti chrbta, krížov a ich príčiny
- Bolesť krčnej chrbtice, bolesť hlavy
- Bolesti hrudnej chrbtice
- Bolesti driekovej chrbtice
- Vyšetrenie chrbtice
- Čo pomáha na bolesť chrbta?
1 Ťažkosti s chrbtom
Ak ste už niekedy mali ťažkosti s chrbticou, viete si aspoň čiastočne predstaviť aké problémy a bolesti je takýto stav schopný spôsobiť. Asi 80% populácie má skúsenosti s bolesťou krížov, bolesťou chrbta v strede, medzi lopatkami, či bolesťou krčnej chrbtice. Momentálne ide asi o najčastejší dôvod práce neschopnosti.
2 Chrbtica, stavce, skolióza… Ako to celé funguje?
Aby sme aspoň trošku pochopili prečo máme bolesti chrbta, musíme vedieť ako tá naša chrbtica funguje…
Chrbtica
Chrbtica sa skladá z 33 až 34 stavcov:
- 7 krčných stavcov,
- 12 hrudných stavcov,
- 5 driekových stavcov a
- 4 – 5 kostrčových stavcov, ktoré sú zrastené spolu do kostrče.
Chrbtica má opornú, ochrannú a pohyblivú funkciu. Čo sa týka centrálnej opory ľudského tela z pohľadu mechaniky je hranica odolnosti chrbtice určená systémom zakrivenia a tvarom stavcov, to znamená, že je veľmi doležité to, ako naše stavce vyzerajú, aj to ako sú na seba poukladané.
Stavce
Stavce sú krátke kosti nepravidelného tvaru, ktoré za optimálnych okolností na seba pekne nadväzujú. Každý stavec, okrem prvého krčného stavca, sa skladá z tela, oblúka a výbežkov. Stavce majú v sebe otvor kde sa nachádza miecha a z nej vystupujú miechové nervy, ktoré inervujú napríklad jednotlivé svaly a orgány.
Keby sa pozrieme na stavec zhora bude vyzerať ako písmeno T. Písmeno T v technike značí odolnosť, v stavebníctve sa používa prakticky univerzálne napr. pri stavbe mostov a iných budov. Ak by sme odstránili jedného vzájomne kolmého prvku, napríklad tŕňového výbežku, zníži sa hranica odolnosti chrbtice až 6krát.
Medzistavcové platničky
Medzi stavcami sa nachádzajú medzistavcové platničky. Medzistavcové platničky si môžeme predstaviť ako vysoké, pružné a chrupavkovité doštičky, ktoré pozostávajú z vonkajšieho pevného väzivového prstenca a vnútorného dreňového jadra. Ich funkciou je hlavne tlmiť nárazy a tlaky v chrbtici.
Platnička je vyživovaná difúziou z okolitého priestoru, to znamená čím viac sú stavce od seba a menej na seba doliehajú tým viac je možná výmena tekutín z okolia a “platnička je spokojnejšia”. Keď sa narodíme, platničky majú vysoký obsah vody, postupom starnutia zaťažujeme chrbát omnoho viac, napr. nesprávnym pohybom, sedením alebo športom, takéto nesprávne dlhotrvajúce sily vytvárajú tlak na platničky, vzniká ich degenerácia až postupné vytláčanie do okolitého priestoru. Takýto tlak na nervový koreň spôsobuje bolesť, tŕpnutie, mravenčenie, ktoré môže vyžarovať do hornej alebo dolnej končatiny.
Aj keď takýto stav nastane tak ešte nič nie je stratené. Takýto stav vieme zvrátiť rehabilitáciou – správnym cieleným cvičením – vytvoríme priestor platničke a tá sa vie regenerovať a vrátiť na svoje pôvodné miesto.
Kyfóza, lordóza, skolióza
Ak ste už niekedy boli u neurológa, fyzioterapeuta alebo ste si čítali niečo o seknutom chrbte, stretli ste sa už s pojmami ako kyfóza, lordóza alebo skolióza. Čo to teda presne je?
Pri pohľade na človeka z boku má chrbtica písmeno S – na správne tvarovanej chrbtici by sa mala striedať lordóza a kyfóza. Lordóza je oblúkovito vyklenutá chrbtica smerom dopredu a kyfóza smerom dozadu. Zakrivenia chrbtice do tvaru písmena S dodávajú opäť našej chrbtici odolnosť, tá je až 17krát vyššia než keby chrbtica bola rovná.
Preto abnormálne vydutie v hrudnej časti, v driekovej časti alebo naopak plochý chrbát môže vyvolať bolesti driekovej chrbtice, bolesť medzi lopatkami alebo bolesť krku.
Držanie tela u novorodenca
Novorodenec nemá žiadne zakrivenia. Jeho chrbtica na tvrdej podložke je rovná. typické dvojesovité zakrivenie vzniká po narodení postupne. Ak dieťa dvíha hlavičku v ľahu na bruchu formuje sa krčná lordóza a pri stavaní sa na nohy vzniká drieková lordóza.
Hrudná kyfóza vzniká kompenzačne na lordózy, keď dieťa dokáže sedieť. Takéto zakrivenia sa formujú až do 6. roku života dieťaťa. Preto je veľmi vhodné sledovať vývoj dieťaťa, poprípade konzultovať problém s fyzioterapeutom, pediatrom alebo rehabilitačným lekárom.
Skolióza je vybočenie chrbtice do pravej alebo ľavej strany na jednom alebo viacerých úsekoch chrbtice z pohľadu zozadu. V praxi sa stretávame najčastejšie s idiopatickou skoliózou (skolióza detí). Či už máte guľatý chrbát s výraznou hrudníkovou kyfózou, príliš prehnutý chrbát v driekovej oblasti alebo skoliózu opäť vám vie pomôcť fyzioterapia.
Výraznú úlohu pri zhoršení zohráva sedenie v škole, sedenie pri počítači alebo nedostatok pohybu.
3 Bolesti chrbta, krížov, ich príčiny a liečba
Bolesti chrbta sú ako časovaná bomba, ktorá zvyčajne vybuchne vtedy, keď to najmenej čakáme. Môže ísť o miernu, prípadne krátkodobú bolesť spôsobenú nesprávnym sedením či chôdzou alebo seknutím a inokedy o výraznejšiu bolesť spôsobenú zápalom chrbtice.
Bolesť sa môže vyskytovať v hornej časti chrbta (krčná chrbtica), v strede medzi lopatkami, či dole v oblasti krížov. Príčiny tejto bolesti môžu byť rôzne. Najčastejšia príčina akútnej bolesti chrbta je napríklad nesprávne dvíhanie bremena, rotácie alebo preťaženie pri športe.
Najčastejšia príčina akútnej bolesti chrbta je napríklad nesprávne dvíhanie bremena, rotácie alebo preťaženie pri športe.
Bolesť krčnej chrbtice, bolesť hlavy
Bolesti hlavy, migrény alebo závraty patria medzi najčastejšie bolesti vrchnej časti tela. Intenzita bolesti a ich dĺžka trvania je rôzna, taktiež aj ich príčina. Nie vždy bolesť hlavy je spôsobená z chrbtice preto je veľmi dôležité vyšetrenie z pohľadu neurológa.
Bolesti vychádzajúce z krčnej chrbtice vyvolávajú rovnako veľmi pestré klinické obrazy s rôznymi príznakmi. Bolesti môžu vyžarovať nielen do oblasti krčnej chrbtice ale aj do hrudníku, hlavy, ramena alebo môžu vyvolávať až tŕpnutie prstov na ruke.Na bolesti sa výrazne podieľajú aj svalové spazmy. Príčina môže byť napríklad len v stuhnutosti svalstva vtedy nám môže pomôcť masáž alebo bankovanie.
Stres a vnútorné napätie sa veľmi podieľa na bolestivosti a ovplyvňuje držanie tela, preto nám vie z pohľadu fyzioterapie pomôcť aj jóga.Dlhodobé nesprávne sedenie, stav po úraze, obmedzený rozsah pohybu, oslabené alebo skrátené svaly taktiež vyvolávajú rôznu škálu bolesti.
Bolesti hrudnej chrbtice
Problémy v hrudnej chrbtici, blokové postavenie rebier, spazmus, hyperkyfóza alebo naopak oploštený chrbát môžu spôsobovať bolesť chrbta v strede, bolesť pod lopatkou a dokonca sa prenášajú až do pocitu bolesti na hrudníku alebo za hrudnou kosťou. Pri bolestiach medzi lopatkami je dôležité zistiť príčinu bolesti a to či pochádza priamo z medzi-lopatkového priestoru alebo sa prenáša napr. z panvy alebo driekovej či krčnej chrbtice.
Pri problémoch v hrudnej časti zväčša využívame mäkké a mobilizačné techniky, mobilizáciu rebier podľa Ľudmily Mojžišovej, zameriavame sa na korekciu pohybového aparátu a cvičenie.
Bolesti driekovej chrbtice a ich liečba
Bolesť krížov a seknutý chrbát pre nás vo fyzioterapii predstavuje veľmi široký pojem. Ide o veľmi veľkú skupinu problémov najrôznejšieho charakteru s rôznou lokalizáciou a vyžarovaním, ktoré vyvoláva mnoho príčin. Degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, štrukturálne zmeny skeletu a mäkkých tkanív s kombináciou so psychosociálnymi vplyvmi môžu byť príčinou bolesti alebo obmedzenia pohybu.
Bolestiam chrbta v oblasti krížov vieme predchádzať kompenzáciou dlhodobého preťaženia chrbtice, aktiváciou hlbokých a povrchových svalov, relaxáciou, správnymi pohybovými stereotypmi pri práci, vyhnúť sa dlhodobej záťaži v predklone a rotácii. Pri liečbe bolesti chrbta v dolnej časti spôsobenou platničkou (hernia disku, protrúzia,stenóza,…) využívame napríklad McKenzieho metódu, ktorá sa zameriava hlavne na obnovenie pohybu a pomáha platničkám lepšie regenerovať. Metódy ako sm systém, DNS, ACT, pilates a iné sú zamerané hlavne na správnu aktiváciu hlbokého stabilizačného systému.
4 Vyšetrenie chrbtice
Vyšetrenie je základom správnej diagnózy a predpokladom pre stanovenie najvhodnejšieho liečebného postupu. Nakoľko vertebrogénne problémy majú veľmi rôzne klinické prejavy, preto problematika bolestivých porúch pohybovej sústavy je veľmi obšírna a týka sa viacerých lekárskych odborov ako je rehabilitácia, neurológia, ortopédia a neurochirurgia, preto odporúčame vyšetrenie rehabilitačným lekárom, neurológom alebo aspoň konzultáciu s fyzioterapeutom.
5 Čo na bolesť chrbta?
Neexistuje univerzálny návod ani univerzálne cviky ako sa zbaviť bolestí chrbta, vždy pri úspešnej liečbe treba “ušiť” terapiu na mieru. Ale ponúkame vám aspoň pár rád ktorými sa môžete riadiť.
Dôležité rady, ako si pomôcť s bolesťou chrbta:
- Naučiť sa správne cviky na chrbticu – Existuje veľa terapeutických postupov, metodík a cvičení pri bolestiach chrbtice. Či už to je SM systém, DNS, metóda Brunkow, Pilates alebo Yoga, každá si vyžaduje aktívny prístup pacienta, ak sa chce skutočne uzdraviť. Dôležité je cvičiť pravidelne a hlavne pod vedením vyškoleného fyzioterapeuta, ktorý vám všetko vysvetlí a ukáže. Liečbu vieme doplniť aj o fyzikálnu terapiu (laser, pulzná magnetoterapia, ultrazvuk, rôzne druhy elektroterapie), ktorá priaznivo pôsobí na ľudský organizmus.
- Naučiť sa správne sedieť – Správnym sedením za počítačom alebo v aute vieme predchádzať bolestiam krku, krížov alebo bolestiam bedrových kĺbov.
- Hýbať sa – Venujte svojmu telu dostatok pohybu vo forme prechádzok alebo rýchlej chôdze. Ak dlho sedíte postavte sa minimálne raz za hodinu, ponaťahujte sa.
- Naučiť sa relaxovať – Psychika veľmi ovplyvňuje naše držanie tela a napätie svalov, preto nájdite si čas pre seba vo forme masáže, jógy alebo cvičenia pre zdravý chrbát.
Všetky spomenuté možnosti ponúkame aj u nás, v rehabilitačnom centre Rehab Klinik Bratislava. Ak vás teda trápi chrbtica, neváhajte sa zastaviť u nás v Rači a urobíme všetko pre zastavenie bolesti a uzdravenie vašej chrbtice.
Autor: Ľubomír Mišút