„Yoga si ma získala od prvej chvíle. Prvý krát som sa s ňou stretla vo svojich 17 rokoch. Nikdy nezabudnem na ten vnútorný pokoj, ktorý som cítila po hodine.“

Vďaka terapeutickej joge sa človek učí byť bdelý k svojmu telu, komunikovať s ním, taktiež k svojim emóciám, myšlienkam, životnému štýlu, levelu energie , pretože všetky tieto aspekty ovplyvňujú naše celkové zdravie.

Učí nás uvedomovať si určité automatizované nesprávne vzorce myslenia, ktoré sa ukážu na fyzickej úrovni a následne preprogramovať – vyberať si nové vzorce myslenia a správania, preniesť ich z vedomej do fyzickej úrovne.
 
Joga terapia Rehab Klinik Bratislava
 

Účinky jogy

Tiež využíva koncentráciu mysle a bdelosť vedomia, ktorá učí človeka komunikovať s mnohými aspektmi nášho fyzického, emocionálneho a mentálneho tela. Porozumenie a bdelosť mysle sú dôležitým krokom k pozitívnym zmenám – rovnováhy tela a mysle – a návrat k nášmu zdraviu.

Kombinácia jogy a fyzioterapie je tá najkrajšia cesta, akou som sa mohla vybrať. Vzájomne sa veľmi dopĺňajú. Fyzioterapia má určitý cieľ, na ktorý sa zameriava a odstráni ho na fyzickej úrovni. Naopak Jogaterapia posilňuje naše telo hlbšie, nie len na fyzickej, ale aj na emocionálnej a mentálnej úrovni.

Joga má vplyv na pohybový, hormonálny, cievny, nervový systém, ale hlavne na pranayamu – cielené dýchanie a bandhy – uzavretia energetických tokov v našom tele.

Sama som mala tú možnosť prejsť cez transformáciu pomocou terapeutickej yogy, vyhnúť sa tak operáciám a naopak, byť silnejšou, ako kedykoľvek predtým. Ochorenie chrbtice ma ďalej posilnilo nie len na fyzickej, ale hlavne na vedomej úrovni.

Joga a naše Koshy obaly

Joga je cesta ktorá nás vedie k samým sebe na veľmi hlbokej úrovni v rôznych aspektoch, je to cesta uvedomenia a oslobodenia, vedie k blissu alebo takzvanému oslobodeniu Samadhi.
Joga chitta vrtti nirodhah znamená zmiernenie fluktuácie našej mysle. Učíme sa byť všímaví nielen k svojmu telu, ale aj myšlienkam a pocitom, učíme sa pracovať s dychom spájať ho s pohybom, aby sme cvičili inteligentne jemne.

Podľa východnej filozofie Koshas sú energetické obaly, ktoré nás obklopujú.
Anamaya kosha – naše fyzické telo, ktore pozostáva zo svalov, kostí, orgánov, kože… Na tento obal vplýva naše stravovanie a samozrejme náš kontakt s telom ovplyvňuje úroveň bdelosti vo všetkých ostatných, keďže sú prepojené.

Pranamaya Kosha – v sanskrite prana znamená životná energia a pranayama je spojená s dychom a prudením energie cez fyzické telo.

Manomaya Kosha je náš mentálny obal, patria sem naše myšlienky, pocity a predstavy. Hlbší obal obsahuje naše, názory, hodnoty a presvedčenia získané z kultúry a rodiny.

Vijnamaya Kosha pozostáva z vedomosti – je to spojenie múdrosti intuície a vyššieho vedomia. Ak dokážeme s odstupom pozorovať náš vnútorný svet, odpoveď prichádza z oveľa hlbšieho miesta ako naša myseľ. Toto vnútorné vedenie je vyššia forma vedomia. Tento obal je aktivovaný kreativitou – umenie , hudba, spev, atd…

V živote fungujeme na základe určitých vzorcov myslenia a správania – nazývame ich samskara, opakujú sa, pokiaľ si ich nezvedomíme a nezmeníme. Meditáciou si ich môžeme uvedomiť. Taktiež otvorenie Ajny našej chakry intuicie nás približuje k nášmu vyššiemu ja.

Anandamaya Kosha – v sanskrite ananda znamená šťastie a radosť a reprezentuje energiu radosti, lásky a pokoja. Je to totálne spojenie s porozumením, kto naozaj sme. Toto spojenie s anandamaya kosha je nám vždy k dispozícii, ak dokážeme mať odstup od našej analytickej mysle.
V tomto obale sa približujeme z bdelého vedomia k nášmu vyššiemu ja . Pozorovaný a pozorovateľ su videní ako jedno.

Tento stav bytia sa ľahšie dosiahne pravidelnou meditáciou, mantrami, karma jogou.

Patanjaliho 8 končatín klasickej Jogy

  • yamas – su morálne hodnoty, ako má naše chovanie vplyv na svet okolo nás
  • nyamas – naša disciplína, a spirituálne praktiky
  • asana – jogove pozície
  • pranayama – dychová technika
  • pratyahara – stíšenie sa z našich zmyslov dovnútra
  • dharana – koncentrácia
  • dhyana – meditácia
  • samadhi – prebudenie, precitnutie, pochopenie svojej podstaty, oslobodenie, bliss, pochopenie, že mi a naše prežívanie je jedna a tá istá vec a nie je dualita. Samadhi má niekoľko stupňov a podstata je byť tu a teraz.
  • Čo znamená používať Jogove Bandhy

    Znamená to, uzatvoriť tok energie v určitej oblasti, aby následne nastalo lepšie prekrvenie a energia mohla prúdiť lepšie.

    Mula bandha je uzatvorenie toku energie, stiahnutie svalov okolo pohlavných orgánov, aktivácia panvového dna. Účinok sa prejaví zlepšením prekrvenia pohlavných a tráviacich orgánov, zlepšením koncentrácie a celková naša energia je vitálnejšia.

    Uddiana bandha znamená stiahnutie spodnej časti brucha pod pupkom, pomáha pri tráviacich a menštruačných problémoch, pri bolestiach chrbta.

    Jalandhara bandha je stiahnutie toku v krčnej oblasti, vishudha chakra ,automaticky sa aktivuje v sarvangasane a halasane. Pomáha pri správnej činnosti štítnej žľazy.

    Maha bandha znamená spojenie všetkých troch uzáverov toku energie spolu, využíva sa pri pranajame, meditačnom a koncentračnom cvičení.

    Kontraindikácia mula bandhy a udiana bandhy je pri menštruácii a v tehotenstve.

    Pozície asány v joge a jogovej terapii a ich terapeutický efekt.

    Stojacie pozície:
    Aktivujú svaly chrbta, ramien, dolných končatín, zlepšujú posturu a svalovú koordináciu. Zlepšuje sa prekrvenie, pľúcna kapacita, preto napríklad u starších ľudí so zápalom pľúc je veľmi dôležitá chôdza. Pozície v stoji sú dôležité u ľudí , ktorí dlho sedia.

    yoga-stojacie

    Balančné pozície:
    Zlepšujú svalovú koordináciu a posturu, aktivuje sa fyzická a nervová rovnováha, pohyby jemne plynú. Zlepšuje sa koncentrácia a rovnováha na emocionálnej, mentálnej a psychickej úrovni. Pri týchto pozíciach sa aktivuje tá časť mozgu- cerebellum, ktora je zodpovedná za to ako telo pracuje v pohybe.

    Yoga-balancne

    Pozície v predklone:
    Počas predklonu sa stavce odďalujú od seba a nervy sú stimulované, zlepšuje sa cirkulácia v chrbtici. Tiež sú orgány ako obličky, pečeň a pankreas masírované, naťahujú sa šľachy a svaly nôh. Pri bolestiach v chrbtici sú mierne pokrčené kolená a predklon sa deje pri výdychu.
    Yoga_predklon

    Pozície v záklone:
    Tieto pozície sú stimulujúce, predlžuje sa nádych, sú spojené s prijímaním všetkého čo život prináša. Môžu napraviť posturálne problémy a neuromuskulárnu nerovnováhu chrbtice. Zlepšujú prekrvenie určitých častí chrbtice, počas tehotenstva nie sú doporučené veľké záklony.

    yoga-v-zaklone

    Rotačné pozície:
    Zlepšujú flexibilitu chrbtice, stimulujú spinálne nervy, zlepšuje sa koordinácia. Aj keď pri určitých problémoch chrbtice sú väčšie rotácie kontraindikáciou a taktiež v tehotenstve, kde sa stlačí žalúdok. Rotácie zlepšujú pranické plynutie v oblasti pupka, manipura čakry. Vyživujú sa vnútorné orgány ako pancreas, obličky, žalúdok, žlčník a črevá.

    yoga-rotacne

    Invertné pozície:
    Zlepšujú prekrvenie mozgu, celkový cievny systém je zobudený. Metabolizmus tráviaceho systému sa aktivuje. Nastáva revitalizacia na emocionálnej a psychickej úrovni, koncentrácia sa celkovo zlepšuje. Počas invertných pozícii sa dych spomalí a prehĺbi. Po týchto asanach je dôležité telo ukľudniť v savasane.
    yoga-invertne

    Relaxačné pozície:
    Praktizujú sa na začiatku, na záver a niekedy v strede. Tiež závisí od typu jogy. Nastáva celkové psychické a fyzické uvoľnenie.

    Yoga-relaxacna

    Meditačné pozície:
    Tieto pozície sa praktizujú v sedoch rôzneho druhu podľa flexibility. Sed by mal byť pohodlný ale stabilný. Dôležitá je vzpriamená chrbtica, bdelá myseľ.

    yoga_meditacne

    Joga a jogova terapia môžu používať mudry

    V Sanskrite mudra znamená postoj, sú to jemné gestá alebo pohyby, majú silu meniť náladu, postoj a vnímanie. Môže obsahovať jemné gestá z rúk ale aj pohyby celého tela, kombinácia asan, pranayamy a bandy.
    Mudra manipuluje, naviguje pranu a upravuje jej plynutie. Pôsobia ako psychoneuralne uzavretia, aby energia neunikala. Každá mudra má iný efekt na telo, myseľ a pranu. Pomáhajú dosiahnuť hustejšie a vyššie vedomie.
    Pranayama sa využíva aj v joge a jogovej terapii.
    Dychové cvičenia pomocou ktorých ovládame dych a nim následne telo aj myseľ, keďže dych je mostom medzi telom a mysľou.
    Pranayamou kontrolujeme myseľ, stiahnutím zmyslových orgánov dovnútra. Myseľ je kontrolovaná bez zmyslových orgánov a takisto stíšená.

    Aky je rozdiel medzi jogou a jogovou terapiou?

    Jogova skupinová hodina pozostáva z pozícii asan, ktoré cvičia klienti naraz podľa skúseností a úrovne, na ktorej sú, či už sú začiatočníci alebo pokročilí.
    Samozrejme sa využíva dych pranayama, relaxácia, meditácia…

    Jogova terapia je ušitá na mieru každému klientovi individuálne. Je to holistický prístup k človeku individuálne a využíva okrem asan, relaxácie, meditácie, pranayamy aj aromaterapiu, jemné uvoľňovacie techniky, očistné techniky krye a jej cieľom je odstrániť problém, s ktorým k nám klient prišiel.
    Pracuje na multidimenzionálnych úrovniach, keďže aj západná medicína uznala, že príčina chorôb začína na psychosomatickej úrovni. Ľudia liečení jogovou terapiou trpia rôznymi fyzickými ochoreniami, napríklad chronické bolesti chrbtice, PTSD, depresia, osteoporóza, hormonálne ochorenia, srdcové choroby atď…
    Taktiež sa táto joga využíva u autistickych deti, deti s ADHD, ADD, Down syndróme. Používame rôzne joga props, ako bolstre, deky, valce, stoličky, rebriny, lacrosové loptičky ,terabandy atd…
    Z jogovej terapie sa využíva hlavne Iyengar joga, ktorá využíva jogove pomôcky a prispôsobuje sa telesným problémom klienta individualne, vychádza z Hatha jogy a obsahuje viac ako 200 jogových pozícii.
    Je to štýl jogy sústredený na detail. Cvičí sa od jednoduchých asan po zložitejšie, využívajú sa tu 3 prvky. Správne prevedená asana zosúladená s dychom vo výdrži. Iyengarova filozofia jogy znamená cez telo ovplyvniť myseľ.

    Jogova terapia môže využívať poznatky z ajurvédy.

    Ayurveda je celostná forma liečebného prístupu, snaží sa zistiť samotnú príčinu ochorenia, ktorá môže vzniknúť z rôznych dôvodov – nesprávna životospráva, nevhodné životné návyky, genetické zaťaženie, negatívne myslenie, energetická a emocionálna nerovnováha.

    Ayurveda vníma človeka ako neoddeliteľne prepojený komplex. Ayurveda sa snaží obnoviť prirodzený stav harmónie v nás.

    Podľa ayuverdy máme 3 konštitučné typy – DOSHAS.

    • Vata – harmonické spojenie vzduchu a priestoru. Sú ľahké a mobilné, kreatívne a energetické
    • Pitta – spojenie ohňa a vody. Sú to typy mysliace, inteligentné
    • Kappa – spojenie zeme a vody. Sú stabilné, lojálne a prirodzene vyrovnané

    Častokrát máme kombináciu aj 2 Doshi a počas života sa to môže meniť.

    Dúfam, že ste získali predstavu, čo yogová terapia (fyzio joga) znamená, čo využíva a kam nás privedie – k rovnováhe tela, mysle a k uvedomeniu.
     
    Je radosť pracovať s klientami, ktorí prišli aby si zmiernili, alebo odstránili bolesť. Nielen že sa zbavia bolesti, ale učia sa byť vedomí a vnímaví k samím sebe, k životu v sebe a okolo nás.
    Učia sa byť zodpovedný za svoje rozhodnutia a táto zodpovednosť oslobodzuje. Učia sa spojiť so sebou na veľmi hlbokej úrovni a stíšiť sa. Rozumejú, že naša realita je obrazom nášho myslenia a aký kontakt máme zo sebou, taký kontakt dokážeme mať s okolitým svetom.

    Včera som zažila skvelú terapiu s našou klientkou. Prišla celá vysmiata a v dobrej nálade. Obe sme sa nemohli dosmiať, kým sme začali cvičiť. Bol to naozaj pocit na nezaplatenie vidieť ju pri cvičení veselú, uvoľnenú, hlavne po tých bolestiach, s ktorými k nám prišla. Všetci sme sa veľmi snažili, aby sa jej stav zlepšil a mohla by znova hrať a koncertovať. Lujza, prajeme ti veľa úspechov vo Varšave 🙂

     
    Autor: Jana Lukačovičová

    V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!

    Objednajte si termín u nás


    Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

      Vaše meno (povinné)

      Váš email (povinné)

      Telefónne číslo

      Vaša správa

      Nájdete nás…

      • +421 905 205 009
      • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
      • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

      …v mestskej časti Bratislava-Rača