Čo je cervikalgia?

Cervikalgia znamená bolestivosť krčnej chrbtice (krku). Najčastejším príznakom vertebrogénnej cervikalgie je bolesť. Treba vedieť, že cervikalgie rozdeľujeme na akútne a chronické.

Akútna cervikalgia je ťažká bodavá bolesť. Niektorí ľudia, ktorí trpia touto akútnou formou cervikalgie pociťujú slabosť v rukách a v nohách, stratu koordinácie, atď.

Chronická cervikalgia je stav, kedy bolesť krčnej chrbtice (krku) pretrváva už dlhšiu dobu bez ústupku. V stave pokoja môže bolestivý syndróm na chvíľu ustúpiť, ale keď sa pohyb objaví znovu, napríklad keď pacient kašle, kýchne nakloní sa, bolesť opäť začne.

Cervikalgia

Aké sú príznaky cervikalgie?

Ďalšími príznakmi cervikalgií býva náročné alebo úplne nemožné otáčanie hlavy na bok, neustála závrat, silná bolesť na krku, strata citlivosti a pocit slabosti na horných končatinách, závrate, hluk v ušiach, prudké zhoršenie v sluchových funkciach a bolesť tváre.

Pri závažnejších prípadoch cervikalgie môžu byť aj neurologické prejavy, a to zvýšené nočné potenie, nervozita, poruchy spánku. Nie každý človek má tie isté príznaky a tú istú intenzitu bolesti preto treba k liečbe pristupovať dôkladne a individuálne.

Dôvody ktoré môžu vyvolať cervikalgie sú nesprávna poloha pri spánku, nadmerné zaťaženie svalov krku pri fyzickej práci, práca za počítačom, nesprávne držanie tela, nesprávne stereotypy sedu a stoja.

Diagnostika cervikalgie

Úspešná liečba ochorenia začína diagnostikovaním pacienta, a to konkrétne odobratím anamnézy – zisťujeme symptómy ochorenia pri rozhovore s klientom. Ďalej stanovenie fyziologickej príčiny, ktorá by mohla vyvolať bolesť a vyšetrenie pohmatom v bolestivej časti. Hlavnou metódou diagnostiky je röntgenové vyšetrenie, vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) a magnetickej rezonancie (MRI).

Liečba cervikalgie

Liečba bolesti krčnej chrbtice môže byť u každého individuálna, väčšinou pacienti pociťujú úľavu po pár dňoch alebo týždňoch bez nutnosti navštíviť lekára. V odstránení bolesti je možné použiť konzervatívnu liečbu. Konzervatívna liečba vo veľkej miere zahŕňa fyzioterapiu.

Cervikalgia - bolesť krku

Ako sme spomínali už vyššie, pri fyzioterapií je dôležité vyšetrenie. Fyzioterapeut si klienta vyšetrí pohľadom aj pohmatom – zistí možné rozsahy pohyblivosti krčnej chrbtice a následne s ním nastaví rehabilitačný program, kde zahrnie individuálne cvičenie zamerané na uvoľnenie stuhnutých svalov a posilnenie oslabených svalov.

Manuálne uvoľňuje masážami, mäkkými a mobilizačnými technikami. A samozrejme nemôžeme zabudnúť na edukáciu pacienta. Predovšetkým edukovanie o správnom držaní tela, správnom sede, stoji, chôdzi, a správnom zaťažení krčnej chrbtice. Z fyzikálnej terapie sa využíva ako doplňujúca liečba magnetoterapia, ultrazvuk, diadynamické prúdy. Tieto druhy elektroliečby prispievajú k zlepšeniu stavu a rýchlejšej rekonvalescencií pacienta.

Nezabúdajte, že nie len cvičenie, ale aj ergonómia v práci a doma (to, ako sedíte, máte nastavený sklon stola, stoličku, klávesnicu a myš) môže napomáhať v prevencii poškodenia krčnej chrbtice. Ak si neviete poradiť, zastavte sa u nás, v Rehab Klinik Bratislava.

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača