Obsah článku:
Problémy krčnej chrbtice
Celý náš pohyb je závislý práve na krčnej chrbtici. Tí, ktorí nikdy nezažili bolesť krčnej chrbtice či stuhnutý krk, ani nevedia, že ju majú a naopak tí, čo ňou trpia, by sa jej radi rýchlo zbavili.
Problémy krčnej chrbtice sa môžu prejavovať z dôvodu stuhnutia svalstva v okolí krku a šije. Zvýšenie napätia svalstva spôsobuje zvýšenie bolestivosti krčnej chrbtice. Ak sa nezačnú tieto bolesti riešiť čo najskôr ako je to možné, bolesti sa zväčšujú a liečba tak môže byť oveľa zdĺhavejšia, ako pri samotnom začiatku problému. Ak Vás trápia bolesti tohto typu, je nevyhnutné, aby ste navštívili niekoho z trojice rehabilitačný lekár – neurológ – fyzioterapeut.
[ms_button style=“normal“ link=“https://services.bookio.com/rehab-klinik/widget?lang=sk&category=3251″ size=“large“ shape=““ shadow=“no“ block=“no“ target=“_blank“ gradient=“no“ color=“#00aeef“ text_color=“#ffffff“ icon=““ icon_animation_type=““ border_width=“1″ class=““ id=““]Objednať sa na online cvičenie [/ms_button]
Práca v kancelárii a bolesti krčnej chrbtice
Možno veľa z vás si ani neuvedomuje, ako napríklad nesprávny sed pri počítači alebo v aute môže mať výrazný vplyv na krk. Pri práci v kancelárií je dôležité vyvarovať sa nesprávnym pohybovým stereotypom a dávať pozor na správne držanie tela. I ten najmenší nesprávny pohyb môže dostať svaly krku a šije do zvýšeného napätia, ktoré vedie k preťaženiu a následne k bolestiam.
Pozrime sa na sedenie za počítačom. V správnosti by to malo vyzerať tak, že monitor by mal byť vo výške očí. Čím nižšie sa monitor nachádza tým viac sa krk a celý chrbát zaguľaťuje. Taký notebook je asi najhoršia varianta, s ktorou sa bolesti krku zaručene objavia. Keď už máme monitor vo výške očí určite by mal byť zarovnaný na stred. V praxi to vyzerá tak, že hlava smeruje rovno a nie na pravú alebo ľavú stranu. Takéto otočenie monitora na jednu stranu môže bolesti krku ešte zvýrazniť, pretože väčšinu času máme hlavu rotovanú.
Napríklad aj taká zle nastavená výška stola môže ovplyvniť náš krk. Ak máme lakťové opierky alebo stôl, o ktorý sa opierame príliš vysoko alebo nízko, ovplyvňuje to naše držanie pliec a trapézov. Takéto svaly sú potom v neustálom napätí. Jednoducho to zistíme, keď si druhou rukou nahmatáme horný trapéz. Správne nastavenie stola by malo byť tak, že lakeť zviera 90 stupňový uhol a ramená sú uvoľnené. Nezabúdajte sedavú prácu prerušovať postavením sa, chôdzou alebo sa ponaťahujte.
Stres a krčná chrbtica
Riziko získania bolesti krčnej chrbtice súvisí s mierou stresu, ktorá je na pracovisku v kancelárii často vysoká. Negatívne emócie dokážu ovplyvniť naše držanie tela. Ide o prirodzený obranný reflex, ktorý je zapríčinený autonómnym nervovým systémom. Naše telo sa dostane do postavenia, kedy sa pomyselne hlava chce priblížiť k panve. Takéto dlhodobé “zaguľatené” držanie tela má výrazný negatívny dopad na naše telesné funkcie, začínajúc s dýchaním. Zamerajte sa preto na dýchacie, relaxačné a uvoľňovacie cvičenia.
Príznaky problémov krčnej chrbtice a sprievodné javy
Bolesť vychádzajúca z krčnej chrbtice môžete pociťovať na viacerých miestach: v ramene, v predlaktí alebo na ruke. Môžu sa tiež vyskytovať príznaky ako: pichanie špendlíkom, mravčenie alebo necitlivosť v oblasti krku.
Ignorovať tieto príznaky a začínajúcu bolesť krčnej chrbtice sa určite nevypláca. Bolesti môžu negatívne ovplyvniť celé telo človeka. V mnohých prípadoch vystreľujú do hlavy, ramena alebo hornej končatiny. Čím dlhšie budú problémy pretrvávať, tým dlhšie sa budeme musieť venovať ich liečbe. Preťaženie svalstva môže byť sprievodným prejavom pri hernii disku.
Ako odstrániť bolesť krčnej chrbtice a šije?
Bolesti krčnej chrbtice nie je vhodné liečiť tabletkami. Existuje široká škála terapií, ktoré Vám dokážu pomôcť zbaviť sa nepríjemných bolestí:
- Cielené individuálne cvičenie – patria sem rôzne strečingové cvičenia, ale aj cvičenia na napriamenie krčnej chrbtice s cieľom úľavy preťažených svalov.
- Správne držanie tela – chôdza, sed, stoj… všetky statické, ale aj dynamické pohyby vedia pozitívne ovplyvniť stav chrbtice.
- Správna životospráva – ak sa rozhodnete cvičiť, je vhodné v tejto aktivite pokračovať kvôli prevencii.
Myslite na svoje zdravie dopredu
Fyzické zdravie je dôležité pre podávanie správneho výkonu v práci, ale aj všeobecne pre kvalitu života. Dnes existujú možnosť ako myslieť dopredu. V prvom rade sa venujte prevencii (cvičenie, podmienky v kancelárii, správne držanie tela). Ak máte zamestnanie, ktoré je vo svojej podstate rizikové (pracujete za počítačom) máte možnosť uzavrieť aj životné poistenia pre ľudí pracujúcich s počítačom. Takéto poistenie zohľadňuje najčastejšie riziká spojené s vašou prácou. Taktiež však zahŕňa krytie nákladov na fyzioterapiu alebo rehabilitácie.
Autor: Barbora Šišovská