Obsah článku:

 

Čo je hypermobilita?

Hypermobilita alebo hypermobilný syndróm znamená zväčšenie rozsahu kĺbnej pohyblivosti aktívnej i pasívnej nad fyziologické hranice. Pri hypermobilite sa kĺby ohýbajú až príliš, čo spôsobuje vyvrtnutia a natiahnuté väzy. Ak ste videli niekoho, komu sa kĺby až príliš ohýbajú, znamená to, že kolagén (pevné vláknité spojivové tkanivo medzi kĺbmi) je slabý, ľahšie sa roztiahne, svalové napätie (tonus) je nízke, čím sa postihnutý kĺb stáva nestabilný.

Každý z nás má v pohybe svoje fyziologické hranice, no každý ich má iné. Zvýšená laxicita väziva a kĺbnych púzdier prináša bolesť a zvyšujú riziko zranenia, ak je pohyb vedený za hranice svojho fyziologického rozsahu. Neodhalená hypermobilita môže predstavovať vysvetlenie, prečo niektorí ľudia zažívajú problémy s boľavými a stuhnutými kĺbmi a svalmi.

Ten, kto je menej pohyblivý, je označovaný ako hypomobilný. Naopak ten, ktorý je viac pohyblivý ako mu je fyziologicky dané, je hypermobilný. Hypermobilita nevznikne na základe poškodenia, poruchy svalu, no môžu spolu súvisieť, preto sa pri vyšetrení treba zamerať aj na vyšetrenie skrátených a oslabených svalov.

Hypermobilita znamená zväčšenie rozsahu pohyblivosti nad fyziologické hranice.




Príznaky hypermobility kĺbov a chrbtice

Bolesť, najčastejšie bolesti chrbtice a kĺbov môžu mať rôznu intenzitu a rôznu dobu trvania. V niektorých prípadoch sa môže bolesť skombinovať s opuchom a to predovšetkým na kolenách a členkoch. Pri hypermobilite trpia predovšetkým váhonosné kĺby, teda kolená a bedrá. V laboratórnych vyšetreniach sa nenachádzajú žiadne patologické odchýlky. Hypermobilita sa nemusí prejavovať vo všetkých kĺboch.

Pri vrodenej hypermobilite je laxicita väzov prítomná vo viacerých kĺboch, vtedy hovoríme o generalizovanej forme. Lokálna hypermobilita môže byť lokalizovaná v konkrétnom segmente chrbtice alebo v konkrétnom kĺbe.

Poúrazová lokálna hypermobilita často vzniká po úraze v krčnej chrbtici ako whiplasch syndróm. V blokovom postavení chrbtice je postihnutý segment obmedzený v pohybe a v susediacich segmentoch je rozsah pohyblivosti zväčšený, vtedy hovoríme o kompenzačnej hypermobilite.

Hypermobilita je stav, ktorý kĺbom prepožičiava väčší rozsah pohybu. Práve to môže spôsobiť problémy a bolesti.


Čo spôsobuje hypermobilita

Hypermobilita nepriaznivo vplýva na pohybový aparát, preto treba dbať na prevenciu. Najviac poškodzuje šľachy a kĺby v zmysle ich preťaženia. Akonáhle dlhšie neprimerane zaťažujeme svoje kĺby pri vykonávaní bežných životných činností, vytvárame si zdravotné problémy do budúcna. Pod vedením fyzioterapeuta nesprávne pohybové návyky treba čo najskôr odstrániť a predísť poškodeniu kĺbov a bolestiam.

Z toho vyplýva nasledovné: hypermobilitu netreba podceňovať. Dôležité je, aby ste cviky, ktoré si pravidelne cvičíte, cvičili správne. Nesmie pri nich dochádzať k hraničným polohám Vašich kĺbov, aby ste si nepreťažovali šľachy a väzy. Preto netreba zabúdať na správnu centráciu kĺbov, ktorá je sprevádzaná správnou aktivitou svalov.



Pri hypermobilite hrozí riziko vykĺbenia – kĺbová hlavica sa dostane von z kĺbovej jamky. Najčastejšie to môže postihnúť kĺby ramenné a taktiež napríklad čeľusť. Netreba zabúdať ani na váhonosné kĺby, ako sú bedrové či kolenné kĺby.

Ako liečiť hypermobilitu?

Hypermobilitu nemôžeme odstrániť, ale nutné je udržať dostatočne silný svalový korzet. Svalová dysbalancia úzko súvisí s chybným držaním tela u hypermobilných ľudí. A preto veľkú pozornosť venujeme hlbokému stabilizačnému systému a silnému svalovému korzetu. Vyhneme sa tak chronickým bolestiam. V Rehab Klinik Bratislava sme pripravení vám pomôcť!

 
Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!