Učiteľka jogy, pilatesu a jogovej terapie pre deti a dospelých
Janka, joga terapeutka v našom rehabilitačnom centre v Bratislave-Rači, sa venuje joge aktívne už niekoľko rokov a je súčasťou Yoga aliancie. Je kvalifikovaná v týchto štýloch jogy: Anusara Hatha joga, Yin joga, Terapeutická joga, Joga pre dospelých a pre deti s postihom ako DMO, Autizmus, ADHD, Down syndróm, atď. Tiež praktizovala meditáciu v Európe a v Ázii – India a Bali.
Veľmi rada cvičí Acrojogu a predstavuje ju deťom v špeciálnych školách. Je to výborná metóda, ktorá naučí deti dôverovať si, zbaviť sa strachu, byť zodpovednými, pričom toto všetko sa učia formou, ktorá im prináša radosť. Jana učila jogu v Európe a v Indii, študovala v rôznych kútoch sveta. Učila skupinky, jednotlivcov, tiež deti v špeciálnej škole – pre postihnuté deti.
Taktiež sa venovala terapeutickej joge – hlavne spinálnej, ktorá pomáha odbúravať bolesti chrbtice, s ktorými má ona sama skúsenosti. Značnú časť pracovného času trávi s deťmi s rôznym postihom – mentálnym či fyzickým. Štúdium jogy absolvovala v Londýne, na Bali a v Indii. Na ceste za jogou stretla mnohých učiteľov ako Bridget Woods Kramer, Ananda Leonne, Carlos Pomeda, Jo Manuel, štúdio Yoga People a mnohých iných. Samozrejme, najdôležitejší učitelia sú ľudia a deti, s ktorými pracovala a pracuje.
Janka, naša terapeutka z Rehab Klinik Bratislava, verí, že hlavná časť jogy sa odohráva v živote, nie iba na podložke. Je to cesta, ktorá sa nikdy nekončí, vždy je niečím nová. Joga nám pomáha približovať sa samým k sebe, učíme sa pozorovať myseľ, upokojiť ju, byť tu a teraz, v tej chvíli, ktorá práve je. Pravidelným praktizovaním je naša myseľ viac čistá, jasnejšia a pokojnejšia.
Práca s mysľou cez jogu je veľmi dôležitá, pretože to, čo sa odohráva okolo nás, je len zrkadlo toho, čo sa deje v nás. Joga nás zoberie z mysle do nášho tela, pomôže nám prejsť z analyzovania do cítenia, kde môžeme len tak byť. Od chvíle, kedy si ju táto cesta vybrala, zaniesla ju nielen na krásne a vzdialené miesta, ale vzala ju na tú najkrajšiu cestu – k sebe samej. Teší sa, že môže odovzdať všetko, čo sa na tejto ceste doteraz naučila a kúsok z každého učiteľa, ktorého stretla.
„Jogou sa približujeme samým k sebe, učíme sa pozorovať myseľ, upokojiť ju, byť tu a teraz, v tej chvíli, ktorá práve je.“
Janka, naša joga terapeutka v Bratislave
Joga v našom rehabilitačnom centre Rehab Klinik Bratislava-Rača je podložená na odbornom poznaní stavu pacienta. Na základe toho mu vyberieme typ jogy, ktorý je preňho najviac vhodný. Veľmi dôležité je príjemné a rodinné prostredie, ktoré sa u nás nachádza. S Jankou sa v našom centre môžete venovať niektorým z nasledujúcich typov jogy.
Yin yoga je pomalá, kľudná joga, kde sa držia pozície určitý čas, od 1 do 5 min.; u začiatočníkov je to 2 až 3 min. Je to typ jogy, pri ktorej sa nepoužíva sila. Pripravuje na meditáciu a učí uvoľniť sa. Okrem fyzickej úrovne – keďže pôsobí na šľachy, mäkké fascie a zlepšuje cirkuláciu v kĺboch, zlepšuje taktiež flexibilitu, pôsobí aj na energetickej úrovni cez energetické kanály meridiány a energetické centrá. Prináša nám to flexibilné telo, čistú myseľ energeticky sme viac v rovnováhe.Keďže každé jedno fyzické ochorenie je len príznak dysbalancii na energetickej a mentálnej úrovni, je veľmi dôležité odstraňovať a predchádzať ochoreniam nie len na fyzickej úrovni ale riešiť príčinu aj na úrovni energetickej a mentálnej.
Ako sa líši táto yjga od ostatných? Univerzálnymi princípmi správneho aktivovania svalov. Jogové pozície sa sústreďujú na core stabilitu a spinálnu mobilitu. Táto tantrická joga sa sústredí na pozitívne aspekty každého jedinca, takže ich v nás prebúdza. Hodiny Anusary jogy sú vedené z ľahkosťou, s pozitívnym myslením a prinášajú radosť. Máme 250 pozícií a cvičíme ich s ľuďmi na rôznej úrovni. Princípy praktizované Anusarou nás navigujú cez správne držané pozície, cez otvorené srdce a čistú myseľ k rovnováhe a životnej sile.
Jogová terapia pracuje na viacero úrovniach a s viacerými systémami ako pohybový, hormonálny nervový atď. Terapeutická joga využíva spinálne cvičenie na chrbticu, kde využívame vedomosti a prax z fyzioterapie. Keďže veľa ľudí dnes trpí sedavým a rýchlym spôsobom života, často si to odnesie práve chrbtica. Nielenže je nám oporou a chráni nervové spojenia, ale má vplyv aj na flexibilitu. Vďaka zdravej chrbtici cítime viac energie. Na udržanie zdravej chrbtice potrebujeme cvičiť cielene, pravidelne a komplexne, nakoľko svaly na seba nadväzujú a súvisia. Dôležité je vedieť, ako pracovať a aktivovať panvové dno, ako a ktoré svaly brucha sú dôležité na chrbticu bez bolesti, a tiež je dôležité zvýšiť flexibilitu a cirkuláciu v kĺboch.
Spojením fyzioterapie a jogy vzniká fyzio joga. Fyzio joga nie je nový druh jogy, ale spojenie fyzioterapie (západná medicína) a jogy (východ).
Pri každom, kto u nás v Rehab Klinik Bratislava cvičí jogu, máme konkrétny rehabilitačný plán spojený s danou diagnózou. Výsledok smeruje k odstráneniu bolestí, zväčšeniu rozsahu pohybu v problémovej oblasti a následne k navráteniu plnej hybnosti bez bolestí. Toto dosahujeme aj prostredníctvom jogových cvičení.
Jogová terapia integruje napríklad relaxačné a dychové cvičenia, pracuje s energetickými tokmi v našom tele a hlavne vychádza z poznatkov ako sú naše telo, myseľ, emócie a dych. Kombinácia poznatkov fyzioterapie a rôznych druhov jogy sa zameriava na rovnováhu tela a mysle. Správnym cvičením prebúdzame a aktivujeme mŕtve oblasti, ktoré bežne necvičíme a uvoľňujeme všetky skrátené svaly a zároveň posilňujeme oslabené časti.