Bolesť svalov - svalovka

Obsah článku:

Ako na bolesť svalov?

Sval je pohybový orgán, ktorý zabezpečuje pohyb. Jeho najpodstatnejšou zložkou sú svalové bunky, ktoré majú schopnosť sťahu – kontrakcie a uvoľnenia – relaxácie.
Poznáme tri druhy svalov:

  • Hladké- riadené autonómne,
  • Priečne pruhované – ovládané vôľou a
  • Srdcový sval.

Keď všetko funguje ako má čiže sval je “zdravý” a je jedno či ide o svaly chrbta, svaly krku, svaly ruky alebo nohy, tak takýto sval nebolí.

Aké sú príčiny bolesti svalov?

Najčastejšou príčinou bolesti svalu je stres, nutričný deficit, preťaženie alebo malé poranenia svalu. Takéto bolesti sú lokalizované a postihujú sval alebo skupinu svalov alebo len malú časť tela. Svalová bolesť celého tela je skôr následok infekcie, ochorenia alebo ako vedľajší účinok lieku.

Stres sťažuje telu boj s chorobami. Pri strese sa zvyšuje svalové napätie čo narušuje jeho správnu funkciu.

Osoba môže zažiť bolesti svalov, pretože nedostáva správnu výživu zo svojej stravy. Vitamín D zohráva obzvlášť dôležitú úlohu pri zabezpečovaní správneho fungovania svalov. Vitamín D pomáha pri vstrebávaní vápnika. Nízka hladina vápnika v krvi, ktorá okrem svalov môže ovplyvniť kosti a orgány.

Bolesť stehenných svalov

Hamstringy, svaly stehna na zadnej strane patria medzi svaly najčastejšie postihnuté zranením. Poznáme 3 stupne. Prvý stupeň je natiahnutie, druhý čiastočné natrhnutie a kompletne roztrhnutie svalu. Podľa stupňa poškodenia sa mení aj doba liečenia od niekoľko dní po niekoľko mesiacov.

Liečba bolesti svalov

Pri prvom stupni poškodenia postačuje domáca liečba, ktorá pozostáva z kľudového režimu, aplikácie ľadu 1-3 dni, prípadne protizápalové lieky alebo krémy.

Pri vážnejších poraneniach treba vyhľadať lekára, ktorý zhodnotí nutnosť ďalšieho vyšetrenia, napr. USG vyšetrenie a následný postup liečby.

Autor: Ľubomír Mišut

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!