Bankovanie

Bankovanie je jednou z najstarších metód tradičnej čínskej medicíny. Aplikuje sa prisatím baniek na kožu pacienta vďaka vzniknutému podtlaku. Účinky ovplyvňujú celé telo, zlepšuje sa ním krvný obeh, prečisťuje krv, obnovujú sa funkcie nervového systému.

Ako prebieha bankovanie?

Banka sa môže a nemusí nahriať. Následne sa podtlakom prisaje na kožu. Práve vďaka podtlaku dochádza k popraskaniu kapilár s malými krvnými výronmi. Výrony môžu vyzerať ako modriny, ale sú hlbšie. Intenzita podtlaku sa dá regulovať. Po bankovaní je treba dodržať dostatočný pitný režim po dobu aspoň 2 dní, aby sa škodliviny vyplavili z organizmu čo najskôr. Bankovanie sa odporúča absolvovať dvakrát za týždeň v prvom týždni a potom 6 až 9 opakovaní jedenkrát do týždňa.

Účinky bankovania

Bankovanie sa využíva pri bolestiach chrbtasvalovbolestiach hlavy, kĺbových zápaloch. Procedúra ako taká zlepšuje činnosť obličiek, močového mechúra, žalúdka, sleziny, pankreasu, žlčníka a pohlavných orgánov. Okrem toho blahodarne pôsobí na lymfatický a imunitný systém ale aj na prekrvenie horných a dolných končatín. Bankovanie je taktiež účinné v boji s celulitídou.

Kontraindikácie bankovania

Bankovanie sa neodporúča u osôb s poruchami zrážanlivosti krvi, cievnymi ochoreniami, tehotným ženám, ženám pri silnej menštruácii, pri nádorových ochoreniach, horúčke. Vhodné je bankovanie vopred konzultovať s lekárom.