Tŕpnutie nôh

Častokrát sa nám stáva, že pri nesprávnom alebo príliš dlhom sedení nám stŕpne noha. Tento príznak je často opisovaný aj ako brnenie, mravčenie.
K tŕpnutiu nôh a prstov na nohách však dochádza aj pri iných situáciách. Môže byť príznakom závažnejších ochorení. Tŕpnutie nôh má viaceré formy a príčiny. Niektorí ľudia opisujú stuhnutosť, pichanie, mravčenie, pocit ako keby stáli v studenej vode. Všetky tieto príznaky majú spoločné to, že na noha na čas stratí cit. Niektorí nedokážu rozlíšiť teplo, chlad ,dotyk.
Ak je tŕpnutie krátkodobé, nie je to závažný stav. Pomôcť si viete režimovými opatreniami alebo medikamentoznou liečbou. Ak tŕpnutie pretrváva dlhodobo, bolo by vhodné navštíviť lekára, môže sa jednať o príznak iného ochorenia.

Kedy a prečo dochádza k tŕpnutiu?

Tŕpnutie nohy môže nastať, keď nesprávne sedíte, preložíte si nohu cez nohu, v tureckom sede alebo si sadnete na päty, poprípade inak obmedzíte prúdenie krvi v nohách.

 

trpnutie-noh
 

Ďalším dôvodom, kedy môže nastať tŕpnutie dolných končatín je úraz. Úrazy ako zlomeniny dolných končatín. Mravčenie, tuhosť, tŕpnutie dolnej končatiny môže nastať aj po zranení trupu, chrbtice, znížená pohyblivosť. V tomto prípade by mali príznaky časom ustúpiť a zlepšovať sa.

Chronické tŕpnutie nôh

Tŕpnutie, ktoré neprestáva ani po určitom čase = Chronické tŕpnutie. To je často príznakom iného ochorenia. Ako napríklad cukrovka.

Tŕpnutie nôh od chrbtice

Veľmi často sa stáva, že tŕpnutie dolných končatín vychádza z chrbtice. Väčšinou sa jedná o problém v krížovej oblasti. Dochádza buď k posunutiu alebo rozpadu medzistavcovej platničky. Pri tomto ochorení nastáva stlačenie nervov v oblasti dolných končatín čo následne vyvolá tŕpnutie.
Medzi ďalšie časté diagnózy patrí lumbago. Lumbago je zápal sedacieho nervu, ktorý prechádza cez krížovú oblasť až do nôh. Medzi príznaky lumbaga sú brnenie, mravčenie a tŕpnutie dolných končatín predovšetkým na jednej strane.
 

Bolesti nôh - cviky

Liečba tŕpnutia nôh

V závislosti od príčiny tŕpnutia sa zvolí nasledovná liečba. Pri menej závažných formách priznakov sa odporúčajú voľnopredajné lieky na tŕpnutie nôh, ako je napriklad magnézium. Ak tŕpnutie neprechádza, treba navštíviť lekára, aby diagnostikoval, odkiaľ pochádza bolesť a následne zvolil liečbu.

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača