Ťažisko ľudského tela je uložené v panve a preto má taký zásadný význam pre statiku a dynamiku tela. Porucha, ktorá vychádza z tejto oblasti, negatívne ovplyvňuje psychosomatickú rovnováhu celého organizmu. Panvové dno má taktiež význam pre dýchanie, nakoľko tvorí spodnú stenu brušnej dutiny. Podieľa sa na brušnom lise a svojím napätím udržuje potrebný odpor pri kašli, pôrode alebo vylučovaní. Bolesti panvy a panvovej kosti sa vyskytujú pri viacerých ochoreniach a postihujú najmä ženy

Svaly panvového dna

Panvové dno tvorí skupina svalov (musculus levator ani, musculus coccygeus) umiestnená na „dne“ malej panvy a uzatvára brušnú dutinu zo spodnej strany. Svaly panvového dna robia oporu brušným orgánom. Ich nedostatočná funkcia (sila) môže spôsobiť prolaps (prepadnutie) vnútorných orgánov a únik moču. Posilneniu týchto svalov sa venuje terapia svalov panvového dna. Posilňovanie svalov panvového dna je jednoduché a je vhodné ako prevencia ale najmä sa využíva u ženy po viacpočetných pôrodoch, ale aj ako prevencia.

Je vaše panvové dno v poriadku?

Kegelove cviky

Na posilňovanie panvového dna a liečbu inkontinencie moču sú vhodné Kegelove cviky. Ide o cvičenie, ktoré vypracoval Arnold Kegel – americký gynekológ. Ide o súbor nenáročných cvičení. Opakujú sa 30-40 opakovaní trikrát za deň. Každý cvik sa skladá z fázy sťahu a fázy uvoľnenia a obe tieto fázy by mali trvať rovnako.

Aktivácia svalov panvového dna

Či dokážete aktivovať svaly panvového dna si správne môžete vyskúšať aj doma. Stačí, ak počas močenia skúsite zastaviť prúd moču. Ak sa vám to podarí, svaly máte aktívne a je veľká pravdepodobnosť, že ich aktivujete správne. Dôležité je, aby ste počas aktivácie svalov panvového dna nesťahovali brušné svaly či zadok alebo svaly na vnútornej strane stehien.

Posilnenie panvového dna

So začatím posilňovania svalov panvového dna nikdy nie je neskoro. Samozrejme, tento problém sa týka aj mužov. Tí by mali taktiež dbať o svaly svojho panvového dna. Navštívte našu kliniku v Bratislave a o silu svalov vášho panvového dna sa postaráme najlepšie, ako budeme vedieť! Naučíme vás individuálnu zostavu základných cvikov, ktoré by ste mali cvičiť aj doma. Zahrňuje cviky naťahovacie, automobilizačné a posilňovacie. Naučíme vás aj správne dýchať počas cvičenia a sústredíme vašu pozornosť na svaly panvového dna, aby ste ich vedeli vedome sťahovať a uvoľňovať.

Cviky na panvové dno

Pripravili sme pre vás cviky na posilnenie panvového dna vo forme 3 videí.

Video 1 – Cviky na panvové dno

Video 2 – Cviky na panvové dno

Video 3 – Cviky na panvové dno

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

  Vaše meno (povinné)

  Váš email (povinné)

  Telefónne číslo

  Vaša správa

  Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

  …v mestskej časti Bratislava-Rača