Reflexná masáž nôh

Obsah článku:

Bolesť nôh

Bolesť nôh, opuchy nôh,či tŕpnutie nôh… Často ignorované ťažkosti, ktoré pacienti uvádzajú v súvislosti s chronickým žilovým ochorením. Chronické žilové ochorenie (CHVO) trápi takmer 60 percent slovenskej populácie. Dôležité je, aby sme svoje telo počúvali a brali vážne signály, ktoré nám telo vysiela.

Ak sa vám niekedy stalo, že vás nohy bolia po celodennom sedení, státí v práci alebo len tak, bez zjavnej príčiny, s veľkou pravdepodobnosťou sa to týka žíl. Aj keď ste na dolných končatinách nepozorovali žiadne iné príznaky ako napríklad modré žilky, patríte medzi 20 percent pacientov, u ktorých sa ochorenie prejavilo ako prvé štádium chronického žilového ochorenia.

„Čím skôr sa začnete svojmu žilovému systému venovať, tým je väčšia šanca, že sa nerozvinie.“

Kŕčové žily

Častokrát príčinou bolesti nôh sú kŕčové žily. Kŕčové žily dolných končatín sa vo vyspelých krajinách Európy objavujú asi u jednej tretiny až polovice obyvateľov.

Varixy (kŕčové žily) sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov. Kŕčové žily nemožno vyliečiť. Dajú sa odstrániť chirurgicky, laserom, radiofrekvenciou alebo sklerotizáciou. Stupeň varixov určí lekár pri vyšetrení.

Liečba krčových žíl

U ľahších foriem alebo ako prevencia odporúčame kompresívnu liečbu. Medzi kompresívnu liečbu považujeme nosenie kompresných pančúch. Veľmi dôležité pri kompresných pančuchách je správne zvoliť veľkosť a triedu kompresie.

Medzi ďalšiu formu liečby varixov je venofarmálna liečba. Liečba, pri ktorej používame lieky, ktoré spevňujú stanu ciev zvnútra. Lieky síce neodstránia vzniknuté varixy, no zabraňujú zhoršeniu stavu ako sú opuchy a zápaly žíl.

Bolesť achilovky

Achilova šľacha je najsilnejšia šľacha v ľudskom tele. Je to šľachovité spojenie päty s lýtkom. Zabezpečuje nielen každodennú chôdzu, ale aj športový pohyb. Umožňuje nám odraz a dopad na povrch. Aj napriek pevnosti achilovej šlachy sa často stretávame s úrazmi a problémami spojené práve s achilovou šľachou.

Bolesti a zranenia achillovej šľachy

Pri bolesti achillovej šlachy nastáva kompletná zmena biomechaniky akéhokoľvek pohybu. Táto zmena biomechaniky zapríčiní, že začneme používať iné svaly, kompenzovať si poranenie s cieľom odľahčiť bolestivú časť. Tieto kompenzácie sa s odstupom času veľmi ťažko odstraňujú, pričom sú spojené s bolesťami, ktoré majú pôvod práve v daných kompenzáciách.

Kvôli mechanickému podráždeniu achillovej šľachy dochádza k zápalu achillovej šľachy. Toto dráždenie môžu spôsobiť výrastky na pätovej kosti alebo iné, ktoré dráždia úpon šľachy v tejto oblasti. Týmto postupom vzniká väčšie trenie spôsobujúce zápalový proces.

„Zápal môže byť aj z nadmerného zaťaženia achillovej šľachy alebo zmeny v štruktúre tejto šľachovitej oblasti.“

Zmena štruktúry achillovej šľachy môže byť:

Natiahnutie achilovky

Väčšinou nastáva zlým pohybom. Častokrát pri športe, pri behu na nerovnomernom teréne, nesprávnej obuvi alebo pri nesprávnom dostúpení hlavne pri nedostatočnom rozcvičení. Ak sa stane, že prekročíme mieru maximálneho možného natiahnutia achilovej šlachy, hovoríme o natrhnutej achilovej šlachy.

Natrhnutie achilovky

Natrhnutie znamená pretrhnutie niekoľkých vlákien väziva, ktoré vznikli pri silnejšom došlape alebo pri akomkoľvek pohybe. Riziko natrhnutia sa po natiahnutí alebo pri preťažení achilovej šľachy zvyšuje. To môže vzniknúť aj pri pohybe, ktorý by v prípade zdravej achillovej šlache vôbec neublížil.

Roztrhnutie achilovky

Roztrhnutie achilovej šľachy je úplné pretrhnutie šľachových vlákien. Najčastejšie takýto úraz vzniká ak preťažíme svoje telo a nevnímame signály, ktoré nám dáva. Zvyčajne sa vyskytuje roztrhnutie v prípade keď trénujeme aj cez bolesť a preťažíme tým organizmus. Predchádzajúce zranenie zvyšuje možnosť ďalšieho vážnejšieho zranenia.

Liečba achilovky

Pri liečbe zápalu je veľmi podstatné mať kľudový režim. Ak je prítomný zápal, odporúčame miesto chladiť. Taktiež na správnu rekonvalescenciu odporúčame chodidlo rehabilitovať. A to individuálnymi cvičeniami pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta, ktorý Vám nastaví rehabilitačný program.

Taktiež odporúčame masáže, poprípade mäkké techniky. Veľmi dobrá je aj elektroliečba, ktorá napomáha a urýchľuje regeneráciu. Z elektroliečby môžeme použiť laseroterapiu a magnetoterapiu.

U každého je problém a priebeh bolesti individuálny, preto aj k liečbe treba pristupovať individuálne. Nie každému je všetko vhodné.
Preto je vhodné navštíviť rehabilitačného lekára alebo fyzioterapeuta.

Bolesť priehlavku na nohe

Bolesti priehlavku sa vyskytujú pomerne často. Väčšina bolestivých problémov v priehlavku vzniká v dôsledku toho, že vekom sa noha rozširuje. A tým pádom sa koža chodidla rozťahuje. Tak isto na prstoch sa stráca flexibilita a redukujú sa tukové zásoby. A týmito príčinami sa redukuje aj podporná schopnosť priehlavku. Skracuje sa aj bezbolestný čas pohybu.

Bolesť priehlavku je silná bolesť, ktorá je obmedzujúca v plnej záťaži a hybnosti končatiny. Väčšinou sa stáva, že bolí iba jeden priehlavok. Bolesti priehlavkov sú často sprevádzané opuchmi a majú pichľavý či rezavý charakter.

Príčiny bolesti priehlavku

Bolesti sprevádzané týmito príznakmi sa vyskytujú prevažne u športovcov. Príznaky sa dostavia po výkone a po nadmernom zaťažení končatiny. Bolesť priehlavku sa  častokrát vyskytuje aj u tehotných žien.

Ak bolí celý členok je pravdepodobná príčina podvrtnutie (vytknutie), kedy dochádza k nadmernému napnutiu, skrúteniu alebo roztrhnutiu väzov. Takáto situácia vedie k opuchu členkov a k bolesti priehlavku.

Ďalšie príčiny bolesti priehlavku môžu byť:

  • zlomenina
  • úraz,
  • zápaly šliach,
  • diabetická neuropatia,
  • ischemická choroba dolných končatín,
  • nevhodná obuv,
  • padnutá klenba.

Liečba bolesti priehlavku

Liečba je vždy cielená podľa príčiny bolesti. Veľmi dôležité je dodržiavať kľudový režim, ak je prítomný opuch prikladáme studený obklad na postihnuté miesto. Prvé dni je dôležité čo najmenej zaťažovať končatinu. Po prejdení akútnej fázy a bolesti môžme postupne zaťažovať končatinu.

Končatinu najprv zaťažujeme zľahka najlepšie rehabilitačnými cvičeniami, ktoré Vám ukáže a naučí fyzioterapeut. Cvičenia sú zamerané na rozsah pohybu danej končatiny na uvoľnenie a natiahnutie skrátených svalov a väzov. Cvičiť treba pravidelne aby sme prinavrátili funkčnosť končatiny. Ako doplňujúca liečba môže byť elektroliečba, ktorá urýchľuje rekonvalescenciu. Z elektroliečby je veľmi vhodná magnetoterapia a laseroterapia.

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!