Čiastočná lymfodrenáž

V Rehab Klinik Bratislava vám poskytneme tieto typy rehabilitačných masáži na problémy pohybového aparátu.

1. Liečebná masáž

Masáž je činnosť, pri ktorej pôsobíme rukami na povrch tela. Jej cieľom je priaznivo ovplyvniť zmeny vyvolané chorobou alebo námahou, posilniť zdravie a zvýšiť celkovú odolnosť organizmu. Dotyk a masáž patria medzi najstaršie liečebné metódy pretože sa dajú jednoducho a bezprostredne aplikovať. Používajú sa pri príprave na telesný či športový výkon alebo ako prostriedok na osvieženie a odstránenie únavy. Špeciálnou masážou je Breussova masáž, ktorá sa vykonáva pomocou ľubovníkového oleja, ktorý zlepšuje hĺbkové uvoľnenie svalstva a regeneráciu medzistavcových platničiek.

2. Reflexná masáž

Reflexné masáže využívajú viacero tlakových techník, ktorými ovplyvňujú reflexnú oblasť s cieľom vyvolať pozitívnu odozvu v iných častiach tela. Reflexné body sú prepojené s rôznymi časťami tela. Ak tieto body stimulujeme, po tele vysielame uvoľňovacie vlny. Reflexnú terapiu využívame pri bolestiach krčnej chrbtici, pri autoimunitných ochoreniach, pri migréne a aj pri detoxikácií organizmu. Reflexológia pomáha aktivovať prirodzené liečebné sily tela a pomáha k obnoveniu funkcie potrebnej k normálnemu fungovaniu ľudského tela.

Reflexná masáž chodidiel

Chodidlá sú veľmi citlivé, pretože na chodidlách ústí mnoho nervových zakončení. Reflexná masáž chodidiel je vytvorená na princípoch reflexov, ktoré sú umiestnené v nohách. Sú prepojené s každým orgánom, žľazou, respektíve s každou časťou tela. Všetky žľazy, orgány a aj iné časti tela sú na chodidlách zobrazené v rovnakom usporiadaní ako “odrazy” príslušných častí. Tým pádom, ak sa reflexná zóna stimuluje, je vyvolaná reakcia v danom orgáne alebo žľaze.

3. Športová masáž

Športová masáž je forma masáže, pri ktorej dochádza k manipulácii s mäkkým tkanivom u osoby vykonávajúcej pravidelnú fyzickú aktivitu. Športová masáž je navrhnutá tak, aby pomáhala pri odstraňovaní problémov a nerovnováh v mäkkých tkanivách spôsobených opakovanou a namáhavou fyzickou aktivitou a traumou. Aplikácia športovej masáže pred a po cvičení môže zvýšiť výkon, pomôcť regenerácii a zabrániť zraneniu.

4. Mäkké techniky masáže

Mäkké techniky masáže alebo manipulácia mäkkých tkanív predstavuje liečbu pretiahnutím kože v riase, uvoľnením fascie v podkoží a ovplyvnenie jej reflexných zmien. Technika je nebolestivá a nepoužíva sa tu žiadny olej. Táto terapia sa používa na uvoľnenie poruchovo uložených svalov, skrátených svalov a šliach, jaziev a uľahčenie následnej mobilizácie alebo manipulácie. Metóda je vhodná pri akútnych a bolestivých stavoch.

5. Mobilizačné techniky masáže

Mobilizačné techniky ovplyvňujú pohyblivosť kĺbov končatín chrbtice, vrátane tzv. „jointplay“ (kĺbovej vôle). Pod pojmom mobilizácia rozumieme postupné obnovenie pohyblivosti kĺbu pri jeho funkčnej poruche. Vykonáva sa opakovanými, nenásilnými pohybmi v smere obmedzenia pohybu. Pri mobilizácii využívame aj vplyv dychu a pohyb očí na svalový systém.

6. Lymfodrenáž

Lymfodrenáž je jediný fyziologický spôsob ošetrenia kože a podkožia, ktorý môže spôsobiť ich regeneráciu. Taktiež je podporou pre odtok lymfy z tkaniva bez posilňovania prítoku krvi. Hĺbkovo čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny, zlepšuje prekrvenie a tým zásobuje tkanivo kyslíkom a výživnými látkami, čo pôsobí blahodarne na organizmus. Ide o rokmi overenú metódu pre správne fungovanie lymfatického systému.

Nedostatok pohybu a nesprávne stravovanie však spomaľuje lymfu a zanáša telo škodlivými látkami. Pomocou tejto techniky zbavujeme telo opuchov, posilňujeme imunitný systém, zmierňujeme bolestivé napätie v končatinách a prinášame uvoľnenie a vítanú úľavu. Lymfodrenáž predstavuje neoceniteľného pomocníka v boji proti celulitíde v kombinácii so správnou výživou a pohybom. Využíva sa aj ako prevencia vzniku kŕčových žíl.