Obsah článku:

Ploché nohy (Pes planovalgus)

Noha je časť ľudského tela, ktorá sa skladá z mnohých kostí, šliach a väzov, ktoré dohromady tvoria ucelený systém. Jeho cieľom je zabezpečovať funkciu tipickú pre človeka a tou je chôdza. Správna chôdza, ale i mnohé iné faktory ako je dedičnosť, vhodná obuv teda zásadne ovplyvňujú zaťaženie jednotlivých segmentov a klenbu nohy. Nesprávnym zaťažením či nevhodnou obuvou môže dochádzať k rôznym narušeniam na úrovni plosky nohy či článkov prstov.

Jednou z často spomínaných obtiaží sú tzv. ploché nohy. Pri tejto diagnóze, ktorá patrí do rúk ortopédom a skúseným fyzioterapeutom dochádza k oplošteniu fyziologického vyklenutia plosky nohy. Tým pádom je pozdĺžna klenba nohy buď veľmi znížená alebo úplne neexistujúca. Ploché nohy sa najlepšie liečia v detskom veku, ale aj v dospelosti treba plochým nohám venovať pozornosť nakoľko v závažnejších prípadoch spôsobujú bolesti chodidiel zo spodu.

 

 

Príčiny plochých nôh

Príčina plochých nôh u detí môže byť vrodená – napríklad chybný tvar niektorej kosti či skupiny kosti. Získané ploché nohy sú často následkom ochorenia či úrazu periférnych nervov, v dôsledku DMO, reumatických ochorení či po fraktúrach. Avšak najčastejšie sa stretneme s plochou nohou v dôsledku oslabenia väzov. Vo veľkej miere prispievajú k tejto diagnóze aj obezita či malnutrícia a nosenie nevhodnej obuvi.

Plochá noha je niektorými odborníkmi považovaná za diagnózu až vtedy, keď sa s ňou spájajú ďalšie ťažkosti, ako sú bolesti nôh a predkolenia či lýtka, ľahká únavnosť pri chôdzi. Okrem klinického vyšetrenie a RTG vyšetrenia je vhodné absolvovať tzv. plantogram – teda otlačok nohy. Vhodnou terapiou sú cielené cviky na ploché nohy.

 

 

Ploché nohy 1., 2. a 3. stupňa

Plochonožie 1.stupňa nie je potrebné liečiť či obstarávať vložky do topánok, ale vhodné je zaradiť chôdzu na boso, ktorá tým trénuje propriocepciu teda polohocit a posilňujú sa svaly nohy. Veľmi vhodné je preťahovanie lýtkového svalu, ktorý je často skrátený.
Plochonožia 2. a 3. stupňa si vyžaduje už odborný prístup, obstaranie ortopedických vložiek a tiež návštevu fyzioterapeuta. Ten vás naučí viacero cvikov na posilnenie oslabených svalov a tiež vyšetrí celkovú postúru, nakoľko telo je súvislý systém.

 

 

Cviky na ploché nohy

Keď máme iné postavenie chodidiel, môže tým byť ovplyvnené celkové držanie tela. Medzi najčastejšie odporúčané cvičenia na ploché nohy, ktoré môžu byť aj trošku zábavné, patrí aj jednoduché zdvíhanie predmetov zo zeme. V prípade detí môžeme dvíhať menšie loptičky či autíčka a iné hračky, dávať ich do vopred určenej nádoby či košíka.

 

1. cvik: Písanie bosou nohou

Cvik spočíva v uchopení ceruzky či pera bosou nohou a v snahe kresliť či písať na papier. Tento cvik je dobré dieťaťu podať zábavnou formou, aby malo pocit, že ide o hru.

 

 

 

2. cvik: Úchop predmetu vnútornou hranou oboch chodidiel

Cvik spočíva v snahe uchopiť rôzne predmety, rôznej veľkosti či tvaru oboma chodidlami (ich vnútornou hranou) a premiestniť predmet do vopred pripravenej nádoby prípadne len podržať určitý časový úsek predmet medzi chodidlami.

 

 

 

3. Úchop predmetov bosou nohou

Cvik spočíva v uchopení predmetu bosou nohou a presunutie do určenej nádoby(kôš, krabica a pod). Pre detičky je najzábavnejšie uchopovať drobné hračky, či guľôčky.

 

 

4. Chôdza po vonkajších hranách, po špičkách a pätách

Tento cvik na ploché nohy spočíva v striedaní chôdze na krátke vzdialenosti, dieťatku sa tiež môže podať formou hry.

 

 

5. Vaľkanie loptičky plochou nohy

Na tento cvik na ploché nohy môžeme použiť klasickú tenisovú loptičku prípadne masážneho ježka.

 

Autor: Renáta Zemin

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!