
Ischias, známy aj ako zápal sedacieho nervu, je stav charakterizovaný bolesťou vyžarujúcou z driekovej chrbtice cez zadnú časť stehna až do lýtka. Táto bolesť často vzniká v dôsledku podráždenia alebo kompresie sedacieho nervu, čo môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Správna diagnostika a cielená fyzioterapeutická intervencia sú kľúčové pre efektívne zvládnutie tohto stavu a obnovenie funkčnosti pacienta.
Čo je to ischias?
Ischias, v preklade zápal sedacieho nervu, je bolestivý stav spôsobený podráždením alebo kompresiou nervových koreňov v driekovej chrbtici. Je to jedno z najčastejších neurologických ochorení. Môže nastať náhle alebo sa vyvíja postupne.
Najčastejšie postihuje ľudí v strednom a vyššom veku. Ide najmä o ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života alebo vykonávajú fyzicky náročnú prácu s nesprávnou technikou zdvíhania bremien. Riziko vzniku ischiasu zvyšuje aj nedostatočná pohybová aktivita a oslabené svalstvo chrbtice. Pravidelné cvičenie a správne držanie tela môžu pomôcť predísť jeho vzniku.
Čo je sedací nerv ?
Sedací nerv, nazývaný aj ischiadický nerv, je najdlhší a najširší nerv v ľudskom tele. Tvorí sa z nervových koreňov, ktoré vychádzajú z driekovo-krížovej časti miechy (L4-S3) a vytvára pomerne hrubý zväzok. Ten sa v dolnej končatine vetví na menšie nervy.
Ischias (zápal sedacieho nervu) vzniká, ak je nerv podráždený, utlačený alebo zapálený. To vedie k nepríjemnej bolesti prúdiacej z dolnej časti chrbtice cez zadok až do dolných končatín.
Príčiny ischiasu
Medzi časté príčiny ischiasu patrí:
- Vysunutie medzistavcovej platničky v lumbálnej oblasti chrbtice.
- Spinálna stenóza – abnormálnym zúžením spinálneho kanála vzniká vyvíjajúci sa tlak na miechu a korene sedacieho nervu.
- Degeneratívne zmeny stavcov – napríklad Spondylolistéza (posunutie 1 chrbtového stavca voči inému, čo môže zapríčiniť zovretie nervu).
- Syndróm Piriformis – stiahnutie hruškovitého svalu. Ide o veľmi nepríjemný bolestivý stav, symptomaticky častokrát mylný s herniou disku.
- Prechladnutie – ofúknutie chrbtice.
- Zvýšená fyzická námaha alebo naopak, sedavý životný štýl (spazmus svalov)
- Iné závažné príčiny: napríklad nádor, infekcie, úraz a pod.
Príznaky ischiasu
Ischias je charakterizovaný ostrou pálivou bolesťou v dolnej chrbtici vyžarujúcou do dolnej končatiny. Môže vzniknúť náhle alebo postupne. V akútnej fáze je výrazná bolesť pri pohybe, v sede, v ľahu a taktiež sa môže vyskytovať aj v kľude. Bolesť býva vyprovokovaná aj pri kašli alebo kýchnutí.
Ďalšie príznaky:
- Parestézie v dolnej končatine (brnenie, mravčenie)
- Svalová slabosť
- Bolesť dolnej časti chrbta
- Chronická vystreľujúca bolesť a neustály pocit pálenia pozdĺž sedacieho nervu, od dolnej časti chrbta cez zadok a dole po zadnej časti nohy
- Ťažkosti s pohybom alebo státím
- Porucha citlivosti kože dolných končatín
- Analgetická chôdza
Vyšetrenie / diagnostika ischiasu
Všeobecné metódy diagnostiky
- RTG vyšetrenie – zobrazuje kostné štruktúry, čo môže pomôcť zistiť, či Ischias spôsobuje napríklad deformácia chrbtice alebo osteofyty.
- CT vyšetrenie – väčšinou v prípadoch kedy MRI nie je dostupná.
- MRI (magnetická rezonancia) – najpresnejšia metóda na zobrazenie mäkkých tkanív, ako sú medzistavcové platničky, svaly, väzy, nervy. Pomáha odhaliť hernie medzistavcových platničiek.
- EMG (elektromyografia) – toto vyšetrenie meria elektrickú aktivitu nervov a svalov. Môže pomôcť odhaliť poškodenie nervov, ktoré spôsobuje ischias a určiť miesto poškodenia.
- Myelografia – zriedkavejšie používané vyšetrenie, kde sa do chrbticového kanála vstrekne kontrastná látka a následne sa urobí CT alebo rtg. Používa sa najmä na diagnostiku hernií medzistavcových platničiek.
- Krvné testy – môžu byť použité na vylúčenie infekcie, zápalu alebo iných systémových ochorení, ktoré by mohli prispievať k bolesti.
Rehabilitačné vyšetrenia
- Dôkladná anamnéza pacienta
- Celková inšpekcia pacienta
- Palpačné vyšetrenie
- Neuromusculárne testy – zahŕňajú hodnotenie rozsahu pohybu a svalovej sily v dolných končatinách, vyšetrenie citlivosti, celkové vyšetrenie svalovej sily, vyšetrenie šľachových reflexov.
Najznámejší a dôležitý test je tzv. Laségueov manéver, kedy sa pacientovi dvíha vystretá noha a hodnotí sa v akom stupni dochádza k bolesti. Ďalšie známe sú obrátený Laségue, Slump test a pod. - Testy rovnováhy a koordinácie
Liečba ischiasu
Liečba ischiasu závisí od príčiny zápalu sedacieho nervu a od závažnosti symptómov. Liečbu stanoví lekár po vyšetrení a konzultovaní s pacientom.
- V akútnom štádiu sa odporúča odpočinok a kľud na lôžku, ktorý je krátkodobý, čiže len pár dní. Tu sa odporúča fixácia driekovej chrbtice či už ortopedickým pásom alebo aj uterákom najmä pri ischiase spôsobeným vysunutou medzistavcovou platničkou.
- Lieky na bolesť a zápal
- Predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky
- Aplikácia chladu a suchého tepla
Kedy studený a teplý obklad pri ischiase?
- Studený obklad na postihnuté miesto môže znížiť zápal.
- Suché teplo, ako je napríklad biolampa, fén, hrejivé vankúše sa využíva na uvoľnenie svalov.
- Mokré teplo (horúca sprcha) zvyšuje zápal a zhoršuje bolesť.
Fyzioterapia a cvičenie na ischias
- Mäkké techniky
- Kinesiotejping, prípadne suchá ihla
- Fyzikálna terapia
- Jemné úľavové cviky
- Strečing
- Posilnenie hlbokého stabilizačného systému
- Mobilita
Cviky na ischias
Na ischias pomáhajú jemné úľavové cviky proti bolesti a strečing.


Prevencia pred ischiasom
- Pravidelné cvičenie – udržiavanie flexibility a svalovej sily
- Vyhýbanie sa stresu
- Vyvážená životospráva
- Kvalitný spánok
- Správna technika pri sedení, kde je dôležité striedať polohy a nebyť dlho v jednej pozícií.
- Správna technika zdvíhania
- Vyhýbanie sa dlhodobému preťažovaniu

Petra Bakošová
