Obsah článku:

Čo je to tenisový lakeť?

Tenisový lakeť (laterálna epikondylitída) predstavuje bolesť v oblasti lakťovej kosti a zaraďuje sa medzi najčastejšie entezopatie v ľudskom tele (bolestivé syndrómy spôsobené zápalmi šliach).

V roku 1882 Morris prvýkrát použil pojem “tenisový lakeť”, keď dal do súvislosti bolesti lakťa s tenisom, a to konkrétne s bekhendovým úderom. Dnes sa s touto diagnózou stretávame aj pri iných športoch, ako je basketbal alebo hádzaná.

Tenisový lakeť nemávajú len športovci, ale aj ľudia pracujúci s počítačmi, hudobníci hrajúci na sláčikových nástrojoch, stolári, tesári, či maliari.

Tenisový lakeť však nemá súvis len so športom ale môže sa vyskytnúť aj u nešportovcov a to konkrétne hudobníkov, ktorí hrajú na sláčikových nástrojoch, ľudí pracujúcich s počítačmi, stolárov, tesárov alebo maliarov.

 

Prejavy tenisového lakťa

Pri akútnej forme je prvým príznakom náhle alebo postupne vzniknutá bolesť na vonkajšej strane lakťa. Takúto bolesť vie pacient zvyčajne presne lokalizovať. Bolesť sa môže šíriť ďalej po vonkajšej strane predlaktia alebo občas aj po vonkajšej strane ramennej kosti. Bolestivosť sa zvýši pri stisku alebo záťaži, ako je zdvíhanie a nosenie bremien.

Ak takéto ťažkosti trvajú viac ako 6 týždňov prechádzajú do chronickej formy a mení sa aj bolesť, ktorá už nie je tak presne lokalizovaná.

Diagnostika tenisového lakťa lekárom je v tomto prípade veľmi dôležitá, nakoľko takéto bolesti sa môžu zameniť s iným ochorením, ktoré majú podobné príznaky. Napríklad taký cervikobrachiálny syndróm môže reflexne prenášať bolesť práve do oblasti lakťa.

 

Liečba tenisového lakťa a rehabilitácia

Ak sa však potvrdí, že ide o tenisový lakeť hlavným cieľom liečby pri akútnej forme je redukovať bolesť, urýchliť hojivý proces a zabrániť prechodu do chronickej formy.

Liečbu tenisového lakťa môžeme rozdeliť na nefarmakologickú, farmakologickú a operačnú. Z hľadiska fyzioterapie využívame nefarmakologickú liečbu, tá zahŕňa v prvom rade úvodnú komunikáciu s pacientom, následne rehabilitačné cvičenia a mobilizačné techniky. Z fyzikálnej liečby využívame napríklad laser a celá liečba sa môže doplniť aplikáciou kinesiotejpu.

 

Golfový lakeť

Pri bolesti v oblasti lakťa sa môžeme stretnúť aj pojmom golfový lakeť (mediálna epikondylitída).

Golfový lakeť predstavuje bolesť v oblasti vnútornej strany lakťa.

Klinický obraz je podobný ako pri tenisovom lakti ale bolesť sa sústreďuje skôr na vnútornú stranu lakťa. Taktiež je veľmi dôležitá najskôr diagnostika lekárom.

 

Autor: Barbora Šišovská

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!