Obsah článku:

Športová rehabilitácia

Športoví terapeuti pomáhajú ľuďom trpiacim bolesťou, zranením alebo ochorením pohybového aparátu. Pomáhajú ľuďom všetkých vekových skupín udržiavať si zdravie a kondíciu, zotavovať sa z úrazov a predchádzať im a znižovať bolesť pomocou cvičebných, pohybových a manuálnych terapeutických techník.
Športová rehabilitácia začína konzultáciou a fyzickým posúdením s cieľom určiť diagnózu, akékoľvek predispozičné faktory a akékoľvek ďalšie poruchy súvisiace so zdravím. Používa sa klinické zdôvodnenie, aby sa prispôsobil plán obnovy, aby vás vrátili k optimálnej funkcii a fyzickej aktivite. Môžete očakávať, že váš športový terapeut integruje poradenstvo, vzdelávanie a rehabilitáciu do všetkých aspektov vášho života. Terapia zahŕňa terapeutické zásahy a cvičenia s monitorovaným a upraveným plánom, ak je to potrebné. Môže to zahŕňať rehabilitačné cvičenia, odstupňovanú aktivitu, manuálnu terapiu, kompenzačné cvičenia, kondičné cvičenia, hodnotenie a úpravu pracoviska, športové masáže, tajpovanie / bandažovanie a elektroterapiu. Športová rehabilitácia sa zmeriava hlavne na biomechaniku, rehabilitáciu pri záťaži a návrat pacientov na vysokú úroveň v športe.

Športová masáž

Športová masáž – je forma masáže, pri ktorej dochádza k manipulácii s mäkkým tkanivom u osoby vykonávajúcej pravidelnú fyzickú aktivitu, čiže športovca.
Terapeut používa hĺbkovú a intenzívnu techniku, ktorá vedie k mobilizácii mäkkých tkanív. Mäkké tkanivo je spojivové tkanivo, ktoré nevytvrdilo v kosti a chrupavky. Zahŕňa kožu, svaly, šľachy, väzivo a fasciu (forma spojivového tkaniva, ktoré lemuje a obaľuje ostatné mäkké tkanivá).
 

 
 
Po masáži jednotlivých častí tela je rozhodujúci celkový efekt na organizmus, ktorým možno pozitívne ovplyvniť telesný stav človeka a jeho disponovanosť na výkon.

Športová masáž je navrhnutá tak, aby pomáhala pri odstraňovaní problémov a nerovnováh v mäkkých tkanivách spôsobených opakovanou a namáhavou fyzickou aktivitou a traumou. Zvýšenie alebo zmena v tréningu môže často spôsobiť kŕče, bolesť a únavu. Toto sú príznaky svedčiace o zvýšení svalového napätia a tonusu v kľudových a kontraktilných stavoch. Ak sa to nelieči, jeden napätý sval môže ovplyvniť kinetický reťazec. Extrémne napäté svalové vlákna môžu ovplyvniť zarovnanie kostí a telo sa prispôsobuje novému postoju. To môže ovplyvniť vašu chôdzu alebo beh. Aplikácia športovej masáže pred a po cvičení môže zvýšiť výkon, pomôcť regenerácii a zabrániť zraneniu.

 


 

Autor: Ľubomír Mišút

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!