Yogaterapia

Yoga si ma získala od prvej chvíle. Prvý krát som sa s ňou stretla vo svojich 17 rokoch. Nikdy nezabudnem na ten vnútorný pokoj, ktorý som cítila po hodine.
Vďaka terapeutickej yoge sa človek učí byť bdelý k svojmu telu, komunikovať s ním, taktiež k svojim emóciám, myšlienkam, životnému štýlu, levelu energie , pretože všetky tieto aspekty ovplyvňujú naše celkové zdravie.
Učí nás uvedomovať si určité automatizovane nesprávne vzorce myslenia, ktoré sa ukážu na fyzickej úrovni a následne preprogramovať – vyberať si nové vzorce myslenia a správania, preniesť ich z vedomej do fyzickej úrovne.

Tiež využíva koncentráciu mysle a bdelosť vedomia, ktorá učí človeka komunikovať s mnohými aspektmi nášho fyzického , emocionálneho a mentálneho tela.
Porozumenie a bdelosť mysle sú dôležitým krokom k pozitívnym zmenám – rovnováhy tela a mysle – a návrat k nášmu zdraviu.
Kombinácia yogy a fyzioterapie je tá najkrajšia cesta, akou som sa mohla vybrať. Vzájomne sa veľmi dopĺňajú. Fyzioterapia má určitý cieľ, na ktorý sa zameriava a odstráni ho na fyzickej úrovni. Naopak Yogaterapia posilňuje naše telo hlbšie, nie len na fyzickej, ale aj na emocionálnej a mentálnej úrovni.

Má vplyv na pohybový, hormonálny, cievny, nervový systém, ale hlavne na pranayamu – cielené dýchanie a bandhy – uzavretia energetických tokov v našom tele.
Sama som mala tú možnosť prejsť cez transformáciu pomocou terapeutickej yogy, vyhnúť sa tak operáciám a naopak, byť silnejšou, ako kedykoľvek predtým. Ochorenie chrbtice ma ďalej posilnilo nie len na fyzickej, ale hlavne na vedomej úrovni.

Dúfam, že ste získali predstavu, čo yogová terapia znamená, čo využíva a kam nás privedie – k rovnováhe tela, mysle a k uvedomeniu.
 
Autor: Jana Lukačovičová

Včera som zažila skvelú terapiu s našou klientkou. Prišla celá vysmiata a v dobrej nálade. Obe sme sa nemohli dosmiať, kým sme začali cvičiť. Bol to naozaj pocit na nezaplatenie vidieť ju pri cvičení veselú, uvoľnenú, hlavne po tých bolestiach, s ktorými k nám prišla. Všetci sme sa veľmi snažili, aby sa jej stav zlepšil a mohla by znova hrať a koncertovať. Lujza, prajeme ti veľa úspechov vo Varšave 🙂


Rehabilitačné cviky

Všetky príbehy našich klientov nás inšpirujú robiť pre Vás stále viac a váš dobrý pocit z cvičenia je našou odmenou. Vieme, aký vyčerpávajúci môže byť pracovný týždeň, preto by sme sa radi podelili o zopár našich obľúbených cvikov, ktoré cvičíme s klientmi rehabilitačného centre Rehab Klinik, Bratislava-Rača.

Cvik 1 – uvoľnenie chrbtových svalov

Ako prvý Vám chceme predstaviť jeden z našich najobľúbenejších cvikov. Je veľmi šetrný, no rovnako aj účinný na uvoľnenie chrbtových svalov. Pohyb sa začína z napriamenej chrbtice v celej jej dĺžke, postupne prechádza do flexie – „vyhrbenia“ a končí zrolovaním hlavy medzi ramená, aby sme dosiahli natiahnutie aj v krčnej chrbtici. Pri ohýbaní chrbtice si môžeme pomôcť jemným nadvihnutím a podsadením panvy. V tejto pozícii budete cítiť jemné natiahnutie chrbtového svalstva a lopatiek. Pomaly sa vrátime do východzej pozície, kde je chrbtica napriamená, lopatky sa kĺžu smerom k panve a hlava ostáva v predĺžení chrbtice.


Cvik 2 – vzpriamenie chrbtice, natiahnutie lýtok

Pri tomto cviku pociťujeme nielen natiahnutie lýtkového svalstva, ale aj napriamenie chrbtice a ťah z ramenných kĺbov. Pri zanožovaní dbáme na to, aby sme pätu položili až na zem a koleno zostáva po celú dobu cviku vyrovnané. Chrbticu udržiavame v predĺžení zadnej nohy a rukami vytvoríme jemný ťah z ramien. Cítime, ako sa nám naťahuje celé telo od päty až po prsty na rukách 🙂


Cvik 3 (strieška) – natiahnutie hamstringov

Pre tých, ktorí sa dočítali až do tretieho cviku tu máme niečo náročnejšie. Nazývame to „Strieška“. Je veľmi účinný na natiahnutie hamstringov (zadné svaly stehna) a lýtok, ale chrbtica zostáva napriamená. Začíname z pozície na štyroch, kedy zachovávame pravý uhol bedrových a ramenných kĺbov voči trupu. Pohyb začíname vzoprením sa do dlaní a zároveň do prstov nôh a vytlačením kolien do vystretia (strieška).


Cvik 4 (cvik pre prácu pri počítači) – napriamovanie krčnej a hrdnej chrbtice

Pre každodenných počítačových nadšencov sme pripravili ďalší z cvikov. Využívame ho pri napriamovaní krčnej a hrudnej chrbtice a aktivácii lopatkového svalstva. Pred tým, než sa začneme vzpierať do celých predlaktí, musíme preklopiť panvu smerom k podložke a pevne stiahnuť sedacie svalstvo. Pri nadvihovaní držíme pohľad kolmo nadol a brada ostáva zasunutá. Lopatky dávame k sebe a sťahujeme dolu, aby sme nielen napriamili hrudnú chrbticu, ale aj krčnú.


Cvik 5 – spevnenie celého tela

Na záver vám ukážeme cvik, ktorý posilní celé vaše telo. Prevedenie tohto cviku nie je vôbec náročné. V polohe na štyroch napriamime chrbticu od kostrče až po hlavu, spevníme brušné svalstvo a aktivujeme svalstvo lopatiek. Zaprieme sa do špičiek na nohách a po napriamení chrbtice sa snažíme obe kolená nadvihnúť len pár centimetrov nad podložku. Cítime ako pracujú ruky, nohy, ale hlavne to naše brucho.

 
Autor: Ľubomír Mišút

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

Objednajte si termín u nás


Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)

Telefónne číslo

Vaša správa

Nájdete nás…

  • +421 905 205 009
  • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
  • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

…v mestskej časti Bratislava-Rača


Bude vás zaujímať:
Ktoré svaly potrebujú strečing? Svaly v ľudskom tele majú tendenciu ochabovať alebo skracovať sa. Svaly, ktoré majú vzpriamovaciu ...Čitať viac...
Ťažkosti s chrbticou Ak ste už niekedy mali ťažkosti s chrbtom, viete si aspoň čiastočne predstaviť aké problémy ...Čitať viac...
Veľa ľudí sa sťažuje na bolesť, napätie a spazmus. Čo to ale je svalový spazmus, ako vzniká a ...Čitať viac...
Syndróm karpálneho tunela Syndróm karpálneho tunela je najčastejším úžinovým syndrómom. Ide o súbor ťažkostí vyvolaných kompresiou stredného nervu ...Čitať viac...
Čo je Breussova masáž? Breussova masáž je terapeutická masáž chrbtice, ktorá uvoľňuje tlak na platničky, uvoľňuje šľachy aj ...Čitať viac...
Nedostatok pohybu a nesprávne stravovanie spomaľuje lymfu a zanáša telo škodlivými látkami. Pomocou lymfodrenáže zbavujeme telo opuchov, ovplyvňujeme ...Čitať viac...
SM systém / Spirálna stabilizácia chrbtice - SPS SM systém, alebo podľa novej terminológie spirálna stabilizácia chrbtice (SPS) ...Čitať viac...
Problémy krčnej chrbtice Celý náš pohyb je závislý práve na krčnej chrbtici. Tí, ktorí nikdy nezažili bolesť krčnej ...Čitať viac...