Obsah článku:

Bolesť päty je najčastejšie zapríčinená plantárnou fascitídou. Ide o stav, ktorý sa niekedy tiež nazýva syndróm náklonu päty, keď je prítomný podnet. Bolestivosť päty môže byť tiež zapríčinená aj inými podnetmi, ako napríklad zlomová fraktúra, zápal šliach, artritída, ostroha, nervové podráždenie alebo zriedkavo cysta. Existuje niekoľko možných príčin, je však dôležité správne diagnostikovať bolesť päty.

 

 

Plantárna fascitída

Plantárna fascitída je zápal tkaniva – plantárna fascia, ktorá siaha od päty po prsty. V tomto stave sa fascia najprv stáva podráždenou a potom zapálenou, čo vedie k bolesti. Najčastejšia príčina plantárnej fascitídy je chybná štruktúra chodidla. U ľudí, ktorí majú problémy s oblúkmi, vysoko vyklenuté nohy alebo naopak veľmi ploché nohy, sú náchylnejší na bolesť plantárnej fascie a následne na bolesť päty.

Symptóm plantárnej fascitídy je bolestivosť v spodnej časti päty a bolesť v oblúku päty. Táto bolesť za zvyčajne mesiacmi zväčšuje. Bolesť vzniká ráno alebo pri dlhom státi. Po niekoľkých minútach chôdze sa bolesť zmenšuje, pretože chodenie napína fasciu. U niektorých ľudí bolesť ustupuje, ale vracia sa po určitom čase.

 

 

Ostroha na päte

Druhá najčastejšia príčina bolestivosti päty je ostroha. Ostroha vzniká najčastejšie preťažením alebo zápalom plochej šľachy chodidla. Bolesť zo začiatku nie je veľká. Bolesť cítime zriedkavo. Časom sa bolesť zvyšuje. Táto bolesť najčastejšie vzniká pri chôdzi, dlhom státi, ale aj pri oddychu. Ľudia, čo majú ostrohu, bolesť popisujú ako keby mali niečo zapichnuté v päte. Bolesť je ostrá, pichavá a obmedzujúca. Ostroha sa zväčša vyskytuje u ľudí ktorí veľa športujú, bežci ,ľudia čo skáču a majú dopad na tvrdý povrch, taktiež aj obézni ľudia. Pätová ostroha môže byť zapríčinená aj nevhodnou nekvalitnou obuvou.

 

 

Pri chronickom postihnutí dochádza časom ku kalcifikácii v mieste začiatku krátkych svalov planty, následne vzniká ostroha pätovej kosti, ktorá sa zobrazí na RTG snímku. Liečba je zväčša konzervatívna – protizápalovými liekmi, injekciami, kortikoidmi.

 

 

Liečba bolesti päty, rehabilitácia

Ak chcete dospieť k diagnóze treba zájsť ku rehabilitačnému lekárovi alebo ortopédovi, ktorý si problém vyšetrí, odoberie anamnézu, diagnostikuje bolesť a následne určí liečbu. Liečba môže spočívať v medikamentóznej forme alebo rehabilitácií. V rehabilitácii sa zameriavame na Propriofoot concept, cvičenia na správne držanie chodidla, správny stereotyp chôdze, masáže na uvoľnenie chodidla a plantárnej šľachy a reflexnú masáž chodidiel.

V rehabilitácii sa zameriavame na ošetrovanie bolestivej šľachy alebo jej úponu mäkkými technikami a trénujeme rozloženie záťaže chodidla v troch bodoch. Z fyzikálnej terapie môže rehabilitačný lekár naordinovať terapiu laserom, ultrazvuk alebo elektroliečbu. Ako prevenciu ostrohy sa treba viackrát za deň vyzuť a ponaťahovať chodidlá. Pri dlhšej chôdzi alebo státi treba dbať na správnu a kvalitnú obuv.

Ak ochorenie nereaguje na konzervatívnu terapiu posledným riešením je operácia. Ide o zákrok, pri ktorom lekár odstráni ostrohu aj s čiastočným odrezaním väzivových štruktúr v oblasti päty.

 

Autor: Martina Volfová

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!