Obsah článku:
Bolesť krížov a jej príčiny
“Bolesti krížov”, ako sú ľudovo nazývané, zahŕňajú ťažkosti v oblasti driekovej chrbtice a krížovej kosti. Vyvíjame tlak na určitú plochu a reflexným bodom sa prenášajú signály na príslušný orgán.
Pomocou reflexnej masáže ovplyvňujeme a odstraňujeme jednotlivé problémy zistené pri diagnostike.
Keďže spodné segmenty chrbtice, teda driek a krížová kosť sú počas života najviac zaťažované a tlmia najviac nárazov, prichádza tu aj k najrýchlejšiemu opotrebeniu medzistavcových priestorov. Tento pojem je však veľmi široký a príčina bolestí môže mať rôzny pôvod od preťaženia svalových štruktúr až po vážnejšie diagnózy ako je vysunutá platnička.
Akútna a chronická bolesť krížov
Práve bolesť “v krížoch” alebo, ak chcete, bolesti driekovej chrbtice privedú mnoho ľudí do ordinácií lekárov, neurológov či priamo za fyzioterapeutom. Bolesti krížov sa môžu vyskytovať na ľavej i pravej strane, tesne nad zadkom, prípadne vyššie v dolnej časti chrbtice.
Bolesť môže byť náhla akútna, kedy sa s ňou pacient stretne prvýkrát – vtedy je to tzv. akútna lumbalgia. Poznáme aj chronickú, opakujúcu sa bolesť v dolnej oblasti chrbta a sedacích svalov.
„Bolesť krížov môže byť náhla, akútna (tzv. lumbalgia) alebo chronická, opakujúca sa.“
Lekár väčšinou v akútnom štádiu odporučí pokoj na lôžku, nejakú medikamentóznu liečbu (väčšinou lieky proti bolesti a zápalu) a v prípade opakovaných či dlhšie trvajúcich ťažkosti odošle pacienta na diagnostické vyšetrenie pomocou RTG alebo magnetickú rezonanciu.
Pacient s náhlou bolesťou si môže tiež pomôcť napríklad nahrievaním teplou podložkou či soluxom. Pokiaľ cíti úľavu, je to dobrý signál a môže v takejto domácej liečbe pokračovať.
Zápal sedacieho nervu
Ak by sa bolesť po nahrievaní zhoršila môže ísť o zápalový proces, kde nie je vhodné ani tzv. suché teplo. Zo zápalových procesov býva najčastejší tzv. zápal sedacieho nervu, ktorému je príznačná silná v oblasti sedacích svalov prípadne bolesť nad zadkom, niekedy ťahajúca sa až pod sedací sval k nohe.
Príčinou môže byť aj chladový faktor, kedy akoby pacienta ofúkne alebo je vystavený veľkému chladu. Inou príčinou môže byť nevhodná poloha v sede pri práci. Ak bolesť vystreľuje smerom do nôh, buď po bočnej strane alebo zadnej strane, niekedy do kolena alebo až dole do chodidla treba spozornieť a najlepšie na odporúčanie lekára podstúpiť podrobné vyšetrenie, ktoré ukáže stav chrbtice a medzistavcových platničiek.
Pokiaľ vás uvedené bolesti privedú za fyzioterapeutom čaká na vás prvotný rozhovor, vyšetrenie a následne stanovenie terapie šitej na mieru. Mnohým pacientom pomáhajú uľaviť od bolesti tzv. mäkké techniky. Ďalej pokračuje terapeut edukovaním o antalgickej polohe v posteli a o správnom držaní tela počas bežného dňa.
Liečba bolesti krížov
Na „boľavé kríže“ sa využíva aj elektroliečba, ktorú naordinuje priamo rehabilitačný lekár. Najčastejšie sa aplikuje nízkofrekvenčná magnetoterapia, laseroterapia alebo elektrické prúdy.
Úplne najdôležitejšie je po zlepšení akútnych bolestí začať vhodnú liečebnú telesnú výchovu a pravidelne cielene cvičiť. Keďže každý pacient je inej fyzickej formy, fyzioteraeput volí vhodný súbor cvikov, ktoré si pacient osvojí a neskôr ich cvičí doma v rámci prevencie a udržania dobrého stavu. S veľkou obľubou sa využíva metodika MUDr. Smíška, tzv. Spiral dynamic alebo SM systém.
Cviky na bolesť krížov (driekovú chrbticu)
1. cvik na kríže: Zdvíhanie zadku v ľahu na chrbte
Je potrebné dodržať zásady správnej polohy v ľahu, ruky pri tele, hlava v predĺžení chrbtice (dať pozor, aby nebol záklon), nádych a s výdychom jemne aktivujeme bruško, zatiahneme sedacie svaly a dvíhame zadok hore, naspäť ukladáme stavec po stavci na podložku, cvik vykonávame 5-10 krát potom krátka pauza a opäť zopakujeme, celkovo 3 opakovania.
2. cvik na kríže: Relaxačná poloha “dieťaťa”
Ide o polohu príjemnú a relaxačnú, kde dochádza k uvoľneniu chrbtového svalstva a natiahnutiu.
3. cvik na kríže: Priťahovanie kolien k telu
V ľahu na chrbte pritiahneme kolena k telu, cvik môžeme doplniť prevaľovanie zo strany na stranu čo pôsobí ako jemná masáž.
V prípade, že si nebude istý prevedením cviku alebo sa pri cvičení vyskytnú nejaké bolesti je potrebné kontaktovať fyzioterapeuta, ktorý Vás edukuje o správnom prevedení cvičenia.
Autor: Renáta Zemin