Obsah článku:
Každý z nás sme si vo svojom živote prešli rôznou bolesťou. My, fyzioterapeuti, sa najčastejšie stretávame s klientmi, ktorí sa nám sťažujú na rôznorodú bolesť. Či už ide o bolesť chrbtice, kĺbov, svalov,.. Jedná sa väčšinou o poruchy pohybového systému. Preto je dôležité starať sa o svoje telo či už máme, alebo nemáme bolesti.
Čo je bolesť?
Je to jeden z najčastejších symptómov a zároveň varovný signál nášho tela, že niečo v organizme nie je v poriadku. Svojim spôsobom chráni organizmus pred poškodením alebo poškodzovaním. Preto je vhodné vyhľadať čím skôr odbornú pomoc (lekár, fyzioterapeut), ak sa nám objavila bolesť, s ktorou si nevieme dať rady a stále pretrváva.
Typy bolesti
Najčastejšie ide o bolesť akútnu, ktorá je ochranným mechanizmom a má varovnú funkciu (zlomeniny, popáleniny, …). Pretrváva prvých 6 mesiacov od spôsobenia poškodenia alebo úrazu.
Ešte poznáme chronickú bolesť, ktorá má dlhotrvajúci charakter so sekundárnymi následkami. Pretrváva od 6 mesiacov až po 2 roky, záleží to aj od stavu klienta.
Ďalej to môže byť radikulárna bolesť, ktorá sa prejavuje ako ostrá, intenzívna, zhoršuje sa pri pohybe, pri zvýšení vnútrobrušného tlaku – kýchnutí, kašlaní, tlaku na stolici. Objavuje sa brnenie/mravčenie, znížená citlivosť a „cudzia“ končatina.
Myofasciálna bolesť alebo bolesť svalov spôsobená dráždením trigger pointov – spazmov vo svale. Objavuje sa pri preťažení a udržiavaní svalu v skrátenej pozícii. Môžeme pociťovať zmenenú citlivosť daného miesta.
Príčiny vzniku bolesti
Bolesť môže vzniknúť rôzne. Napríklad sedavé zamestnanie, práca pri páse, dlhodobé šoférovanie, chybné držanie tela, zlým zaobchádzaním a dvíhaním bremien, dlhodobým preťažovaním jednostrannou záťažou, asymetrická záťaž, svalová dysbalancia, poúrazové stavy, stres, psychické vyčerpanie/záťaž, vyskočenie medzistavcovej platničky, vyčerpanie organizmu, športové preťažovanie bez relaxácie, vyhorenie,…
Prevencia bolesti a návšteva fyzioterapeuta
Starostlivosť a prevenciu o ľudské telo by sme mohli prirovnať napríklad k hygiene o zuby, ktoré si umývame každé ráno a večer pred spaním.
Tí, čo máte autá, tak si určite každú zimu dávate vymieňať pneumatiky z letných na zimné. Zabezpečujete si tak bezpečnejšiu jazdu aj po namrznutých alebo zasnežených cestách. Jednoducho povedané, dávate si auto skontrolovať. Ak sa vám zdá, že niekde niečo „búcha“ alebo „klepoce“ nemusí to byť úplne v poriadku. Podobne to je aj s vašim telom, alebo nie?
Každý z nás by mal mať svojho fyzioterapeuta tak isto, ako máme svojho zubára, lekára.
Teoreticky môžeme prirovnať ľudské telo k „autu“ a fyzioterapeuta k „mechanikovi“. Keď vznikne nejaký problém, tak by mal každý z nás navštíviť svojho fyzioterapeuta tak isto, ako máme svojho lekára, zubára a zabezpečiť si tak pravidelnú prehliadku aj z hľadiska rehabilitácie. Ako sa hovorí: „Čim skôr, tým lepšie.“
Písať recept na správnu životosprávu by bolo takmer smiešne. Každý z nás je jedinečný. Obľubujeme iné aktivity, inú stravu, máme iný životný štýl. Všetci sme však len ľudia. Nefungujeme ako stroje, ktorým sa dá vymeniť chybná súčiastka, aby mohli pokračovať bezchybne ďalej. Nejaký ten „servis“, lepšie povedané prevenciu, potrebuje aj naše telo.
Ľudský organizmus je výnimočný aj preto, že do určitej miery má schopnosť samé seba vyliečiť alebo napraviť. Aj keď si v mnohých prípadoch samé poradí s bolesťou či bežnou chorobou, potrebuje dostatočné množstvo energie na to, aby zostalo v správnej kondícii. Na to skutočne netreba veľa. Sem-tam si treba dopriať trochu pohybu, premazať unavené kĺby, zrelaxovať pri dobrej masáži a dať si niečo zdravé pod zub.
Ako na správnu prevenciu bolesti
Najdôležitejšie pri prevencii bolesti je aktívny prístup klienta, cielená rehabilitácia daného problému s fyzioterapeutom, pravidelnosť cvičenia doma a ak je možné, občas si zacvičiť aj počas pracovnej doby (aspoň na 5-10 minút), poučenie, stanovenie si rehabilitačného plánu a programu.
Ďalej ku prevencii patrí: správne pohybové stereotypy, poučenie o škole chrbta, či už v domácom alebo pracovnom prostredí, správne držanie tela, výber správnej obuvi, spánok – počas neho telo najviac regeneruje a minimálne 7 hodín, pravidelnosť pohybových aktivít.
Autor: Dominika Vallová