Obsah článku:
Nedostatok pohybu a nesprávne stravovanie spomaľuje lymfu a zanáša telo škodlivými látkami. Pomocou lymfodrenáže zbavujeme telo opuchov, ovplyvňujeme imunitný systém, zmierňujeme bolestivé napätie v končatinách, prinášame uvoľnenie a vítanú úľavu.
Na Slovensku vie veľmi málo ľudí o pozitívnych účinkoch lymfatickej masáže.
Na Slovensku vie veľmi málo ľudí o pozitívnych účinkoch tejto masáže. O čom je a načo sa používa, sme sa pýtali našej Evičky, ktorá sa manuálnej lymfodrenáži u nás v RehabKlinik v Bratislave zaoberá.
Čo je lymfodrenáž?
Lymfodrenáž je špeciálna technika zameraná na lymfatický systém – opuchy, lymfedémy a problémy so žilovým systémom. Je to jediný fyziologický spôsob ošetrenia pokožky, ktorým môžeme vyvolať regeneráciu kože a podkožia. Hĺbkovo čistí telo od odpadových produktov látkovej výmeny, zlepšuje prekrvenie tkaniva a tým zásobuje tkanivo kyslíkom a výživnými látkami, čo pôsobí blahodarne na organizmus. V kombinácii so správnou výživou a pohybom predstavuje neoceniteľného pomocníka v boji proti celulitíde.
Manuálna alebo prístrojová lymfodrenáž?
Manuálna lymfatická masáž (ručná lymfatická masáž) je efektívnejšia. Môžu ju vykonávať len fyzioterapeuti s príslušným certifikátom. V našom rehabilitačnom centre RehabKlinik v Bratislave patrí tento typ masáže medzi veľmi efektívne metódy.
Prístrojová lymfodrenáž, alebo aj pneumatická lymfodrenáž, funguje na princípe tlakovej vlny, ktorá postupne vyprázdňuje lymfatické cesty. Takúto prístrojovú lymfodrenáž môžete vidieť hlavne v kozmetických salónoch. Ak sa nerobí začiatočné – úvodné manuálne vyprázdnenie hlavných lymfatických uzlín, účinok a efekt prístrojovej lymfodrenáže je veľmi malý.
Ako manuálna lymfodrenáž prebieha?
Je to jemná technika. Hmaty sa vykonávajú malým tlakom a frekvenciou. Pri lymfodrenáži sa nepoužíva žiadny olej ani krém. Vykonáva sa na sucho po koži, používame nanajvýš púder. Taktiež je časovo veľmi náročná, nakoľko ide o pomalé vyprázdňovanie lymfatických uzlín a lymfatických ciest. Počas, pred aj po lymfodrenáži je zakázaná káva a dôležitý je pitný režim.
Pri tvárovej lymfodrenáži dávame pozor aby tvár bola bez makeupu a klient nemal kontaktné šošovky.
Koľko trvá manuálna lymfodrenáž?
Manuálnu lymfodrenáž nie je možné absolvovať počas 60 minút. Je potrebný oveľa dlhší čas. Na čiastočnú lymfodrenáž potrebujeme 130 minút a na lymfodrenáž tváre minimálne 60 minút.
Čo je čiastočná a tvárová lymfodrenáž?
Tvárová lymfodrenáž je najmä zameraná na regeneráciu tváre. To znamená hematómy v oblastí očí po páde, problémy s dutinami, ovplyvňujeme opuchy po stomato-chirurgických úkonoch, operáciách očí alebo kozmetických úpravách tváre a samozrejme aj na vyhľadenie vrások. Tvárová sa zameriava na tvár, hlavu a krk.
Čiastočná lymfodrenáž za zameriava na časť tela. Najčastejšie sú to dolné alebo horné končatiny pred ktorými sa vyprázdňujú hlavné lymfatické uzliny.
Ako často môžem manuálnu lymfodrenáž absolvovať?
Ak potrebujeme zredukovať opuch (lymfedém) je vhodná približne raz do týždňa, najlepšie 10 sedení a potom na udržiavanie. Pokiaľ človek výraznejšie opuchy končatín nemá, je vhodná raz za mesiac, raz za dva mesiace. Je to veľmi individuálne. Neoddeliteľnou súčasťou liečby lymfedému je nielen absolvovanie manuálnych lymfodrenáži ale aj kompresné bandážovanie a liečebný telocvik.
Sú ochorenia, kvôli ktorým lymfodrenáž nemôžem absolvovať?
Ochorenia obličiek, pečene, srdca, gravidita, lokálne hnisavé rany, onkologické ochorenie. Pokiaľ onkologický pacient je v stabilnom stave, resp. remisii vtedy je lymfatická masáž pre takýchto klientov vhodná a odporúčaná.
Autor: Eva Slamová