Obsah článku:

Pulzná magnetoterapia

Využíva generovanie elektromagnetických pulzov, ktoré prenikajú cez odev a ľudské tkanivá do miesta pôsobenia. Podľa frekvencie, tvaru a intenzity ovplyvňujú rôzne zdravotné stavy. Aplikácia magnetoterapie môže pôsobiť analgeticky (proti bolesti), vazodilatačne (rozšírenie ciev = zlepšenie prekrvenia), myorelaxačne (uvoľňuje spazmy), antiedematózne (proti opuchom), hojivý a regeneračný efekt.

  • Analgetický efekt – vznikom prúdu v nervových vláknach spôsobuje blokovanie prechodu bolestivých vnemov z miesta bolesti do mozgu.
  • Vazodilatácia – aplikáciou pulznej magnetoterapie dochádza k aktivácii parasympatika a k refluxu Ca2 + iónov, čo vedie k uvoľneniu svaloviny ciev.
  • Myorelaxačne – urýchlením odplavovania kyslých metabolitov, ktoré spôsobujú bolestivé dráždenie v svaloch a v miestach chronických zápalov. K tomu dochádza zlepšenou perfúziou (zlepšený prietok tkanivami) a zvýšenou aktivitou laktát-dehydrogenázy, ktorá podmieňuje odbúravanie kyseliny mliečnej.
  • Antiedematózne – hromadením tekutiny medzi bunkami následkom poruchy krvného obehu na kapilárnej úrovni vzniká opuch. Aplikácie pulznej magnetoterapie pôsobí proti zvýšenému tlaku krvi vo vlásočniciach (kapiláry), proti poruchám odtoku tekutín z tkaniva a tiež proti prípadnému zvýšeniu priepustnosti stien vlásočníc. Zlepšuje sa prietok tkanivami a zrýchľuje sa látková výmena. Toto všetko podporuje vstrebávanie opuchov a tým dochádza aj k protizápalovému a analgetickému efektu.

Zrýchlenie látkovej výmeny po aplikácii pulznej magnetoterapie umožní rýchlejšie vstrebávanie opuchov a v danej oblasti zároveň dochádza k výraznému proti zápalovému a proti bolestivému pôsobeniu.

  • Protiopuchový efekt pulznej magnetoterapie vychádza z kombinácií efektov vazodilatačného a regeneračného a je nevyhnutnou súčasťou procesu hojenia.
  • Hojivý a regeneračný efekt – je vysvetľovaný nešpecifickým podráždením cytoplazmatickej (bunkovej) membrány. Aplikácia na kosti vedie k zvýšeniu aktivácie osteoklastov a k následnému naštartovaniu procesu obnovy kostného tkaniva.

Pulzná magnetoterapia výrazne zrýchľuje hojenie a aktivuje tvorbu nového tkaniva. Lepším prekrvením tkanív a zásobovaním kyslíkom napomáha k rýchlejšiemu ústupu zápalov vo všetkých tkanivách. Významne sa urýchľuje aj hojenie poškodených periférnych nervov. Pokiaľ trpíte niektorým z týchto problémov neváhajte nás v Rehab-Klinik kontaktovať.

Kedy sa magnetoterapia neodporúča alebo aké sú kontraindikácie jej použitia?

Medzi absolútne kontraindikácie patrí tehotenstvo, kardiostimulátor, hyperfunkcia nadobličiek a štítnej žľazy, krvácavé stavy, ochorenie hypotalamu a hypofýzy, ťažké plesňové ochorenia, aktívne vírusové ochorenia, zhubné nádory, psychózy, aktívna tuberkulóza.
Relatívne kontraindikácie sú napríklad menštruácia u žien, záchvatové neurologické ochorenia a ťažká ateroskleróza.

Autor: Ľubomír Mišút

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!