Obsah článku:
Načo je dobrý fyzioterapeut?
V dnešnej dobe o fyzioterapii už veľa vieme. Ľudia postupne prichádzajú na to, k čomu je vlastne ten fyzioterapeut dobrý. Okrem bežne známej “masérčiny” sa začína cvičiť a zrazu počúvate o tom, v akom hroznom stave to svoje telo máte. Svaly vám fyzioterapeut ledva nahmatá a keď sa mu to aj podarí, svaly vás bolia ako nikdy predtým. Z celej terapie máte nafúknutú hlavu, domov idete so sklopenou hlavou a triedite si myšlienky, čo mi ten fyzioterapeut zas natáral.
Kedy môžem navštíviť fyzioterapeuta?
Fyzioterapeut sa zaoberá problémami v oblasti pohybového aparátu. Mali ste akúkoľvek zlomeninu? Áno, fyzioterapeut pomôže. Ste po operácii a potrebujete rehabilitovať? Áno, fyzioterapeut pomôže. Trápia vás bolesti krížov? Áno, fyzioterapeut pomôže. Jednoducho fyzioterapeut je človek, ktorý nosí veľké bremeno zodpovednosti.
Terapeut využíva rôzne techniky, na ktoré nepomáhajú ani lieky. Či už je to mobilizácia, mäkké techniky alebo nácvik správneho dýchania. Vedeli ste, že už len takou maličkosťou, ako je správne dýchanie dokážeme zažehnať akútne bolesti chrbta?
Ako to vidím ja, fyzioterapeut…
Sedím na opačnej strane stola a pozorne počúvam. Bolí, vystreľuje, neviem sa pohnúť, nikde mi nevedeli pomôcť, neviem čo mám už robiť. Sem tam vidím úsmev a očakávanie, možno trochu obavu z nového človeka, ale najviac tú frustráciu z bolesti. Keď zrazu počujem: ,,Už ma to takto ďalej nebaví, potrebujem normálne žiť!”
Nasleduje môj dlhý monológ o tom, čo sa s ich telom deje, z čoho pramenia ich bolesti a hlavne čo treba urobiť pre to, aby ustúpili a viac sa už nevrátili. Tu začína moja skutočná práca. Získanie dôvery môjho pacienta. Budujem vzťah, dávam zo seba všetko, čo odo mňa ako terapeuta potrebuje. Som fyzioterapeut. Som priateľ. Osobný tréner, psychológ, poradca.
Počúvame. To je prakticky to, čo robíme celý deň, každý deň v súkromnej praxi. Asi 8 rôznych ľudí prichádza s rôznymi problémami každý deň. Ľudia v ťažkej bolesti majú často pomerne málo problémov. Naučili sme sa dôkladne porozumieť svojím pacientom a spôsob, ktorým vyjadrujú svoje problémy, nás vedie k ich riešeniu a pomáhame im vrátiť sa k normálnemu životu bez bolesti.
Čím viac sa o tejto profesii dozviem niečo nové, tým viac sa mi páči. Existuje nekonečné množstvo príležitostí a povolanie sa neustále vyvíja. Milujem to, pretože je to povolanie, kde sa vždy učia nové veci a pomáhate ľuďom. Môžete zmeniť život človeka.
Dobrí fyzioterapeuti pomáhajú pacientom v každom aspekte ich existencie, či už ide o ich zdravie, dôveru alebo dokonca prekonanie prekážok, ktoré sa zdajú byť neprekonateľné. Ako fyzioterapeut môžete inšpirovať ľudí, s ktorými prichádzate do kontaktu, aby mohli žiť zdravší život a vytrvať. Môžete im pomôcť fyzicky, psychicky a mám spokojnosť, keď vidím, že sa niekto cíti lepšie.
Fyzioterapeuti v Rehab – Klinik Bratislava
Áno, aj my máme dobrých fyzioterapeutov. Počnúc našou hlavnou fyzioterapeutkou Evičkou, ktorá robí neskutočné veci.
Samozrejme sú tu aj ďalši fyzioterapeuti, ktorí majú skúsenosti v rôznych oblastiach fyzioterapie. Či už sú to terapueti zameraní na deti (skolióza, ploché nohy, novorodenci, DMO, Autizmus, ADHD, Down syndróm), tehotné ženy (príprava pred tehotenstvom, diastáza brušných svalov), predoperačné a pooperačné stavy, bolesti chrbta, bolesti krížov, karpálny tunel,…
Kto potrebuje fyzioterapeuta?
Každý! Áno, každý by mal mať „svojho“ fyzioterapeuta, rovnako, ako máte lekára aj zubára. Pomaličky sa učíme, že s bolesťami sa dá vyrovnať aj inak, ako bežne dostupnými analgetikami. Lekár vám pri bolestiach predpíše tabletky, ktoré ju utlmia a na chvíľu je pokoj.
Stáva sa, že bolesti sa po nejakom čase vrátia späť a celý proces sa opakuje znova – lekár, tabletky, viac tabletiek. Možno niekde v procese natrafíte na dobrého fyzioterapeuta, ktorý vám otvorí oči a prezradí vám, že tabletky sú takmer úplne k ničomu. Naučí Vás, ako sa k svojmu telu treba správať, aby Vás nehnevalo bolesťami, ako správne cvičiť a hýbať sa.
Fyzioterapia v Bratislave – klinika Rehab Klinik
Celá naša fyzioterapie v Bratislave bola založená na jednoduchom fakte – nedostatok kvalifikovanej pomoci v Bratislave. Keď sa človek dostane do stavu, že od bolesti už ani chodiť nevládze, je schopný obetovať všetko preto, aby mohol znova normálne fungovať. A práve tam to všetko začalo.
Od začiatku bolo snahou vytvoriť príjemné prostredie pre tých, ktorí budú našu pomoc potrebovať už od prvého kontaktu. Nie je nič horšie ako arogantný, neprívetivý hlas v telefóne, povýšenecké a neúctivé správanie personálu a pritom vy ste si prišli len pre pomoc…
Autor: Barbora Šišovská