Zlomenina ja vlastne porušená kontinuita kosti. Vzniká, ak je sila pôsobiaca na kosť väčšia, ako dokáže daná kosť absorbovať. Táto sila môže pôsobiť na kosť priamo alebo nepriamo. Zlomenina môže byť otvorená – s porušením kožného krytu a zatvorená. Zlomeniny sú úrazové, únavové a patologické.

Zlomenina nohy

Podľa mechanizmu vzniku sa zlomeniny nohy delia na kompresné, ťahové, ohybové a impresívne zlomeniny. Priebeh línie zlomeniny ju rozdeľuje na priečnu, šikmú, špirálovú, trieštivú, kompresnú, etážovú, avulznú a tzv. vrbový prútik.

Zlomenina zápästia

Zlomenina zápästia je zlomenina distálneho konca predlaktia  vretennej alebo lakťovej kosti alebo aj oboch kostí. Smithova a Collesova zlomenina sa líšia od seba smerom zlomeniny. Či už bola zlomenina riešená operačne alebo konzervatívne s rehabilitáciou treba začať po odstránení sadry alebo stehov.

Aké sú príznaky, že ide o zlomeninu?

Zlomenina ruky

Je to silná bolesť sprevádzaná prasknutím s následným opuchom alebo hematómom a začervenaním, deformitou postihnutej oblasti a neschopnosťou vykonať pohyb v okolitých kĺboch.

Liečba zlomenín

Spôsob liečenia indikuje ošetrujúci lekár, ktorý podľa typu zlomeniny určí, či liečba prebehne konzervatívne, alebo operačne. Je dôležité, aby sa určil správny postup liečby, aby sa zlomená ruka či zlomená noha vyliečila včas a bez následkov

Dĺžka liečenia sa nedá paušalizovať pre každého pacienta rovnako a záleží od celkového stavu kostí, hojenia zlomeniny, či zlomenina zasahuje do kĺbu alebo nie a od veku pacienta.

Rehabilitácia po zlomenine – kedy s ňou začať??

O následnej rehabilitácii rozhoduje lekár na základe kontrolného RTG vyšetrenia. Určí, ako sa kosť lieči a či je vhodné začať s rehabilitáciou a na koľko percent zaťažovať ak sa jedná o váhonosnú kosť (zlomenina DK).

Vždy platí, že pacient by mal počas imobilizácie zlomeniny hýbať s každou voľnou časťou tela okolo zlomeniny. Následná rehabilitácia sa zameriava na obnovu funkčnosti formou cvičení zameraných na obnovu rozsahu pohybu a svalovej sily, nácvik jemnej a hrubej motoriky, tréning stereotypu chôdze a proprioceptívne cvičenia.

Autor: Ľubomír Mišut

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

    Vaše meno (povinné)

    Váš email (povinné)

    Telefónne číslo

    Vaša správa

    Nájdete nás…

    • +421 905 205 009
    • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
    • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

    …v mestskej časti Bratislava-Rača