Lumbalgia, bolesť driekovej chrbtice

Štatisticky 95% ľudí má bolesti, respektíve problémy, ktoré sa dajú vyliečiť rehabilitačnými postupmi. Problematika bolestivých porúch pohybovej sústavy zasahuje do odbornosti ortopédie, neurológie, neurochirurgie a rehabilitácie. Vhodnosť rehabilitácie u bolestivých porúch sústavy býva dnes samozrejmosťou.

Niečo o bolesti

Štrukturálne zmeny skeletu, medzistavcových platničiek a mäkkých tkanív spolu so psychosociálnymi vplyvmi môžu navzájom vyvolávať bolesť. Z patologického hľadiska je potrebné vedieť aké štruktúry a tkanivá spôsobujú základ bolesti.

Lumbalgia
 
Bolesť je nepríjemný zmyslový a emočný zážitok spojený so skutočným alebo poškodeným tkanivom. Bolesť je vždy subjektívnym vnemom. Podľa trvania ju rozdeľujeme na akútnu a chronickú.

Akútna bolesť trvá cca 3 mesiace, kedy organizmus reaguje veľmi bolestivo na rôzne podnety rôznou intenzitou bolesti. Pri chrbticiach väčšinou ide o „chemickú“ fázu, v ktorej organizmus regeneruje poškodené štruktúry.

Chronická bolesť je v súčasnosti považovaná za biopsychosociálny problém. Súčasťou chronickej bolesti je často depresia a úzkosť. Je nepríjemná nielen emočne a zmyslovo, rovnako súvisí s poškodením tkaniva.

Bolesť driekovej chrbtice

Ako predchádzať bolesti chrbtice?

Veľmi častá otázka, s ktorou sa stretávame každý deň. Od narodenia si staviame naše „ svalové, kostné, kĺbne základy“ . Všetci vždy hovoria o pohybe, ale aj ten by mal byť vykonaný správne. Detstvo nám formuje gro postavenia našej chrbtice, čiže najdôležitejšie je začať dôkladnejšie sledovať vývoj dieťaťa od 0 po 20 rok života.

Samozrejme dobrý svalový korzet je pre prevenciu bolesti chrbtice alebo recidív lumbalgie veľmi vhodný. Nikdy sa neodporúčajú umelé korzety. Svalstvo pod nimi ochabuje, stráca sa prirodzené napätie svalov, ochabuje aj väzivový aparát.

Lumbalgia – ako jej predchádzať?

Bolesti chrbtice v driekovej časti sa dajú predchádzať správnym pohybom, zdravým rozsahom pohybu, správnym zapojením a koordináciou hlbokých a povrchových svalov, správnym zaťažením, správnym uvoľnením, správnymi pohybovými stereotypmi.

Bolesť driekovej chrbtice

Ako liečiť bolesť driekovej chrbtice?

Odpoveď je pohybom – za predpokladu, že organizmus nie je v rannom štádiu akútnej bolesti (iná kapitola pacientov, ktorá pohyb netoleruje a potrebuje kľudový režim). Z praxe tabletky, infúzie, obstreky či injekcie fungujú len dočasne alebo vôbec. Problém teda neriešia ale len utlmujú.

Spomínaný pohyb by mal byť vedený školeným a vzdelaným fyzioterapeutom v tejto oblasti.

McKenzieho metóda, ktorá je zameraná na lumbalgiu a problémy spôsobené platničkou (hernia, protrúzia, iradiacia do dolných končatín, bulging, stenóza..), kladie dôraz na „pohyblivosť“ chrbtice. Pomáha platničky lepšie regenerovať ale zároveň pôsobí ako prevencia najmä pri bolestiach vychádzajúcich zo zamestnania, športu alebo ako dôsledok po úraze, po pôrodoch..

Liečba bolesti driekovej chrbtice

DNS, ACT, SPS (SM) a mnohé iné metódy sú zamerané na spevnenie a správnu aktiváciu hlbokého stabilizačného systému. Dôležité je cvičiť ich pravidelne a hlavne pod vedením vyškoleného fyzioterapeuta.

Fyzikálne metódy (aplikácia termoterapie, ultrazvuku, laseroterapie, rôzne formy elektroterapie, trakcia) patria do rúk školeného fyzioterapeuta, lekára v tejto oblasti. V domácom prostredí sa odporúča aplikácia suchého tepla do bolestivej oblasti ale pozor nie každému robí teplo dobre.

Autor: Veronika Maková

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

    Vaše meno (povinné)

    Váš email (povinné)

    Telefónne číslo

    Vaša správa

    Nájdete nás…

    • +421 905 205 009
    • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
    • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

    …v mestskej časti Bratislava-Rača