Bolesť kolena je pomerne bežná a postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Môže byť následkom poranenia alebo zdravotného stavu.

Mnohé druhy menšej bolesti kolena dobre reagujú na opatrenia vlastnej starostlivosti. Fyzikálna terapia a kolenná bandáž môžu tiež pomôcť zmierniť bolesť kolena. V niektorých prípadoch však môže koleno vyžadovať chirurgickú intervenciu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc pri bolesti kolena?

  1. Ak nemôžete preniesť váhu na koleno alebo sa cítite, ako keby koleno bolo nestabilné.
  2. Keď je výrazne opuchnuté.
  3. Keď je obmedzená pohyblivosť kolena.
  4. Ak koleno nesie známky zápalu.
  5. Taktiež pri silnej bolesti spojenej s úrazom.

Poškodenie kolena

Poškodenie kolena môže ovplyvniť ktorýkoľvek z väzov, šliach alebo tekutín, ktoré obklopujú váš kolenný kĺb, taktiež aj kosti, chrupavky a väzy, ktoré tvoria samotný kĺb.

Niektoré z častejších zranení kolena zahŕňajú poškodenie predného skríženého väzu (LCA). Zranenie LCA je obzvlášť bežné u ľudí, ktorí hrajú basketbal, futbal alebo iné športy, ktoré vyžadujú náhle zmeny smeru.

Bolesť kolena - kolenného kĺbu

Zlomenina kolena

Zlomeniny kosti kolena, vrátane kolenného kĺbu aj jabĺčka, môžu byť spôsobené počas kolízií motorových vozidiel alebo pádov. Ľudia, ktorých kosti boli oslabené osteoporózou, môžu niekedy utrpieť zlomeninu kolena len tým, že sa zle postavia.

Meniskus je tvorený tvrdou gumovitou chrupavkou a pôsobí ako tlmič nárazov medzi vašou holennou kosťou a stehennou kosťou. Môže byť roztrhaný, ak sa náhle otočí koleno a zároveň je aj zaťažené.

Niektoré poranenia kolena spôsobujú zápal v burze. Burzy sú malé vrecká naplnené tekutinou, ktoré umožňujú, že šľachy a väzy sa kĺžu hladko cez kĺb.

Zlomenina kolena

Zápal kolena alebo tendinitída

Tendinitída je podráždenie a zápal jednej alebo viacerých šliach – hrubé, vláknité tkanivá, ktoré upevňujú svaly na kosti. Bežci, lyžiari, cyklisti a tí, ktorí pri športe skáču, môžu vyvinúť zápal v patelárnej šľache, ktorá spája quadricepsový sval na prednej strane stehna s kosťou predkolenia. Samozrejme, platí, že pri úraze je možná kombinácia dvoch alebo viacerých vyššie uvedených poškodení.

Niekedy poranenie alebo degenerácia kosti alebo chrupavky môže spôsobiť, že sa kus kosti alebo chrupavky zlomí a putuje v priestore kĺbu. Nemusí to spôsobiť žiadne problémy, pokiaľ voľný kus nezasahuje do pohybu kolenného kĺbu.

K syndrómu iliotibiálneho traktu dochádza, keď tvrdý pás tkaniva, ktorý siaha od vonkajšej strany bedra k vonkajšej časti kolena (iliotibial band) sa stáva tak tesným, že sa trie o vonkajšiu časť stehennej kosti. Bežci a cyklisti sú obzvlášť citlivý na syndróm iliotibiálneho traktu.

Luxácia a zlomenina jabĺčka

K vykĺbeniu / luxácii jabĺčka dochádza, keď jabĺčko, ktoré pokrýva prednú časť kolena, vykĺzne z miesta, zvyčajne na vonkajšej strane kolena. V niektorých prípadoch môže jabĺčko zostať vytesnené a budete môcť vidieť dislokáciu. Tá môže byť spojená aj so zlomeninou.

Ak máte bolesť bedra alebo členka, môžete zmeniť spôsob, akým chodíte, aby ste odľahčili tieto bolestivé kĺby. V niektorých prípadoch môžu problémy s bedrami alebo nohou spôsobiť bolesť kolena.

Ďalšie problémy môžu vzniknúť pri zvýšenom napätí medzi jabĺčkom a stehennou kosťou a vznikne tzv. patelofemorálny bolestivý syndróm. Ten sa elkom veľakrát objavuje u mladých športovcov, ktorí majú patelárný maltraking (jabĺčko sa nepohybuje so svojej dráhe), alebo u starších športovcov, kde sa prejaví ako dôsledok artritídy jabĺčka.

Mnohé faktory môžu zvýšiť riziko vzniku problémov s kolenom. Medzi takéto faktory patrí nadváha, nedostatočná svalová sila a flexibilita, niektoré športy alebo zamestnanie a predchádzajúci úraz. Obmedzením týchto faktorov môžeme pôsobiť preventívne a pridaním vhodných cvičení znížiť riziko na minimum.

Autor: Ľubomír Mišut

V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše problémy okamžite!

 

Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

    Vaše meno (povinné)

    Váš email (povinné)

    Telefónne číslo

    Vaša správa

    Nájdete nás…

    • +421 905 205 009
    • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
    • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

    …v mestskej časti Bratislava-Rača