Ako správne sedieť pri počítači?

To, ako sedíme za počítačom, sa môže výrazne podieľať na tom, v akom telesnom stave sa náš organizmus nachádza. Ak budeme dodržiavať všetky hlavné princípy správneho sedenia za počítačom, môžeme sa vyvarovať bolestiam krku, chrbtice, bolestiam kolien, či tŕpnutia v oblasti hornej končatiny. V prípade, že máte sedavé zamestnanie, určite naše tipy v článku o správnom sedení oceníte.

Sedenie pri počítači

Začnime od nôh k hlave 🙂

  1. Chodidlá je vhodné mať položené na tvrdej podložke, najlepšie na zemi. Ak ste nižšieho vzrastu a dĺžka dolných končatín vám nedovoľuje pokojne položiť nohy na zem, podložte si ich. Sú rôzne ergonomické podložky pod nohy, ktoré vedia tento problém vyriešiť. Dôležité je, že palec, malíček a päta sú v kontakte s podložkou.
  2. Chodidlá smerujú ako „po dvoch koľajniciach“, čiže priamka, ktorá spája palec a pätu musí byť na pravej a ľavej nohe navzájom rovnobežná. Členkový kĺb je v predĺžení s kolenom alebo mierne pred ním. Kolenné kĺby by mali smerovať od seba. Jabĺčko by malo smerovať do úrovne 3.-4. prstu na nohe. Ako keby ste so stoličkou vytvárali pomyselný trojuholník. Bedrové kĺby zasa musia byť o niečo vyššie ako kolená. Zhruba v 100° uhle.
  3. Mali by sme sedieť na sedacích kostiach.Panva, hrudník a hlava by mali na seba pekne dosadať v jednej línií. Na odľahčenie chrbtice v sede môžeme použiť mäkkú, pružnú loptu, tzv. overball, ktorú vkladáme za chrbát medzi driek a operadlo. Toto odľahčenie nám slúži hlavne pri dlhodobom sedení buď v kancelárii alebo pri jazde autom.
  4. Dôležité je dobre vidieť na monitor, aby vás táto poloha nelákala k zhrbeniu. Veď práve tomu sa chceme vyhnúť…
  5. Aby ste sa vyvarovali preťažovaniu svalov v oblasti krku a šije, nastavte si svoj monitor na úroveň očí. Dôležité je mať monitor umiestnený ROVNO pred sebou. Treba si zamapätať, že kam budú smerovať oči, bude smerovať aj celá hlava.
  6. Správna vzdialenosť trupu od klávesnice je tiež veľmi dôležitá. Lakťové kĺby preto odporúčame mať položené na stole pred vami. Dve tretiny predlaktia by mali byť v kontakte s podložkou a lakeť by mal zvierať približne 90° uhol. Trup získa potrebnú oporu pre udržanie napriamenia pri sedení.
  7. Poloha ruky, v ktorej držíte myš, by mala byť zabezpečovaná správnym vytočením zápästia smerom za malíčkom. Tiež je vhodné si zápästie vypodložiť napr. uterákom alebo sú tiež špeciálne podložky pod myš, ktoré tieto opierky na zápästie majú
  8. Uvoľnením ramenných kĺbov predídete bolestiam v oblasti krku, šije a hlavy. Dbajte o to, aby ste mali svoje šijové svaly a ramená stále uvoľnené. Opak spôsobí ich preťaženie.
  9. Počas pracovnej doby, ktorú väčšinu času strávite za počítačom, si pokojne zacvičte. Keď nemusíte sedieť, neseďte. Postavte sa, zmeňte polohu, zacvičte si. Existuje množstvo jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu v akútnom stave bolesti natiahnuť či zmobilizovať chrbticu.
  10.  
    Autor: Ľubomír Mišút

    V Rehab Klinik Bratislava riešime vaše pohybové problémy okamžite!

    Objednajte si termín u nás


    Venujte kúsok svojho času pre seba a svoje zdravie…

      Vaše meno (povinné)

      Váš email (povinné)

      Telefónne číslo

      Vaša správa

      Nájdete nás…

      • +421 905 205 009
      • Žitná 48, 831 06 Bratislava, Rača
      • Autobusom č. 59 a 65 zastávka Trávna. Potom pešo cca 400 metrov smerom do mesta po hlavnej ceste. Električkou č. 3,5,6 vystúpiť na zástavke Hybešova. Potom pešo smerom dolu k hlavnej ceste, na hlavnej ceste odbočiť doľava a ísť cca 100 metrov.

      …v mestskej časti Bratislava-Rača